22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
N’OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ
22 Ocak 2016 Cuma Bu yazı 18155 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2011 Yılında bütün dünyayı etkisi altına alan Küresel Krizde dönemin Başbakanı “Kriz bizi teğet geçecek” açıklamasını yaptı. Bu hem esnafı hem iş adamını rahatlatan açıklamaydı. Dönüp baktığımız zaman o dönem faizlerin oynamaması döviz kurlarının çok artmaması krizin gerçekten ülkeyi teğet geçtiğini gösteriyordu.

 

Ancak çok geçmeden 4 yıl gibi kısa bir süre sonra bu krizi daha vahim halde yaşar olduk. Hükümet o zaman günü kurtaracak hamleler yapmış ve ülke krizi yaşamamıştı. Ancak günü kurtaran hamleler günümüzü kurtarmamışa benziyor. Hükümete yakın kaynaklar 17-25 Aralık olaylarında açığa çıkan para transferleri sayesinde ülkeye sıcak para sokulduğu ve sıcak para akışının durmadığından krizin atlatıldığını söylüyordu. Ancak nereye kadar dışarıdan sokulan ve menşei Türkiye’ye ait olmayan paralarla ayakta durabilirdik ki?

 

7 Haziran seçimleri ile yaşanan kaos ortamı ülkeyi otomatikman krize soktu. Ve pamuk ipliğine bağlı ekonomi biranda çöküş gösterdi. Faiz puanları, döviz kurları bir anda yükselmeye başladı. Bu yükselişe güçlü bir iktidar dur diyemedi. 1 Kasım seçimleri her ne kadar nefes aldırsa da artık dananın kuyruğu kopmuştu.

 

Ulusal baz da ekonomik sıkıntıların temel sorunu buydu. Ya yerel sorun! Kırıkkale sanayi ve tarımda ülkenin en son sıralarında gelişmişlik gösteren illerden biridir. Küçük nüfusundan dolayı da ticaret alanında da gelişmişlik göstermemektedir. Elinde ki değerleri kullanamamış olduğundan ekonomik olarak vasat bir şehirdir. Siz bakmayın koca koca binaların dikildiğine ve bu binalarda ki dairelerin tıkır tıkır satıldığına. Yapanlar aynı firmalar, alanlar aynı insanlar. Günümüz ekonomisi orta kesim diye hitap edilen kemsi yok edip zengini aşırı zengin fakiri aşırı fakir hale sokmaktadır.

 

Bundan önce ki yazımda “Kırıkkale Neden Gelişmez” başlığı ile şehrin bazı sorunlarını ele almıştım.  Bu yazı da MKE ve OSB’lerin boş olduğundan bahsetmiş OSB yerine siyasetçilerin şehre yatırım getirmelerini ve bunun içinde Teşvik Bölgelerinde Kırıkkale’nin 4. hatta 5. bölgeye alınması gerektiğini yazmıştım.

 

Bu konu çok ciddi bir konu. Ancak bu yazıyı üstüne alınan kimse çıkmadı. Herkes yazıda kendisi hakkında ki eleştiriye ya da övgüye bakıyor! Eleştiriye anında reaksiyon gösteriyorsunuz, övgü dolu sözleri paylaşıyorsunuz da Memleket için en önemli çözüm önerisini neden üstünüze alınmıyorsunuz? Yazdığım yazıdan sonra tepki verenleri isim isim açıklamamamızı mı bekliyorsunuz! Ben bu köşede hiçbir siyasinin propagandasını yapmıyorum. Tek isteğim bu memleketin her alanda en güzel yerlere gelmesidir. Göç vermemesi, istihdam sahibi olması, tarımda gelişmesi, sanayide büyümesi, sporda üst liglerde temsil edilmesi, sosyalleşmesi gibi onlarca sorunun çözülmesidir isteğim.

 

Kırıkkale’nin son 10 yıldır iki sektörü büyüdü. Birisi İnşaat diğeri Zincir Marketler. Faizlerin yükselmesi ile alım gücü düştüğünden inşaatlar durma seviyesine geldi. Zincir Marketlerde kredi sistemi ile büyüdüklerinden sadece Mahalle Bakkallarını batırmakla yetindi. Şimdi hepsi iflasın eşiğinde, hatta iki firmanın battığı söyleniyor.

 

Faizlerin artması zaten esnafın ayakta durmasını engelliyordu, asgari ücretin artması ve birçok şeye zam gelmesinden esnaf çaresiz kaldı. Şimdi asgari ücretin artmasına karşı olduğumu düşünebilirsiniz. Hayır! Asgari ücret hala az. Ama bunun için önce devletin esnafını koruması gerekir. Esnafın sırtı sağlam tutulur ki asgari ücret arttığında, faizler arttığında esnaf kepenk kapatmasın.

 

Hem asgari ücret artsa ne olacak ki? Ülke de bu kadar kayıt dışı çalışan varken! Çıksın maliye Zafer Caddesine en az 200 tane kayıt dışı, sigortası yatmayan, asgari ücret almayan işçi yakalar. Devlet bunların önüne geçmeden asgari ücreti 3.000 lira yapsa ne yazar.

Aynı sorunları tekrarlıyoruz ancak, siyasileri ve bürokratları göreve çağırıyorum. Yol akıyor, ırmak akıyor biz bakıyoruz. MKE çürüyor, OSB lerde duman tütmüyor, esnaf kan ağlıyor. Bu memlekete yatırım gerekiyor.

Dışarıdan yatırım gelmesi gerekiyor. Bu yatırımlar gelip istihdam sağlanmadıkça daha çok esnafımız kepenk kapatacak! Felaket tellalı olarak görmeyin ancak günü kurtaracak hamle dahi kalmadı. Artık ileriye dönük büyük projeler gerekiyor. Bunun içinde Vatandaşın bilinçlenmesi, siyasilerin harekete geçmesi gerekiyor. İnşallah bu sözlerimiz havada kalmaz.

 

 

 

 

SEZON BAŞLIYOR

 

 

Pazar günü Türk Metal Kırıkkalespor ikinci devreye başlıyor. Benim gözümde en zor iki maçından birini yapacak Kırıkkalespor. Dışarıda Nevşehirspor, Kayseri Şeker ve içeride Yozgatspor maçları en önemli maçlarımız. Bu iki maçtan yara almadan çıkarsak ve sürpriz puan kayıpları yaşamaz isek 3. Lige güle oynaya çıkarız. Transfer sezonu da kapanmak üzere, Kırıkkalespor’da kadrosunu ekonomik doğrultular da geliştirdi. Takıma yeni katılan oyuncular her ne kadar ümit verse de verimli olup olmadıklarını 4. hafta itibarı ile göreceğiz. Benim kanaatim yönetim maddi gücüyle birlikte elinden geleni yaptı. Her ne kadar iş adamları takımlarına sahip çıkmasalar da bu motivasyonun şampiyonluğa yeteceğini umuyoruz. Ancak olası Şampiyonluk halinde bugün elini taşın altına koymayanlar rol kapmaya çalışırlarsa onları rezil ederim. Kırıkkalespor’un sahipleri yönetim, taraftar ve birkaç iş adamıdır. Diğerleri şampiyonluğa sahip çıkarsa bu taraftar onları yer. Haberiniz ola…

 

 

GENÇ SİYASETÇİLER

 

10 Aralık tarihinde bir yazı kaleme almıştım. “Siyasette Gençler Memlekete ne Verebilir?” başlıklı yazımda siyasi partilerin gençlik kollarını eleştirmiş ve hiç birisinin Memlekete faydalı olamayacağını yazmıştım. Hatta yazımda faydalı olabilecek gençlerin partilerden uzaklaştırıldıklarından bahsetmiş bu koltukların hak edenlere verilmediğini teferruatları ile anlatmıştım.

 

11 Ocak tarihinde Kanal Siyaset Gazeteciler günü münasebeti ile Mikrofon Ödülleri programı düzenledi. Program ilk defa yapılmasından dolayı bazı aksaklıklara sahne oldu. Ancak iki konu vardı ki takdire şayandı. Evvela Gazeteciler Günü münasebeti ile yapılan ödül töreninde ilk ödüllerin gazetecilere verilmesi tüm gazeteciler adına teşekkürü hak eden bir davranıştı.

 

Diğer bir konuysa Yılın Genç Siyasetçisi ödülü idi. Kanal Siyaset birçok il ve ilçe gençlik kolları başkanı arasından bu ödüle hiçbir makamı olmayan Çağlar Atmaca’yı layık gördü. Ödülü de bence yılın Belediye Başkanı Ahmet Sungur’un elinden aldı. Çağlar Atmaca her ne kadar bir mevkide olmasa da bir Gençlik Kolları başkanı kadar çok çalışmakta ve ön plana çıkmaktadır. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde yaptıkları ile herkesçe takdir toplamış ve Gençlik Kolları Başkanlarını gölgede bırakmıştır. Çağlar Atmaca’yı yakinen tanırım. Projelerini ve fikirlerini birçok kez dinlemişimdir. Susacağı yerde susan, konuşacağı yerde konuşup karşısındakileri büyüleyen, oturduğu masada ağırlığını hissettirebilen ve gelecek adına şahsıma Kırıkkale için ümit veren bir siyasetçi adayıdır. Kanal Siyasetin bu yeteneği fark edip Sezar’ın hakkını Sezar’a vermesini tebrik ediyorum. Partilere de ellerinde ki bu yetenekleri değerlendirmeleri çağrısında bulunuyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kar  -  23-01-2016 - 16:13
Kimi memleket meselelerini yazar kimiside gündeme bakar gündemde ne var onu yazar.Gündem kim akademisyenler mi zırt onun hakkında yazar.Gündem kim Arabistan Kıralımi zırt onu yazar.Yorumcularda balıklama dalar,Kırıkkale memleket dersin boşver.Üniversitesi niye gelişmiyor dersin boşver.Hastaneler dersin,sanayisi dersin.fabrikalari dersin vb.gibi boşver derler.Ama ilgili ilgisiz gündemi takip eder o konuyu siyasetçisinden tutta yerel gazetecisine,yorumcusuna,akademisyenine kadar dalar.Hani bir söz varya al papazi ver kızı hesabına o ona atar,o ona sanki çok büyük işler yapıyor memleket meselelerini çözüyormus gibi.Memleket sorunları,Kırıkkalenin sorunları kimin umurunda.Gündemde ne var çay bardağı.Gündemde ne var akademisyenler .Peki hey kardeşim 7 hazirandan bu zamana kadar kaç şehit verdik,kaç sivil öldü biliyor musun?Çünku gündemde bunlarda yok .Şehit haberleri gazetelerin arka sayfalarında ha var ha yok gibi.Neden çünkü gündem değil.Artık o kadar olmuş ki pkk propangadası yapıyor bazılari sözde kötüleyerek yorumcularda buna dalmıs yorum yapiyor.Reklamin iyisi kötüsü olmaz.Senin kötü reklamı n gençleri tetikler onun içinb tür yazıları yazarken bunlara çok dikkat etmeli.Evet gündem dışı bir yazı..
İsa  -  23-01-2016 - 15:46
Evet konuşulması gereken Kırıkkalenin meseleleri sizinde dediğiniz gibi yazar eleştirildiğinde kızıyor.Övüldügünde paylaşıyor.Benim anlamadığım yazar yorumun altına yorum yapıyor.Yorum hoş olur hoş olmaz.Bütün yorumlara bakar okursun .Bu yorumlara ait bir yazı kaleme alırsın.Tabii ki o da yazarın yorumlara tahammülsüzlünü gösterir.Neyse önemli olan dağdan tepeden değil Önemli olan Kırıkkale sorunları yazmak.Biz Kırıkkalede yaşıyoruz.Kırıkkalenin MKEK dediğiniz gibi çürüyor bu MKEK geliştirilmeli.Kırıkkalenin sanayisi tarımı geliştirilmeli.Üniversite talebeleri için Kültür merkezleri vb.gibi olmalı.Bir kaç tane Kırıkkaleli akademisyenizm var onlar çoğalmali.Ünirvesite hocalarının Malatyalısı bile Ankara da kalıyor neden.Kırıkkale neden bunları çekemiyor,neden Kırıkkaleye gelmiyorlar.Bir sorun sayın yazarlar.Sen bir bildiri imzaladı diye adamı pkk lı yaparsan o da gelmez. değil mi.Özellikle kalehaberi yazarlarını okuyorum hiç sektirmiyorum.Ama olumlu ama olumsuz yorum yapıyorum.Söz konusu Kırıkkale olunca ve bu konuya değinen yazı olunca helal olsun.Memleketimiz Kırıkkalenin meselesini yazmış diyorum.Farklı bir yazı.Ama siyasi ama sadece tartışmaya dayalı yazıya da olumlu yazmak hiç içimden gelmiyor.Önce Kırıkkale ve meseleleri herşeyden önce gelir.Güzel bakan güzel görür güzel gören güzel işler yapar diyerek inşallah Kırıkkaleye sahip çıkan siyasiler,büroklar,yazarlar sadece siz değil bütün yazarkarda bölgesel ve Türkiye çapındaki gazetelerde,Tv lerde dile getirilmeli ki Kırikkale koca köy olmaktan kurtulsun.Göçler dursun.Göc veren değil göç alan bir yer olsun.
71  -  22-01-2016 - 09:27
sayın Gökkaya uzun zaman dır seni medyadan takip ediyorum siyasiler benim gibi senin köşeni takip etseler yazdığın yazıları okusunlar ve çözüm üretseler Kırıkkale kazanır bu günkü yazındaki belirtiğin konular kayda değer.senin de belirtiğin gibi rektör kırıkkalede oturmuyor hocalar ankarada ikamet ediyorlar öğrencilerin çoğu ankaradan gelip gidiyorlar.ankara yakınlığı kırıkkaleye katkısı sıfır ünüversiteyi oraya yapanları ALLAH a havale ediyorum.akp hükümetin den yararlanamayan,başbakan Yrd.dan yararlanamayan,polis okulunun yerini oraya yapan zihniyeti anlamış değilim.polis okulundan yararlanamayan iliz.inşallah Kırıkkale spor şampiyon olsun şimdi maçalara gelmeyenler kutlamaya gelirler.bizlerde gereken tepkiyi gösteririz.ercihan çakmakların çoğal maları lazım.ben de ÇAĞLAR ATMACAYI seçimlerde tanıdım sanki kendisi adaymış gibi gece gündüz çok çalıştı.bir de güzel bir fikri vardı.3.0 yapa bilmemiz için MHP den oyalmamız lazım derdi.saygılı sevecen kimseyi kırmadan şim di bile oy aldıkları ülkücülerle arkadaşlıkları devam ediyor.o nun bir tek isteği vardı Mehmet demir i vekil yapmak.cenabı ALLAH ÇAĞLAR gibi gençleri istedikleri mevkilere getirsin.CENABI ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN.İNŞALLAH İLERDE KIRIKKALE MİZ GÜZEL GÜNLERE DOĞRU İLERLER.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net