12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
KIRIKKALE NEDEN GELİŞMEZ?
03 Ocak 2016 Pazar Bu yazı 36941 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale jeopolitik olarak Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Kızılırmak yatağının üzerinde kurulu olması, Ankara’nın yanı başında olması, 49 ili birbirine bağlayan karayollarının üzerinde olması, Silah Sanayinin Başkenti olması gibi onlarca sebebi bunun için sayabiliriz.

 

Peki, Kırıkkale bu kadar önemli iken neden gelişmez? Kimse oturup 10 yıl önceki Kırıkkale ile şimdiki Kırıkkale’yi kıyaslamasın! Su büyür, Bot büyür. 10 yıl önceye göre zaten gelişmek zorunda. Ben 10 yıl önceye göre şehirlerin ne kadar geliştiğine bu doğrultuda Kırıkkale’nin o kadar gelişip gelişmediğine bakarım. Çankırı’nın Kırıkkale’ye göre onlarca dezavantajı olmasına karşın, Çankırı’nın Kırıkkale’den daha fazla geliştiğine bakarım.

 

Her seçim buraya siyasiler gelir. İktidarı-muhalefeti, seçileni-seçilmeyeni aynı vaatleri verir gider. Siyasiler Kırıkkale’de, Makine Kimya eski şatafatına kavuşturulacak, Üniversite ile Şehir bütünleşecek, yeni yatırımcılar getirilip işsizlik azaltılacak, göç vermenin önüne geçilecek derler ve giderler. Sonuç, kocaman bir sıfır!

 

BOŞ FABRİKALAR NE OLACAK?

Türkiye şuanda silah sanayinde Dünyanın en büyük atılımlarını yapan ülkeler arasında. Tankı, topu, helikopteri, silahı, füzesi birçok üretim ülkemiz tarafından yapılmakta. Ancak, Makine Kimya gibi dev bir arazinin üzerinde kurulu onlarca fabrika binası boş durmakta, İşçi sayısı hızla azalmaktadır. Silah sanayine bunca yatırım yapılmakta iken devlet büyükleri tarafından bu boş fabrikalar uygun görülmemekte. Aslında devlet büyükleri tarafından uygun görülmekte değil, Kırıkkaleli siyasetçiler tarafından bu yatırımlar Kırıkkale’ye çekilmemekte.

 

ASKERİ BİRLİK GETİRİLSİN;

Benim bir önerim var; bu fabrikalar boş boş duruyor, memlekete hiçbir faydası yok. Aksine arazilerinin bulunduğu yer bakımından memlekete zarar da veriyor. Devlet ya bu fabrikaları kullansın, ya da kullanmıyorsa yıksın veya askeri birlik getirsin. Makine Kimya işsizliğe fayda sağlamayıp, şehrin istihdamına fayda sağlamıyorsa, bu araziler askeri eğitim alanı olsun ki vatani görevini yapmaya gelen çocuklar şehrin ekonomisine, ticaretine can versin.

Ya da bu arazi Makine Kimya tarafından bir vakfa Üniversite yapması karşılığında bağışlansın. Hiçbir faydası yoksa en azından gelen siyasetçiler, seçmeni Makine Kimyayı geliştireceğiz diyerek seçmeni aptal yerine koymasın.

 

ŞEHRİN ÜNİVERSİTE İLE BÜTÜNLEŞMESİ ŞARTTI

Kırıkkale Üniversitesi, nüfus olarak Türkiye’nin en büyük Üniversitelerinden bir tanesi olarak görüyoruz. Şehrin batısında Ankara’ya yakın tarafa yapılması, kurulduğundan bu yana eleştirilmesine sebebiyet veriyor. Yıllarca Üniversite memlekete faydasız diye konuştuk durduk. Yine her siyasetçi çıktı Üniversite ile şehir bütünleşecek diye söz verdi. Ama Üniversite öğrencisi şehre hiç inmedi. En son Ahmet Sungur’un uğraşları ile Kırıkkale yatırımcısı bölgeye çekildi. Üniversite şehirle bütünleşemese de, şehir üniversite ile bütünleşti. Emlak, gayrimenkul, inşaat, gıda, kafe gibi onlarca sektör Yenişehir’de can buldu. Ama yeter mi? Bence yetmez. Yetmemeli de! Yahşihan Belediye Başkanı yapabileceğini yapmış, şimdi sıra Kırıkkale’nin diğer siyasi ve bürokratlarında. Nasıl mı? Sadece fikrimi söyleyeyim. Onlarca Meslek Yüksek Okulları, ilçelere dağıtıldı. Bu yüksek okullar, ilçelere dağıtılmak yerine, mevcut yerleşke içerisinde ki Meslek Yüksek Okulları ile birlikte şehrin doğu ya da güneyine ayrı bir yerleşke yapılarak yerleştirilseydi ve bu iki yerleşke bir birine raylı sistemle bağlansaydı, öğrencilerin buluşma noktası şehir merkezi olurdu. Buda şehirde hem esnafın yüzünü güldürür hem de şehir merkezinde genç nüfusun artması ile sosyal gelişimİ artırabilirdi. Çok geç değil, çok zor da değil. İstenilsin yeter!

 

OSB NE İŞE YARAR?

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesinden sonra Keskin organize Sanayi bölgesi açıldı. Şimdi de Arpalık Çukuru mevkiine Silah Organize Sanayi Bölgesi açılıyor. Bunların tamamını takdirle karşılıyoruz. Ama istihdama ne kadar faydaları olduğunu da merak ediyoruz. İçinde gerçek manada fabrika olmayan, binlerce kişiye istihdam olmayan OSB ne işe yarar? Kırıkkale’de fabrika olarak bir tek Moda Life’ı sayabiliriz. 2 tane hali hazırda OSB’de bir tane fabrika varsa, siyasilerimizin OSB açmayı bırakıp, yatırımcı çekmelerinde fayda var. Peki, bu nasıl yapılır? Çok basit. Devletin yatırımcıları teşvik eden onlarca yatırımı var. Yeni yatırım teşvik bölgelerinde Kırıkkale 4. bölgede(%30 yatırım desteği). Erzurum gibi büyük şehir 5. bölgede(%40 yatırım desteği), Diyarbakır, Şanlıurfa, Van gibi büyük şehirler 6. bölgede(%50 yatırım desteği) iken Kırıkkale 4. bölgeden faydalanması az değil mi? İşte siyasetçi burada belli olur! Alır Kırıkkale’yi 5. ya da 6. bölgeye, çağırır yatırımcıyı verir desteği bak nasıl gelişiyor sanayi.

 

VERSİNLER PARASINI BİZ YAPALIM

Ak Parti 2002’den bu yana yerel yönetimlerin güçlendirilmesini vaat ediyor. Nedir bu yerel yönetimlerin güçlendirilmesi? Her şehre verdiği vergi kadar yatırım yapılmasıdır. Kırıkkale son 10 yılda 3.8 milyar lira vergi vermiş, bunun karşılığında 3.2 milyar lira yatırım almış. 600 milyon lira devletten alacaklıyız. Milletvekillerine çağrımdır, 600 milyon lirayı şehrimize kazandırın. Onlarca yıldır yapılamayan Yeşil Vadi Projesini Ankara Büyük Şehir Belediyesi yapacağına versinler paramızı kendimiz yapalım.

 

ASLİGÖREV HİZMET DEĞİLDİR

Birde Belediyecilik olayı var ki evlere şenlik. Belediye çalışmalarını ayrı bir yazıda yazacağım. Ama birkaç cümle kurayım. Bir belediye başkanı yol yapıyorum diyorsa hiçbir şey yapmıyordur. Çünkü Belediyelerin asli görevi yol yapmak, su vermek, elektrik ulaştırmaktır. Bir belediye Başkanı şehri sosyalleştiriyor, şehrin 50 yıl sonrasını hesaplayıp buna göre imar çalışması yapıyor, yolları kalemle çizmiş gibi çizdiriyor, çarpık kentleşmeyi önlüyor, kentsel dönüşümü sağlıyor, bunun yanında istihdam sağlıyorsa belediye başkanıdır. Karasal iklimin olduğu bir memlekette her yağan yağmur sele sebebiyet veriyorsa o şehirde belediye başkanı falan yoktur.

 

            Yazı uzar gider. Ama en çok konuşulanlar vaat edilenler bunlar. Sadece seçilmişleri eleştirmiyorum. Seçmenleri de eleştiriyorum. Gelin bundan sonra kendimize, çocuğumuza iş istemeyelim, memlekete fabrika isteyelim, nasıl olsa iş buluruz.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hülya  -  11-01-2016 - 00:07
Hakan beyin yazdıklarına aynen katılıyorum, her zaman olduğu gibi sorunu tanımlarken çözüm önerisinide söylüyor.
Ali Dursun  -  03-01-2016 - 20:11
Bir bir memleket gelişmiyorsa orada belediyeciliğin olmadığindan tutun ,seçilen vekillerin biraraya gelemeyisi bananeciliği,halkın birlikte değil bireyselliğidir sebep.MKE fabrikaları önce bir dizayndan geçirilmeli.Fabrika müdürleri sadece müdürluk yapmamalı iş araştırmali is almalı.Elemanlar uzmanlaştırılmalı.Bu iş almalara vekillerde dahil olmalı.Uretim yapmayan fabrika fabrika değildir.Tabii ki bu arada fabrika personeli de gençleştirlmeli .Kapatmak değil çözum kapasite artırmak olmalı.Sadece bununla yetinmemeli özel fabrikalar teşvik edilmeli yazınizda bahsettiğiniz gibi burays yatırim yapanlara teşvik verildiği gibi arsa ya çok ucuza verilmeli ya da bedava verilmelidir.Universite gençliği için ise kültür metkezleri ve kafetaryaların yanında ozel yurtlar olmalı ama bu yurtlarin kultür salonları,spor solanlari,kantinleri olmali burayı profosyen çalıtırıcilar işletmeli bu yerler yirmidört saat hizmet vermeli.Meslek Yuksek okulları ilçelere dağıtılırken buralara bu gençliğin dinlenebilecegi ,eğlenebileceği ,çalışabilecegi yerlerde götürulmeli.Bu da il ve ilçe belediyelerinin birlikte hareket ederek belediyecilikle olur.Maalesef bu ne ilimizde ne de ilcelerimizde belediyecilik var.Amaç makam ,vekilerimizde oyle.Bizde hizmet bekliyoruz.Daha çook bekleriz.Kırikkkale neden gelişmiyor mus.Tek kelime sorumsuzluktan.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net