19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
DEVAMLILIK ESAS OLMALI
10 Şubat 2016 Çarşamba Bu yazı 31691 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

konuyu birazdan siyasete getirip yapılan her türlü faaliyette devamlılık esas olmlaı diyeceğim ama dini açıdan başladığımızda da devamlılığın b-ne denli önemli olduğunu belirtmekte gerekli diye düşündüm.

                  Kulluk, süreklilik ister. Bu açıdan kullukta tatil, izin, ara verme, istirahat gibi dünyevi işlerde görülen kavramlar yoktur. Ancak kullukta, insanın fıtrî özelliklerine, sağlık durumlarına ve hayat şartlarına göre özel kurallar ve ruhsatlar vardır. İnsan, erginlik çağından, ruhunu teslim edinceye kadar Allah’a kulluk yapmakla mükelleftir. Şu ayet, kullukta sürekliliğin esas olduğunu açıkça ifade etmektedir: “Sen şimdi Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol! Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine İbadet et.”[i]

            Kulluk görevi süreklilik arz ettiğine göre, amellerde de devamlılık söz konusudur.

            Amel derken aslında sadece dini açıdan demek istemedim. Aşağı yukarı her alandan söz etim. Ama bazen nefsimize bazen de farklı nedenlerle devamlılığımızı nihayetlendirmek durumunda kalıyoruz.

            Özel bir yazı diye başladığımız ve on iki bölüm olacak bir arkadaştan aldığımız yazıya da gereksiz deşifreler olduğu düşüncesi hasıl olduğundan nihayetlendirmek gereği duydum.

            Neyse konumuz oda değil. Dediğim gibi siyaset.

            Galiba devamlılık konusunda siyasilerin daha sabırlı ve duyarlı olması gerekiyor. Aksi durumda tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor ve o sayfaları da kimsecikler açmıyor.

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın biyografisini okudum yeni görevini aldıktan sonra sitesinde yayınlatmış olduğu.

            Uzun uzun burada kendisinin hayatını yazacak değilim. Öz ve özellikle vurgulamak istediğim hem bu yazıya konu olan devamlılığı ve belki başka bir yazıda dile getirilecek olan mücadeleciliğidir. 

            Aslında belki ikisi bir biri ile işliklidir. Farklı nedenlerle kesintiye uğrayan bir siyasi hayatı yeniden filizlendirmek oldukça büyük başarıdır aslında. Siyasette bunu gerektiriyor ve bunu istiyor.

            Tarihte bu türlü olmayıp yani sabırsız davranan pek çok siyasilerin bir daha salarda olamadığını görüyoruz. 

            Elbette tüm bunları siyaseti sevip bir türlü bu uğurda geleceğini şekillendirmek isterken bir türlü beklemesi gerekirken sabırsız davrananlara diyorum. Yoksa bir süreliğine siyasete girmiş ve tamam bu iş bu kadar diyenlere değildir sözüm. Onlar nerede ne zaman bırakacağını biliyorsa zaten sorun yok demektir.

            Yerel anlamda pek çok siyasi vardı aday olan aday adayı olan. Şimdilerde pek azını sahada görüyoruz. Çoğu sanırım yeni bir seçimi bekliyor. Doğrusu bu olmamalı çünkü kendisinde adaylık veya aday adaylığı yeteneğini gören insanlar bir bikrimi olanlardır. O halde bu insanlarında bilgi tecrübesinden faydalanmak hem yerel anlamada hem ulusal anlamda gerekliliktir diye düşünüyorum.

            Elbette bu tecrübeyi paylaşacak bu günün yetki makamında olan siyasilerdir. Bu gün gündemde, yönetimde, yetki makamında olanların bu tecrübeliler ile yakın temas ve bir harf öğrenme çabasında olması gerekiyor.

            Dinde devamlılık ile siyaset ne alaka diyenlere ise cevabım şudur. Hani diyoruz ya din hayattır diye. Devamlılık anlamında verilecek en güzel örnek her konuda olduğu gibi İslam’ın güzelliğindedir diye düşündüm.

            Herkes alacağını almalı değil mi?

            Selam ve dua ile… 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net