29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
KUT
02 Ocak 2016 Cumartesi Bu yazı 33676 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kut; Türk devlet geleneğinde ülkeyi yönetme yetkisinin hükümdarlara, Tanrı tarafından verildiği inancına “kut” denir. Türk Hükümdarları Tanrı-Kut,Kutlug,Tengride Kut Bulmuş,İduk-Kut,İlig-Kut gibi unvanlar kullanırdı.

 

Mete Han MÖ 176’da Çin İmparatoriçesine yazdığı mektupta “ Tanrı tarafından tahta çıkarılmış Büyük Hun Hakanı” unvanını Attila’nın ise Tanrının Kılıcı unvanını kullanmıştı. Kut kan vasıtası ile babadan oğla geçerdi. Bunun için şehzadeler arasında taht kavgaları yaşanmış hatta Fatih Sultan Mehmet döneminde kardeş katline cevaz vermesi de bu inancın devamıdır.

 

Halk Tanrının emaneti olup Hakan vatandaşları arasında sosyal nizamı tesisi ederken adaletten kıl kadar ayrılmaması gerekirdi. Türk Hakanının görevi Göktürk yazıtlarında “Tanrı buyurduğu için Kağan oturup aç milleti doyurdum,çıplak milleti giydirdim,fakir milleti zengin,az milleti çok kıldım.” Şeklinde belirterek hem kut inancından bahsederken,hem hükümdarın görevlerini anlatır.Yani Türk Hakanı bugünkü ifade ile “Refah Devleti” oluşturmak zorundadır.

 

Sadece İlahi bağışa sahip olan Hakan Tanrı tarafından bazı olağanüstü güç ve yetkilerle donatılmış olmasına rağmen hiçbir zaman bazı eskiçağ Medeniyetlerinde olduğu gibi Tanrı-Kral sayılmamıştır.

 

Yine Göktürk Yazıtlarında Üstte gökyüzü,altta yağız yer, ikisinin arasında insanoğlu yaratılmıştır. İnsanoğlunun üzerine de ( Tanrı tarafından) Türk Hakanları oturtulmuştur.” Denilerek Türk Hakanlarının küresel olduğunu da göstermektedir. Tanrı tarafından dünyayı yönetmek için seçildiklerine inanılmasına Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi denilmektedir. Türkler siyasi iktidarın kaynağını Tanrıya bağlamak sureti ile Hakanı Tanrı huzurunda sorumlu tutmakla o çağlarda insanları hükümdarın şahsi insaf duygusuna sığınmaktan kurtarmıştır.

 

Tanrı’nın dünyayı yönetme yetkisini Türk Milletine verdiği inancı Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t-Türk adlı eserinde ve Büyük Selçuklu Sultanı Sencer’de(1086-1157) görüyoruz.Bu inanç  İlhanlı Hükümdarı Hülagü’nün Mısır Sultanına, Fatih’in Cihanşah’a, Yavuz ve Kanuni’nin diğer ülke hükümdarlarına gönderdiği mektuplarda kendilerini Allah’ın galip ordusu olarak tanıtmışlardır.

 

Türk’ün tarih sahnesine çıktığı günden bu güne kadar atalarımız tanrıdan aldığı ve Kut diye isimlendirdiği siyasi otorite ile Cihan Hakimiyeti düşüncesini gerçekleştirmeye çalışmıştır.

 

Hakan’ın bazı görevleri vardı bunu yapmazsa tıpkı II.Göktürk Hakanı Kapgan Kağan’ın oğlu İnal Kağan iç karışıklıkları giderip huzuru sağlayamadığı için Kut’un Tanrı tarafından geri alındığını düşünerek tahttan indirildi.

 

Evet tarihimizde gördüğümüz üzere Kut’u alan hükümdarın görevlerinden olan halkın ekonomik bağımsızlığını gerçekleştirme, iç ve dış güvenliği sağlama gibi temel görevlerini yerine getiremeyen Adaletsiz, Kanaatsiz, Perişan insanların elinden Kut alınmıştır.

 

Evet Kut aynı zamanda Aleme nizam verme ülküsünü tekrar hayata geçiremeyen liderlerden de alınır. Bu sebeple Önce Vatan, sonra Turan, sonra bizim için Kut’u elinden alınan liderlere karşı teba gereğini yapacaktır.

 

Kutlu Olsun…..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ahmet 71  -  03-01-2016 - 09:15
Değerli yazılarınızı nasıl konu itibariyle severek okuyanlardanım. Dikkatimi cezbeden bir durum var. Her yazının sonunda yazı konusu ile AKP iktidarına ustaca bir bağ kurup eleştiriyorsunuz, tebrik ediyorum. Bu konuda size de bir sorum olacak. Yazılarınızda iktidarın eksik ve yanlışlarına sürekli değiniyorsunuz. Bu AKP iktidarının bu kadar senedir hiç iyi bir hizmeti olmadı mı. Birde siz MHP\'lisiniz. MHP\'deki gene başkanlık durumu ile ilgili görüşlerinizi yazarmısınız. Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Devlet bey çekilmeli mi? Çekilirse Kim genel başkanlığa daha uygun olur sizin görüşleriniz nedir bu konuda. saygı ve selamlar
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net