17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
YASAK İLE SAFLAR NETLEŞTİ
14 Ocak 2016 Perşembe Bu yazı 27846 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dün Sultanahmet’te bir patlama oldu. Maalesef bizlere misafir olarak gelen ve gerçekten ülke ekonomisinin can damarını oluşturan turizmin katkısını sunan insanlardan on kişi öldü. Yaralılar da var.

            Her şeyden önce terörün her türlüsünü lanetlediğimizi zaten artık birbirimizi tanıdığımızdan biliyorsunuz.

            Gerek düşmanlık yapan ve güvenlik güçlerini dolayısıyla ülkemi hedef alan silahlı terör ve gerekse paralel yapılanma gibi benim ülkemi içten kemiren hain terör olsun bunların hepsini lanetlediğimi baştan ve bir kez daha kuvvetle söyleyeyim.

            Emeklilik hayatının ve sağlığında zorunluluğu nedeniyle ekranlarda gezinirken bu patlamanın olduğu ilk anda belki birkaç dakika içinde haberlerde izlemeye başladım. Bu arada kadim dostların oluşturduğu sanal ortamda da birkaç dakika içinde haberler telefonumuza düşmeye başladı.

            Terörü veya patlamayı kim yaptı neden yaptı nasıl yaptı kısmına burada girmek istemiyorum. Fikrim olmadığından değil. Sadece bu yazıyı farklı tema üzerine kurduğumdandır.

            Haberleri izlerken bazı kanalların daha duyarlı olduğunu ama büyük çoğunluğunun haber atlatma yapmak için ne denli çaba sarf ettiğini gördük. Kimi görgü tanığı konuşturdu, kimi buzlama dan kan ve ceset parçaları gösterdi. Biraz önce dediğim gibi cep telefonuna kadim dostlar tarafından gönderilen ilk resim ve bilgiler inanın ekranlarda gördüğümüzün yanında masum kalırdı..

            Görev dolaysıyla cesette gördük, parçalanmışını da gördük. Ama bu ekranlardan bu cesetleri göstermek, kanı göstermek neden? Bu kime hizmet eder, kimin ekmeğine yağ sürer.

            Efendim yayın yasağı kondu diye hemen bazı odaklar birleşti devlete hükümete saldırmaya başladı. Ana muhalefet parti lideri “ ambulanstan önce yayın yasağı geldi” şeklinde bir açıklama yaptı. Hemen ardından sosyal medyada buna çok ilginçtir ama paralel yapı fikrinde olanlar destek oldu. Yayın yasağını kınadılar. Ertesi gün ise bazı basın organlarının manşeti aynı kelimeler oldu.

            Bilindik kelimeleri tekrar etmek istemiyorum ama Fransa örneği en güzeli değil mi bu konuda. Oradaki patlamada bırakın yayın yasağını adamlar gümrüklerini kapamadılar mı? Kim onlara bunu yaptı diye eleştiri getirdi. Benim ülkemde devleti eleştirmek bu kadar mı basit. Neden vurun abalıya hep devlete oluyor. Devleti yönetenlere oluyor. Dediğim gibi bu yayın yasağı devletin lehinedir. Birincisi suçluyu tespit ve takipte şarttır. İkincisi ülkenin moral ve motivasyonu anlamında vatandaşın psikolojisi için şarttır. Üçüncüsü gelirimizin belli oranını sağlayan turizmin baltalanmaması için şarttır. Dördüncüsü kan ve ceset resimleri ve görüntüleri ile neslimizin davamı çocuklarımızın ne hale geleceğinin bilinmesi için şarttır.

            Bu yayın yasağının olmaması terör örgütünün propagandası için bulunmaz nimettir. Gayri nizami harbin bir parçası da halkı korku ve paniğe sevk ederek günlük yaşamlarından alıkoymadır. Bu görüntüleri izleyenlerin doğal olarak günlük yaşamlarına devam edip Sultanahmet’te gezinmeleri zordur. İşte buda kalleş terörün işine gelir. Bunun için yayın yasağını en ağır şekilde eleştirmek yanlıştır.

            Ama bir faydası oldu bu yayın yasağının. Daha öncede dediğim gibi safların ortaya çıkması için yani paralel yapının kimler ile beraber olduğunun belli olması için ve daha düne kadar bir birinden nefret edenlerin şimdi sırf hükümeti, devleti, ülkenin tepe yöneticilerini eleştireceğiz diye can ciğer kuzu sarması olduğunu göstermesi açısından faydalı oldu.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  16-01-2016 - 12:28
Saygıdeğer Metin Bey; eğer beni istikrarlı takip ediyorsanız taraflı demeniz haksızlık olur. Daha öncede def\'aten söyledim. Ben uzun yıllardır evet Akparti\'de siyaset yapıyorum. Ama bu gerçekleri söylemediğim veya söyleyemeyeceğim anlamına gelmez. Doğru neyse onu derim. Kaldı ki yayın yasağı konusunda bir sonraki gün Çınar saldırısında ortaya dökülen yayıncılıkla ne haklı olduğumu galiba görmüşsünüzdür. Yayın yasağının konması gizlemek örtmek amacının dışında hem emniyet ve takip gereği ve hemde psikolojik açıdan gereklidir değiştim ve haklıyım. Bir başka konu ise Irak Şam İslam Devletinin (IŞİD) veya Arapça okunuşu olan DAEŞ in doğum ve palazlanmasına başımıza kim sardı demişsiniz. anlayamadım Türkiye mi yaptı demek istiyorsunuz? Hayır katılmıyorum size bu konuda daha önce de yazdım ve galiba bir sonraki yazıyı bu konuda yazma gerği var diye düşündüm ve yazacağım. diğer konu da devlet ile hükumeti karıştırmam konusu. Yapmayın Metin Bey bu kadar da cahil yapmayın bizi. Bunda da haksızlık yapıyorsunuz. Yemin ederim riya için söylemiyorum ama tüm okuduğum okul seviyelerinde en iyi dersim edebiyattı ve Üniversiteyi bitirme notum 92 dir. Ayrıca yapmayın Metin bey on dört kitap yazdım hiç mi karşıma çıkmadı hükumet ve devlette ben bilmeyeyim araştırmayayım bu konuyu. Birde Türkmenler konusuna değinmişsiniz bir sonraki yazıda onu da ele alamın ve beraber takip edelim olur mu? eleştiriniz can baş üzerine.
Metin  -  15-01-2016 - 22:05
Fazlı bey Devlet ile hükümeti karıştırmayın. Bizim eleştirimiz hükümete, asla Devlete olamaz. Hani şu 17-25 olayında yayın yasağı koyan hükümete. Bu Işıd belasını kim sardı başımıza, kim besleyip büyüttü, kim bu Vatana bombacı etti, Allahınızı severseniz o Mitin tırları nereye gidiyordu söylermisiniz. Siz İnanıyormusunuz Türkmenlere gittiğine. Hükümet Türkmeni sevseydi Kerkük bugün bu halde olmazdı. Gazeteci doğruyu yazar benim bildiğim, siyaset yapmaz. Bence doğru bildiğinizi yazın, yandaş olmayın lütfen, olmazmı
Haklı  -  15-01-2016 - 09:10
Süleyman Cem bey sözün üstüne konacak bir tek kelime yok. Bravo. Olağan üstü bir yazı. Kimi çok doğru ve haklıyken bu yorum ballı kaymak olmuş.
Fazlı  -  14-01-2016 - 19:07
Buyurun yayın yasağını savunan devlet millet karşıtları. Diyarbakır\'da patlama oldu ve bebelerin öldüğü sivillerin öldüğü ve polislerin eşleri ile şehit olduğu haberleri sansürsüz verildi. Mutlu musunuz? Lojmanların ön cephesinin çöktüğü, patlayan araçların parçalarının yüzlerce metre uzağa düştüğü, sivillerin bölgeyi terk ettiği, polis çocuklarının ağlaştığı ve olayı yapan teröristlerin kaçtığı ve de çatışmanın kırk dakika sürdüğü haberleri yayınlandı. Mutlu musunuz? Polis öldü sivil öldü çocuklar ağladı lojmanlar yıkıldı haberleri ile kalleş terör moral buldu. Psikolojik rahatlama ve yapık oldu üstünlüğü onlarda. Mutlu olun devlete zeval geldi. Kimdi bunu yani yayın yasağını isteyenler bir daha düşünün lütfen değerli okuyucular. Haklıymışım değil mi bu yazıyı yazmakta ve bu başlığı atmakta?
SÜLAYMAN CEM ARSLAN  -  14-01-2016 - 17:29
Arkadaşlar geceyi bir bebek ölümü duyarak sonlandırarak uyumak hiç iyi olmadı.İnancım gereği zamanı gelene sadece üzülürüm.Ne devletime karşı ayaklanırım ne Allah\'a isyan ederim ölümden dolayı.Şimdi bu yazımı okuyan herkesi birazcık düşünmeye davet ediyorum. Diyarbakır\'da bomba yüklü araç saldırı yaptı emniyet güçlerimize doğru mudur? Şu an ölü yok inşallah olmaz.O öldü denilen bebeğe gelirsek o suçsuz,günahsız 5 aylık bir bebek.O şimdi cennette.Fakat bu bebek katilleri,bu katilleri destekleyen akademisyenler,aydınlar,bürokratlar,siyasiler aramızda.Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır.Bu nasıl bir düşüncedir.Bu devlet değil mi karakolun önünden uzun namlulu silahlarla geçen teröristlere zaman veren silahları bıraksınlar diye.Şimdi kızmayın zaman verdi deyince.Ki zalimi yolundan döndürmek,canın pahasına da olsa azcık bir ümit varsa dahi uğraşmak,sabretmek inancımızın gereğidir.Bizim peygamberimiz değil midir amcasını öldüren \'\'Vahşi\'\'yi affeden.Mekke\'yi teslim ettiklerinde bir kişinin kılına zarar vermeyen.Bana çıkıp hepsini zamanında öldürecektik falan gibi faşist söylemlerde bulunmayın.Şimdi sabır taşı çatladı.Öldürülen teröristleri videolardan izliyoruz.Ya el bombası atarken ya da silahla ateş ederken öldürülüyor.Yani ya polis veya asker ölecek ya o terörist.Hee belki sen polisi,askeri terörist olarak pkk lıyı da halk savaşçısı kahraman olarak görebilirsin.Tarihte hiçbir devlet devlet olurken öyle gel sana şurayı verelimde burda sen bir devlet kur diyerek kurulmamıştır.Madem bir devlet istiyorsun savaşacaksın öleceksin.Hee şu da var bu coğrafya pek müslüman kalmasa da müslüman coğrafyası.Senin toprak istediğin ülke ise müslümanlığı müslüman gibi yaşayabileceğin tek ülke olan Türkiye.Sen bu topraklarda gelip darvinist,kominist,leninist bir örgüt öncülüğünde devlet kuramazsın,izin vermeyiz.Akrabalarımızdan,sevdiklerimizden,dostlarımızdan,etrafımızdaki insanlardan bu örgüte dolaylı ya da dolaysız destek verenler olabilir.Biz inancımız gereği sabrederiz ve belki düzelir deriz.Baktık düzelmiyor inancımıza,bir karış toprağa dünyayı kurban ederiz.Devlet bunu yaptı işte.Seslenmedi seslenmedi baktı olmuyor bu iş güzellikle olmuyor öbür yüzünü gösterdi.En çok şaşırdığım konulardan biri de şu ki halkevleri gibi bir derneğin terörü açık açık desteklemesi.Atatürkçü düşünce derneğinin terörü destekleyici açıklamaları.CHP nin -ki Atatürk ün bizzat kurduğu bir partidir- terörü desteklemesi.Destek derken alenen yapmıyor hepsi de.Mesela CHP içindeki her ölüme karşı olan hümanist görünümlü Albert Fish ler (milletvekillerinin geneli) katil Esad ın dizinin dibine gittiler ve Türkiye ye gelip utanmadan sıkılmadan çocuklar ölmesin dediler.Devletin askerine,polisine katil dediler.Ya aklınız alıyor mu hdp yi destekleyen bir CHP yi.Neyse işte böyle uzayıp gidiyor işte konu.Herkese hayırlı geceler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net