26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
İşsizlik
09 Temmuz 2010 Cuma Bu yazı 38945 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İktidar Partisi muhalefette iken asgari ücret 500 lira yapacağını söylemişlerdi çok şükür sekiz yıl sonra dediğini yaptı. Artık insanlarımız fakirlik değil, açlık değil ölüm sınırında yaşamaktalar ama sesleri çıkmaz bir toplum haline geldik. Çeşitli kurumların her ay yayınladıkları açlık ve yoksulluk sınırıyla verilere baktığımızda, açlık sınırının ortalama 500 milyon, yoksulluk sınırının ise 1.5 milyarlar seviyesinde olduğu görülmektedir.

Şükürcü bir toplum olduğumuz için açlık sınırının altında aldığımız maaşa karşı sesimizi çıkarmıyor ve buna hamd ediyoruz. Çünkü bu memlekette asgari ücretli bir işi bile bulamayan milyonlarca insan var.

Bundan sekiz yıl önce iktidara gelen hükümetin en önemli vaatlerinden biride hiç şüphesiz işsizliği önlemek idi. Herkese iş, aş sloganı ile hareket edenler eleştirildiği zaman da biz zaten biliyoruz demeleri acaba aymazlık mı yoksa ciddiyetsizlik mi? Çaresizliğin verdiği bir hezeyan mı? Bilinmez doğrusu.

2002 yılında 10.3 olan işsizlik oranı bu yıl itibari ile 14.6 ile tırmanışını sürdürerek 3 milyon 591 bin kişiye ulaşmıştır.

Bu işsizlik belasından en fazla etkilenen şehirlerden biride Kırıkkale olmuştur. Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak 19.3 olmuş genç nüfusun çok fazla olduğu şehrimiz her geçen gün göç vermekte. Buna rağmen oran bir türlü düşmemektedir.

Sabah evden işine giderken akşam eve ekmek getiremeyecek kadar parası olmayan baba’nın durumunu düşünebiliyor musunuz. Parası olmadığı için akşam eli boş dönen baba aslında işsiz değil çalışıyor fakat aylardır maaş alamıyor.

Evet kimlerden bahsettiğimi anladınız Bütün Türkiye’nin ortak derdi olan Belediye çalışanlarının derdi.Türkiye genelinde faaliyet gösteren 3 bin 227 belediyelerden büyük bir bölümü iflas etmiş durumda. Kaynak yetersizliği nedeniyle borç batağında bulunan belediyeler, öncelikle personel maaşlarında kesintiye gidiyor.

Özellikle Kırıkkale Belediyesi ve ne hikmetse hep iktidar partisinin belediyeleri emeği ile ekmeğini kazanmaya çalışan işçi kardeşlerimizin alnının terini haklarını vermemekte direniyorlar. Belediyede yapılan hizmetleri lüzumsuz görmüyoruz ama en önemli harcamanın işçi maaşları olmalıdır. Sadece emeğinin karşılığı olarak bakmamak lazım, çocuklarının boğazından geçecek ekmek bunlar, çocukların ekmeğini kesenin ekmeği kesilir.

Sadece Kırıkkale Merkez Belediyesi değil özellikle İktidar partisinin Belediyeleri işçisinin maaşlarını ödememekte ısrar ediyorlar. Maaşların öden(e)memesine bir çok mazeret bulunabilir fakat İcra mercii mazeret değil icraat merciidir.

Bu tabiî ki var da vermiyorlar anlamında değil ama dediğimiz gibi iktidarsanız muktedir olunuz.

Ey halkım manzara-i Umumi budur. Bir yanda işsiz, bir yanda işi var fakat açlık sınırının altında bir maaşa talim ediyor. Hele bir grup daha var ki çalışıp ta aylardır maaş alamıyorlar.

İşim yok açım, İşim var açım, İşim ver maaş alamıyorum açım.

Ne diyelim, Neye şükredelim, Nasıl edelim bilemedik….

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
tagi iş  -  11.07.2010 - 0:28
değerli arkadaşlar size acık bir örnekle katkı yapmak istedim türk telekom 14-10-2005 yılınta özelleşti yıllık hazineye ödediği net karı 2.5 milyar dolardı çalışan personel 58 bin kişiydi beki özelleşti ne oldu yıılık 1.300 bir milyar üçyüz milyon dolara 5 vadeyle satıltı bence özelleşme olsun eğerki özelleşme sonunta yeni iş imkanları sağlanacaksa tabiki özelleşsin ama öyle olmuyor türk telekomta 58 bin kişi özelleşmeden önce çalışırken özelleştikten sonra 27 bin kişi calışıyor telekomtan gelen para yeni iş imkanşları sağladımı hayır beki 31 çalışan ne oldu başka kurumlara memur olarak gitti kim veriyor maaşını devlat ne kadar veriyor 1milyar dolar size soruyorum 31 bin kişi maaş veriliyormu evet yıllık 2.5 milyar kar ediyormu evet kaar kime gidiyor haririye devkete ne ödüyor 1milyar üçyüzbin dolar kalan 1 milyar ikiyüz bin dolar haririye devletin karı nerde ben bilmem siz biraz düşünün ve kendinize şu soruyu sorun bu ülka bi,zim ve cocuklarımızın onlara iyi bir gelecek hazırlamak istiyorsak birazcık duyarlı olalım türkiya nasıl peşkeş cekildiğini görelim her şey ortada yorumu siz değerli vatantaşlarıma bırakıyorum saygılar harkese
HABİP   -  10.07.2010 - 17:06
EVET ACİL 3 YILLIK EYLEM PLANINI 8 YILDA FALİYETE GEÇİREN DEĞİL,HER SIKINTISINDA BİR PARMAK BAL GİBİ GULLANAN HÜKÜMET,KIRIKKALE HALKI SEÇİMDE AKPDE BÜTÜN AMA YATIRIMDA SADECE KESKİN ÖNCELİK OLDUĞUNU NE ZAMAN KAVRAYACAK ACABA,MİLLET VEKİLLERİNE Bİ BAKMAK LAZIM KESKİNDEN BAŞKA VARMI, DELİCE KAN AĞLIYOR NEDEN BAŞKAN ONLARDAN DEĞİL,KUMANYALARIN PEŞİNDE KOŞMAKTAN GÖZÜ KARARMIŞ HALKIM BALIK ALMAK DEĞİL BALIK TUTMAYI NE ZAMAN ÖĞRENECEK
NECİP KARATEPE  -  10.07.2010 - 1:50
SEKİZ YILDA SEKİZ TANE DUBLE YOL YAPTILAR BİRDE TOKİ DEVLETİN KURUMLARI ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDA YABANCI SERMAYE GURUPLARINA PEŞKEŞ ÇEKİLİRKEN TOKİ DEVLETLEŞTİRİLDİ.YAPANLAR KİM KENDİ ÇEVRELERİ .VATANDAŞ HORTUMLANIYORDA HABERİ YOK..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net