27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖZEL BİR ANI -1
04 Şubat 2016 Perşembe Bu yazı 34929 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Allah nasip ederse ömrümü verdiğim askerliğimin en güzide birliği olan Özel Kuvvetler Komutanlığında geçen yıllarımı kitaplaştırıyorum. Bu inşallah benim on beşinci kitabım olacak ve yazımına devam ediyorum.

            Bu kitabıma çok ciddi veri olacak bu yazıyı kardeşim meslektaşım Ramazan Uçar kardeşimin www.ramazanucar.com.tr  web sayfasından kendisinin bilgisi dâhilinde alarak sizlerle paylaşmak istedim. Huzurunuzda teşekkür ediyorum kendisine.

            Yazı bölümler halinde yayınlanacak gün aşırı olacak şekilde inşallah.

 

1994 yılı, Mart Ayı ikinci yarısıydı..
15 Eylül 1993’te başlayan Özel Kuvvetler (Bordo Bereli) safahatımızın daha ilk yılının ortaları yani.
Birkaç hafta öncesinde biten zorlu bir eğitim sürecinin ardından sahaya inmiş ve bir anda kendimizi sırrı bu gün bile hala çözülememiş olan geniş ve zor bir coğrafyada, karmakarışık bir ortamın içerisinde bulmuştuk.
OHAL (Olağanüstü Hal) Bölgesi olarak belirlenmiş bir bölgede geçirdiğimiz her bir ayın neredeyse 25-27 gününü fiilen kırsal arazide ve sürekli hareket halinde operasyonlar icra ederek geçiriyorduk.
Yaşlarımız 18-24 arasındaydı ve o dönemde askeri okuldan mezun olurken astsubaylara beylik tabancası verilmiyordu. Beylik tabancası verilmesi konusunda; Özel Tim Personeli olduğumuz, aldığımız eğitimler ile, yetki ve sorumluluklarımıza paralel olarak yeterli olduğumuz ve kritik personel olduğumuz iddiası/gerekçesi ile yaptığımız sözlü ve yazılı müracaatlara verilen cevaplar genellikle kanuna dayandırılarak geri çevriliyor, aynı zamanda; yeni mezun astsubayların yaşlarının çok genç olması sebebi ile yeterli olgunluğa erişmedikleri ve bu yüzden tabanca taşımalarının “riskli” olduğu bahanesi öne sürülüyordu.
-Madem öyle Komutanım, neden operasyonlara çıkarken piyade tüfeği, makineli tüfek, adam başı 4 el bombası, bir kg TNT/Dinamit lokumu, fünye, roketatar, bomba atar ve benzeri bir yığın silah ve bombayı veriyorsunuz? Aynı risk bu defa neden olmuyor? Kuş uçmaz kervan geçmez sarp dağlarda bu silah ve mühimmat ile 7/24 koyun koyuna yatarken aynı risk neden bir anda ortadan kayboluveriyor? Güneydoğu Anadolu bölgesine gelince ölecek ve öldürecek olgunluktayız, ama; Ankara’da ve diğer şehirlerde aynı olgunlukta değiliz öyle mi? Diye sorduğumuzda da aldığımız cevaplar aynen şu şekilde oluyordu;
-Arkadaşlar Vatan elden gidiyor, siz burada nelerle uğraşıyorsunuz? Zaten kadro tabancalarınız var ya.. Evde ayrıca tabancanız olsa ne olur, olmasa ne olur? Düşünmeniz gereken onlarca şey varken, neden böyle basit bir konu ile hem kendinizi, hem de bizi meşgul ediyorsunuz? Hadi herkes işinin başına!

Ve Operasyonlar aralıksız devam ediyor…
Bir şehirde başlayan operasyon, bazen başka bir şehirde, bazen de başka bir ülkenin topraklarında bitiyor.
Her birimizin üzerinde standart olarak en az 30 kg ağırlıkta sırt çantaları, en az 3,5 kg gelen tüfekler, en az 7,5-8 kg ağırlıktaki hücum yelekleri ve bunlardan ayrı bölgenin ve o görevin gerektirdiği ekstra malzeme/mühimmat ve ekipman ile bizi herhangi bir kara veya hava aracı ile bıraktıkları yerden, ufuk hattındaki sarp dağlara doğru günlerce, haftalarca yürüyoruz..

            Yazı bütün olduğundan bir önceki ve bir sonraki yazı ile bir bütün olarak okumanızı öneriyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net