28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖZEL BİR ANI - 3
09 Şubat 2016 Salı Bu yazı 28698 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yazı bütün olduğundan bir önceki ve bir sonraki yazı ile bir bütün olarak okumanızı öneriyorum.

            O dönemlerde geçici görevler şu şekilde oluyordu;
Bir birlik geçici görev ile OHAL bölgesindeki şehirlerden birine gönderildiğinde oradaki İç Güvenlik Komutanın emrine veriliyordu.. 
(Sadeleştirerek anlatmaya çalışacağım!)
Yani “Al bu birliği, 3 aylığına-4 aylığına-6 aylığına veya 1 yıllığına; eti de senin, kemiği de senin… işin bitince geri verirsin” mantığıyla hareket ediliyordu..
Bizler de bir şehre gidip konuşlanmış isek; oradaki birlik komutanının emrine o şekilde verilmiş oluyorduk..
Bu durumu fırsat bilen ve özellikle terfi için gerekli olan coşkuyu tribünlere sunma gayretinde olan (kendilerince akıllı-bana göre delalet içerisinde olan) komutanlar ve onları mutlu etmeye çalışan karargahları da artık işin adeta b.k’unu çıkartıyorlardı..!
Planladıkları operasyonlar ve verdikleri görevler çoğu zaman akıl ve mantığın çok çok ötesinde, hatta fizik ve coğrafya kurallarının da sınırlarını zorlar nitelikte oluyordu..
Yine o komutanlardan ve onların karargahlarından ilginç ilginç fikirler de ortaya çıkıyor, akla hayale gelmeyecek işler yapılmaya çalışılıyor, özellikle emre verilmiş olan birlikler ile türlü türlü test ve deneyler yapılıyordu..
İşin aslını yıllar sonra, iş işten geçmek üzereyken anladık.. Aslında tam bir bilgisizlik, tecrübesizlik ve başıboşluk kol geziyormuş o dönemlerde bölgede.. terörle mücadele adı altında..
Elle yaptığım basit çizimlere dikkatle bakarsanız ne demek istediğimi; yani o zamanki durumun vehametini, biraz olsun anlayabilirsiniz. 
Meslek hayatı karargahlarda evrak düzenleme ve talimname okumakla geçmiş olan çoğu subay ve astsubay bilinçsizce ve şuursuzca planlamalar yapıyor ve sahadan karargahlarına gelen bilgiler, dedikodular ve dinledikleri telsiz konuşmaları üzerinden efsaneler yazarak mevcut şuursuzluğa daha bir ivme katıyorlardı. 
Bu da yetmiyormuş gibi 1:100.000 lik, 1:250.000lik haritalar üzerinde gelişigüzel oklar çiziyor ve okların oluşturduğu şekillere bakarak operasyonlara kıskaç, yay, çevirme, çember ve sair gibi taktik isimler bile veriyorlardı.
Bir keresinde bir yardımcı sınıf yarbay şapkasını 1:50.000lik hartanın üzerine atıp “işte bu bölgede bir arama/tarama faaliyeti icra edin iki tim ile” diyerek görev emri vermişti. 
Tabi kafası kocaman olduğundan şapkası da aynı oranda “kocaman”dı ve o kocaman şapka harita üzerinde bir hayli yer kaplamıştı.. 
1:25.000lik bir haritada, pafta üzerindeki bir grid karesi 4cmx4cm dir. Bu 4 cm gerçek arazi üzerinde 1 kilometre mesafeye tekabül eder. Yani bir grid karesi 1kmx1km’lik bir alanı ifade eder. Ölçeği değiştirip 1:250.000 lere doğru gittiğinizde; o karelerin harita üzerindeki ebatları küçülür ancak gerçek arazide tekabül ettiği mesafeler daha da büyür. Yani daha büyük bir alan daha küçük bir grid karesi ile ifade edilir..
Şimdi bu durumda kafası 58 numara (beden) olan birinin giydiği siperli eğitim şapkasının ebatlarını ve o şapkanın 1:50.000 lik bir harita paftası üzerinde kaplayacağı alanı düşünür ve bunu gerçek arazi kesiti ile eşleştirerek arama tarama yapılması istenilen bölgenin alanını kabaca hesap ederseniz, 25 kişilik bir ekibin o bölgede arama tarama faaliyetini nasıl icra edeceğini ve bu işin ne kadar süreceğini az biraz kafanızda canlandırmış olursunuz!
            Yazı bütün olduğundan bir önceki ve bir sonraki yazı ile bir bütün olarak okumanızı öneriyorum.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net