26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
At Gözlüğü
21 Ocak 2016 Perşembe Bu yazı 41502 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Atlar, insan gözüne göre çok yetenekli bir göz yapısına sahiptirler. Gözün yüzdeki konumu, mükemmele yakın ve kapsamlı bir görüş açısı sağlar. Göz kasları 360 derece dönebilecek şekilde yaratılmıştır. Bu sayede sadece öndeki bir şeyi değil yandaki ve hatta arkadaki bir şeyi de fark eder. Aynı zamanda iki gözü ayrı ayrı kullanma yeteneğine de sahiptirler.

İşte bu sebeple atların çevreden ürkmemeleri için gözlerinin iki yanına “At gözlüğü” adı verilen bir siper takılır. Sadece gittiği istikameti görsün, önüne baksın ve sahibini sürdüğü yere ürkmeden taşısın diye. Aslında atlar için takılan gözlük, şekil olarak bile gözlüğe benzemez. At gözlüğü aslında atın görüş alanını kısıtlama amacını taşır. Ona verilen görme yeteneğini minimuma indirir. Ürküp sırtındaki atmaması için bu gerekli ve yararlıdır da.

Bir de “olaylara at gözlüğü ile bakmak” deyimi vardır. Bir kişinin bir olaya tek açıdan baktığını, ona etken olan diğer olayları veya faktörleri göremediğini veya görmek istemediğini anlatmak için kullanılır bu deyim.

Peki insanlar arasında “at gözlüğü” takanlar yok mudur? Muhakkak vardır. Onlar, gözlüklerini takmışlar, belli bir noktaya odaklanmışlardır. Etraflarına bakmaya gerek yoktur, bakmak isteseler de at gözlüğü olduğu için etraflarını göremezler.

At gözlüğü takanlarla tartışmaya, konuşmaya da gerek yoktur.  Çünkü karşımızdaki kişi doğruya ulaşma adına bir arayış içinde girmez. Taktığı gözlükten dolayı bu kişi verileri, bilgileri değerlendirerek doğruyu tespite çalışacak, takıldığı noktaları tekrar tekrar değerlendirerek ve araştırarak sağlıklı bir sonuca ulaşacak yapıda da değildir. 

Bu insanlar değişime, gelişime ve yeniliğe karşı tamamen kapalıdırlar. Bu insanlar dışarıdan gelen yeni fikirlere, düşüncelere, gelişmelere karşı kapalıdırlar. Bu insanlar kendi iç dünyalarında yaşar ve sabit düşüncelere sahiptirler.

Bu kişiler at gözlüğü takan ve kendi düşüncesi dışındaki bütün düşünceleri ve kendisi gibi düşünmeyen bütün insanları düşman gören bir zihni yapıya sahiptirler.

Sosyal hayat içerisinde yaşarken toplum içinde karşımıza yukarıda saydığımız özellikte insanlar çıkabilir. Karşımızdaki kişi kendi bildiğinin tek değişmez doğru olduğunu düşünen, durağan, değişime ve gelişime kapalı bir kişi ise böyle yapıda ki kişilerle fazla muhatap olmamalıyız.

Toplum içinde sadece selamını alıp vermekle yetinmeliyiz. Bu tip kişilerle samimiyet kurmak da pek doğru değildir. Bu kişiler sizi anlayamayacakları için yanlış anlatacaklardır da.

Olaylara “At gözlüğü “ ile bakmak yerine dilimizde  aslında “feraset” diye bir kelime de vardır. Olaylara “At” gibi bakmayı ifade eder. Yani yemi değil tuzağı görmektir “feraset”.  Maskeye kanmayıp maskenin altını görmeyi, Olaylara bir açıdan değil bir çok açıdan bakmayı, işin özünü görmeyi anlatır. Allah bizi “feraset” sahibi insanlardan yapsın.

Allah bizi olaylara ve insanlara “At gözlüğü” ile bakan değil “At” gibi bakan yani feraset sahibi insanlarla karşılaştırsın.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kar   -  25-01-2016 - 20:17
Maalesef atlar ın kafalari 360 derece dönemez.de göremezde.Bu bir noktadan başlayıp aynı noktaya gelme denir ki 360 derece aynı zamanda sıfır derecede denir matematikte.Herhalde buda tam bir dönüş olmasındandır.Atları özellikleri çok genis olduğundan burada söz konusu etmeyeceğim.
İsa  -  21-01-2016 - 21:41
Doğru söze ne denir.Sadece ve sadece kendi fikrinden başka fikri benimsemeyen ,sadece kendi fikrinin doğru olduğunu savunan dün terör örgütü nü yere göge komayanları eleştiremeyenler bugün hiçbir söz söyleme hakkına sahip değildir.Kıraldan çok kralcı geçinenler.Biz olayları destekliyoruza diyenlere ses çıkarmayanlar.Hergün Şehit gelirken sanki bu olaylar normalmış gibi susanlar.Bakıyorum sanki Türkiyenin gündemi bir bildirimiş gibi konuşuyorlar.Akil adamları varken Türkiyeyi gezerken nerdeydiniz ey şimdi gonuşanlar.Açılımlar yapılırken nerde idiniz.Savcılar kimin ayağına gitti.Bulunduğu yerde kimin mahkeme kuruldu.Oslo görüşmeleri kimlerle yapıldı.O zaman konuşma sus.Şimdi aslan kesil buna ne derler...Analar ağlamasından nereye geldik.Dün milliyetçi ülkücü geçinenler şimdi nerede ne yapıyor.Onlarda dündür bugün bugündür mu diyor.Ne Mutlu Türküm Diyene kaldırlırken.Tc kısaltması kaldırırken ses çıkarmayanlar şimdi milliyetçi mi kesildiniz.Evet geçmişte aşırı solcu olan ve bu fikri savunan kardeşimiz dün milliyetçiyim diyenden daha milliyetçi ve daha vatansever.Nasıl olur değil mi?E milliyetçiyim deyim davayi terkedenle aşırı solculu bırakıp vatansever olan milliyetçi olup davaya sahip çıkan ve haksızlıklara bugün degil her zaman tepki koyanlarda hangisi efdal.Gonuşamayan Türkiyede huzurda olmaz,huzurda gelmez.Hele bu-üniversitelerde olursa üniversiteler üniversite olmaktan çıkar......
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net