06 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
 Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
  YAZARLARIMIZ
TOPLUM VE ADALET
12 Şubat 2016 Cuma Bu yazı 17939 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Toplumu oluşturan bireylerdir. Bireylerin ister kendileri ile isterse yakınlarıyla veya toplumsal iş ve işlemlerde Allah’a ve kullarına karşı Adaletli davranma zorunluluğu bulunmaktadır. Birey bu şekilde davranmamışsa zulmetmiş olur. Zulüm ise Cenabı Allah (C.C)’ ın yasak ettiği davranışlardan biridir.

Allah (C.C) birinden davacı olunca, o kişinin savunma delilleri düşer. Böyle biri için ilk çözüm ölüm, ikincisi ise tövbe kapısıdır. Onun içindir ki Adalet ve Zulüm kavramları bireyleri ve dolayısıyla Toplumu birinci dereceden etkileyen unsurlardır. Hz. Ali (R.a) sözleriyle ifade edebileceğimiz gibi; “Toplum adaletle düzelir”…

Onun içindir ki yetiştirdiğimiz evlatlarımıza vereceğimiz ilk miras ADALET olmalıdır. Kendisine karşı, yakınlarına karşı ve topluma karşı Adil Olmak vicdanı.

El- Âdil olan Allah’ın buyurduğu gibi: “Ey iman edenler! Allah için adaleti (hakkı) ayakta tutan (hâkimler), adalet timsali şahitler olun. Bir kavme duyduğunuz kin sizi adaletten sapmaya sevk etmesin. Âdil davranın, takvâya daha yakın olan da budur. Allah’a karşı takvâlı olun (emirlerine uygun yaşayın). Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır. Maide-8)

Her Cuma Hutbesinin sonunda işittiğimiz; “Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği ve yakınlığı olana (özellikle akrabaya muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emreder. Ahlâksızlığı/hayâsızlığı, fenâlığı, zulmü/azgınlığı yasaklar. İyice anlayıp tutasınız diye size (böylece) öğüt verir. Nahl-90” Ayeti Kerimede olduğu gibi Allah bize Adaletli olmayı emretmiştir.

İşlerimizde Adaletli davranmalıyız. Ev hayatımızda Adaletli olmalıyız. Toplumsal ilişkilerimizde Adaletli olmalıyız…

Adaleti tesis edecek vicdanlar hür ve bağımsız olmalıdır.

İlişkilerin iç içe geçtiği küresel dünyada Adalet ve Onur ilkelerine sahip bireylerin oluşturduğu toplumlar başarılı olmaktadır. Bu toplumların ADALET sağlayıcıları hür ve bağımsız karar alma yetkisine sahiptirler.

Toplum ve Adalet kavramlarını bir arada barındıran bir cümleden; Hür Demokratik bir Yönetim, Bağımsız bir Yargı ve kayıtsız ve şartsız bir Egemenlik hakkı ortaya çıkmaktadır.

Cumhuriyet adını verdiğimiz yönetim sistemi içerisinde Maarif (Eğitim) birinci öncelikli bir kurumdur. Maarif(Eğitim)’in önemini bilen M.Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşımızın zor günleri olan 15-21 Temmuz 1921 günlerinde 1. Maarif Kongresini toplatmıştır.

Atatürk’ümüzün “Muallimler, Cumhuriyet sizden Fikri hür, Vicdanı hür, İrfanı hür nesiller ister” veciz sözü onun Eğitime olan düşkünlüğünün yansımasıdır…

İnsanın Allah(C.C)’la, İnsanın İnsanla ve İnsanın Toplumla ilişkilerinde memnuniyeti ifade eden Adalet duygusu SEVGİNİN temelini oluşturur.

Dinde kardeş olduğumuz veya Yaradılışta benzer olduğumuz kardeşlerimizle olan münasebetlerimizde orantılı olmalıyız. Keser gibi, hep bana hep bana yerine; Testere gibi bir sana bir bana olmak zorundayız…

Sağlıcakla Kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  05 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net