26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
EHLİYETLER DEĞİŞİYOR!
20 Ocak 2016 Çarşamba Bu yazı 21038 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          12 – 14 Kasım 2015’ te Ankara da gerçekleştirilen ‘’6. KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU’’ na iştirak etmiştim. Buradaki konuşmacılardan İçişleri Bakanı Sn. Selami ALTINOK tarafından yapılan açıklamada, yurdumuzda toplamda 27 milyon sürücü olduğu bildirilmişti.

          Yine aynı sempozyumda Emniyet Genel Müdürü Sn. Celalettin LEKESİZ de, meydana gelen trafik kazalarının % 87’ sinin, sürücü hatalarından kaynaklandığını belirtmişti.

         Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sürücü kurslarının direksiyon sınavına, 01 Ocak 2916’ dan itibaren ek 5 dakika ilave ederek, sürücü adayına sınavda kullandığı aracın teknik özelliklerine yönelik sorular eklemiş bulunuyor.

          İmtihanın bu bölümünde aracın kaputunu açarak motor yağının, soğutma suyunun, ayrıca bagajdaki stepne ve krikonun yerini göstermesi, hatta lastiklerin havasına bakılmasının zorunlu olacağı belirtilmektedir.

          Yine bu dönem için getirilen yenilikler içinde, sınav sırasında adaylardan ani fren yapmaları ve geri geri iki duba arasına park etme kuralı da getirilmiş bulunuyor. Bu uygulamalarla Avrupa Birliği (AB) ülkelerin sınavına benzemiş olunacakmış!

          Bu uygulamaların en kritik ve olumlu tarafı ise, toplam sorulacak olan 14 sorudan eğer 5’ ine yanlış cevap verilirse sınav kaybedilmiş oluyor ve yenilenmesi söz konusu. 

          2016 dan itibaren sürücü belgelerinin (ehliyet), AB normlarına uyumlu hale getirilmesi gündeme gelmiş bulunuyor.

          Yeni ehliyet alacak olanlar için bu uygulamalar söz konusu iken, eski ehliyetlilerin de mevcut ehliyetlerini yeni sisteme göre değiştirmeleri gerekiyor.

          Eski ehliyet sahiplerinin mevcut sürücü belgesini yeni sisteme göre dijital ortama geçirip yenilemesi yani değiştirilmesi için yapılması gerekenler;

          Sürücü olur sağlık raporu, 2 adet Biyometrik fotoğraf, 13 – TL. Maliyeye Değerli kâğıt için, 2 TL. Bankaya Hizmet bedeli için, Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, Emniyette de parmak izi alınmak suretiyle işlem tamamlanmış oluyor.

          Bu belgelerin Emniyet Trafik birimine tesliminde, sürücünün 15 gün kullanabileceği geçici sürücü belgesi verilip, yeni sürücü belgesinin de ikamet adresine posta vasıtasıyla gönderileceği bildiriliyor.

          Değiştirilerek yenilenen kanuna göre, daha önce sürücü belgesi sınıfı sayısı 9’ dan 17´ ye çıkarılmış bulunuyor. İlk defa sürücü belgesi alacak kişinin 2 yıl süreyle aday sürücü statüsünde olacağı ve önemli kriterlere tabi tutulacağı belirtiliyor.

          Buna göre; a.) 3 kez kırmızı ışık ihlali, b.) 3 kez hız sınırı ihlali, c.) 3 kez Emniyet Kemerini kullanmamak, d.) 3 kez Trafik işareti bulunmayan ancak başka trafik işaretleri ile belirlenmiş yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitleri kullananlara geçiş hakkını vermemek, e.) Araç cinsine bakılmaksızın 0, 20 promil üzeri alkollü araç kullanması veya toplam 75 ceza puanının aşılması ve f.) Alkol / Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde ile 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak suretiyle sürücü belgesinin geri alınması gibi hallerin sonunda sürücü belgesi iptal edilecek.

          Sürücü belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; Sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekmekledir.

          Sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için ise, Psiko Teknik Değerlendirme ve Psikiyatri uzmanı muayenesinden uygun rapor alınması şartı söz konusudur.

          Son dönemde uygulanması doğrultusunda alınmış olan bu kararları tasvip etmemek söz konusu değil, hatta çok geç kalmış bir uygulama.

          Ancak ne var ki, mevcut ehliyetli 27 milyonun 15 TL. den ehliyetlerin değiştirilmesi meselesi, aynı şekilde Nüfus Cüzdanı değişiklik meselesiyle aynı kapıya çıkan bir durum oluyor!

          Çünkü ehliyetin değişmesinden önce kafaların değişmesi gerekir diye düşünüyorum. Zira trafik kazalarında % 87’ nin sürücü kaynaklı hatalardan oluştuğu bir ülkede, başlangıcı itibariyle 30 seneden fazla zaman geçmiş olan Sürücü kurslarımıza hala revize edici kararlar getirilirken, bunca zamandan sonra eksikliği fark edilen ‘’Trafik Adabı – Ahlakı Dersi’’ henüz daha yeni uygulamaya girecek iken, AB uyum yasaları çerçevesinde 400 küsur trilyonluk bir kaynak sağlanmasına ehliyet değişikliğinin alet edilmesi hoş değil! 

18 Ocak 2016 - Pazartesi / 22. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Prof. Dr. Nihat Aycan  -  31-03-2016 - 16:29
Oktay bey, 6. KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU\'na katılımınızla ilgili izlenimlerinizi \"olan\" ve \"olması gereken\" şeklinde, siyasetçilerin söylemleriyle, bilimsel bildiri olarak sunulma sırasında belirtilenleri, iki temel ölçüte göre ayrı bir yazınızda değerlendirmenizi; yeni ehliyetleri de Türkiye gerçeklerine göre, karşılaştırmalı şekilde yine bir başka yazınızda ele almanızı heyecanla beklediğimi belirtmek istiyorum. Prof. Dr. Nihat Aycan Mugla Sitki Koçman University Chair of Department of Secondary Social Sciences Education (Masters Without Thesis) Kötekli-Muğla TURKEY Office Phone:+90 0252 2111820
OKTAY KIRLANGIÇ  -  21-01-2016 - 15:56
SAYIN ALİ DURSUN BEY: ÖNCELİKLE OKUYUCU HASSASİYETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. 80 İHTİLALİ SONRASINA YÖNELİK YOZLAŞAN TOPLUMUMUZDA ADETA KELAYNAK KUŞLARI MİSALİ NESLİ TÜKENMEYE YÜZ TUTAN BİZLERİN, ÖRF - ADET ve TÖRELERİNE BAĞLI ŞEKİLDE HAREKETLERİNİN ARTIK YADIRGANMAYA BAŞLADIĞI GÜNÜMÜZDE, HER ŞEYE RAĞMEN BİZDEN SONRAKİ GELENLERE, KARINCANIN KÂBE YOLCULUĞU MİSALİ NE VEREBİLİRSEK HESABI YAZIYORUZ ve DAHİ YAZMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ. NE ZAMAN Kİ BİZ BİZDEN OLMAYANLARIN ve SİYASET CAMBAZLARININ, OYUN ve DÜZENLERİNİ ANLAYIP TA GEREKTİĞİ ŞEKİLDE DAVRANMAYI ÖĞRENİRSEK, İŞTE O ZAMAN MESELEYİ ÇÖZERİZ. DEĞİLSE BİZDEN SONRAKİLERİN BU GÜNLERİ DE ARAMASI İÇTEN BİLE DEĞİL! TABİİ ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ, ANLAMAYANA DA . . . . .
Ali Dursun  -  20-01-2016 - 23:32
Zaten değil midir ki kafalar değişmediği için bir şey değişmiyor?Biz hepimiz dürüst olduğumuzda hakka ve hukuka riayet ettiğimizde haklının yanında güçlünün yanında yer aldığımızda Avrupalıya gıptayla bakan biz değil,onlar bize gıptayla bakar,Bir ehliyet ve nüfüs cüzdanında bile ilk iş ne kadar gelir elde ederize kuruluyor sistem.Sadece 15 Tl değil bunun raporu idi resim parasi idi.Al sana bir masraf daha.Avrupalı mı olduk ki Avrupa ehliyetine dönüyormuşuz.Birde belirli senede değişecek niye?Yani işin gücün yoksa masraf yap.Bir bakın bakalım adam geliyor tam yaya geçine araba park ediyor,Adam bayan erkek fark etmiyor .Tam apartman kapısının önüne araba par ediyor.Kardeşim buraya niye park ettin dediğimde utanmadan birde konuşuyor.Trafik kuralları sadece ehliyet alana kadar var ondan sonra kim takar kırmıziyı ,kapı önune par etmemeyi.Birde siyasi arkan varsa ooo kimse size fırt diyemez..Ondan sonra trafik terörü başta olmak üzere terör bitsin diyoruz.İnsanın insana saygisı olmadiğı yerde ne terör biter,ne tartışma biter,ne huzur gelir.Her gün gözyaşıda bitmez,ölümlerde bitmez.Anca hatayı o yapti -ben yapmadım.vb gibi.Ama insanın insana saygisı olsaydı.O diyecekti ki hata benim.Ya da yaya geçitinde yaya ya öncelik verecek duracakti.Yayanın ustune sürmeyecekti,Apartman kapısi önune par etmeyecek ti.Ama bunlar içinde kafa yapısi değişcek bu siyasetten baska birşey konuşmayan konuşamayan Türkiye için çok zor.siyasetin ayrıştırı dili var çünkü.Biz bu gidişlede Konuşan Türkiye değil Didişen ,hırlaşan Türkiye olmuşuz ve halada kurtulamamışız..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net