28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ŞEHİDİN GÖZYAŞLARI
23 Ocak 2016 Cumartesi Bu yazı 23516 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

            Aslan parçası Türkler ve onların Atasözleri dururken asla yabancılardan hele ecnebilerden sözler nakletmek gibi bir âdetim yoktur ve istemem de zaten. Ama burada bir Roma atasözünü yazmam lazım galiba.

            Romalılar “bir insan ne zaman ölür bilir misiniz?” Sorusuna “onu en son anan insan öldüğünde” şeklinde cevap verilermiş.

            Demek ki şehitler hiç ölmeyecek. Zaten yüce kitabımız Kuranı kerimde Bakara 154 de “Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin, onlar bilakis diridirler ama siz bilmezsiniz” demez mi?

            Onların ölmeyeceğini veya şahadet mertebesinin ne kadar ulvi makam olduğunu veya o makamın içi yansa bile herkese nasip olmayacağını anlatacak değilim bu yazıda.

            Onların miraslarından söz etmek istiyorum.

            Öğrenciler bazı şehirlerde kar tatili olması nedeniyle aynı gün olmasa da karne sevinci yaşarken ekranlarda gözü yaşlı bir aileye konuk olan sunucunun uzattığı mikrofon ile galiba hepimizin gözlerinden yaşlar aktı.

            Sunucu daha geçen gün şehit olan bir şehidin evine misafir olmuş ve konuklarını da o şehidin iki kızı yapmıştı.

            Şehidimizin iki evladına karneleri şehit olduğu şehirde canlı yayında verildi. Çocuklar babalarının ebedi istirahat yeri olan memleketlerinde iken öğretmenleri canlı yayın ile daha birkaç gün öncesine kadar babalarının ellerini tutarak götürdüğü okuldan verdiler.

            Öğretmenleri ve sınıf arkadaşları okullarında ağlarken şehidimizin çocukları onlardan uzakta aynı gözyaşlarını döküyorlardı. Kızlardan biri karnesini aldığında karnesinin ve takdir almasının babası sayesinde olduğunu vurguladı ve o küçücük gözlerinden akan yaşların eşliğinde “beni babam ders çalıştırıyordu bu nedenle karnem bu kadar iyi” dedi.

            O bu sözleri söylerken ekranın ikinci yarısında gösterilen arkadaşlarının hıçkırıkları kalpleri ağlattı.

            Hele bir arkadaşlarının yazmış olduğu ve canlı yayında okuduğu şiir kopma noktasıydı. Oda bir polis kızı olan öğrenci beraber görev yaptıkları farklı şehirden yine bu şehirde buluştukları babasının arkadaşı için neler hissettiğini ve kendisinin de bu hislere nasıl katıldığını okudu.

            Terörün insanlar üzerinde nasıl etki gösterdiğini göstermesi bakımından çok etkili olan bu olayın bir örnek olduğu vakadır. Sadece çocukları değil yetişkinleri, dedeleri nineleri hatta kundaktaki bebeleri etkilediği bir gerçektir. Nihayetinde daha haberi soğumayan babası ile beraber Diyarbakır patlamasında şehit olan çocuğun masumiyetini kim unutur?

            Terörün işi bu yapısı bu denilebilir. Yani silahlı örgüt vurarak kırarak nasıl bir lanet olduğunu gösterir diyeceksiniz. Haklısınız benim sözüm merhamet konusunda nasıl terör konusunda elinde silahları olanlardan daha acımasız olan onlara destek verenleredir. Gerek siyasi alanda ve gerekse yapısı ve yaptığı ile terör örgütüne bilerek bilmeyerek destek olan paralel yapılanmayadır.  Siz en az o silahlı olanlar kadar tehlikeli ve vebal altındasınız. En az onlar kadar en ağır cezayı hak ediyorsunuz. Allah sizi ıslah etsin, etmiyorsa ya kahhar…

            O karnesini alırken içi ağlayan şehit evlatlarının veya göz yaşlarını takdir belgesine düşürenlerin arkadaşlarının veya ekranlarda kalplerinin gözyaşlarına engel olamayanların yada bırakın hepsini her şeyi o kızlarının gözyaşlarını yüce makamdan gören ve manevi gözyaşı akıtan şehidin hakkını nasıl vereceksiniz?

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net