27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜN SURİYE AYAĞI
12 Şubat 2016 Cuma Bu yazı 28460 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemiz her bir yerden bir şekilde baskı altında ve sıkılmış durumdayken birde bölücü örgütün Suriye ayağı çıktı karşımıza.

            Yazımın devamında da ismini zikretmeden bölücü örgütün Suriye ayağı diyeceğim. Son günlerde bölücü örgütün Suriye ayağını güçlendirme çabalarını görüyoruz bazı kişi ve ülkeler arasında trend yapma gayreti aldı başını gidiyor.

            Kim neler yapıyor o kısmı biraz sonraya bırakıp nedir bu bölücü örgütün Suriye ayağı bir göz atmakta ve anlatmakta fayda var.

            Bölücü örgütün Suriye ayağı, Kürtçe (Pratiya Yekitiya Demokrat) , Türkçe( Dmokratik Birlik Partisi) 2003 yılında Suriyeli  Kürtler tarafından Suriye’nin kuzeyinde kurulmuş kendilerine göre bir siyasi partidir. Halen söz konusu bölgenin kendilerince ve onları destekleyenlerce en etkili partisi, siyasi ve askeri alanda  faaliyet göstermektedir.

Kimine göre siyasi parti diye nitelenen bölücü örgütün Suriye Ayağı’nın Askeri kolu vardır ve bu kolda yaklaşık 5 000 kişiden oluşan kendilerince savunma gücü dedikleri oluşum mevcuttur.

            Bölücü örgütün Suriye ayağı, Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesinin ardından, Suriye’de Halep Eyaleti’ndeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentleri; Haseke Eyaleti’nin Amude, Derik, Efrin beldeleri, El Darbasiye kenti ve coruhpostasi.net Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşında bulunan Resulayn (Serekaniye)  kenti ile Tirbesipiye kasabasında siyasi ve askeri kontrolü elinde tutmaktadır.

            Bölücü örgütün Suriye ayağının, Bölücü örgüt ile bazı kaynaklara göre benzer görüşleri savundukları bazı kaynaklara göre de aralarında bir ortaklık olduğu öne sürülmektedir. Bölücü örgütün Suriye ayağı, hem Özgür Suriye Ordusu hem de Suriye Baas Partisi Hükümeti ile zaman zaman silahlı çatışmalara girmiştir. Ama şimdilerde Suriye hükümetine yakın hareket ediyor.

            Bize göre yani ülkemizin resmi görüşüne göre bölücü örgütle müşterek hareket ettiğinden, ülkemize kasteden örgüt ile neredeyse terörist alışverişi yaptığından resmen ve su götürmez şekilde terör örgütüdür.

            İşte bu örgüt bazılarına göre masumdur. ABD ile son birkaç gündür ciddi şekilde karşılaşma var bu konuda. İnatla ve ısrarla bölücü örgüt olamadığını vurguluyor ve bizim tezlerimize itibar etmiyor. Bölgede dini kullanarak terör estiren global teröre karşı savaşıyor düşüncesi ile bu örgütün güçlenmesine göz yumuyor ve terör örgütüdür diyemiyor. İşlerine geldiğinden cici terör durumundadır onlar için.

            Rusya zaten iyice ipleri koparmak için her yolu deniyor. Bölgede bizzat onlarla iş tutan askerlerinin görünmesinin ardından bugünde ülkelerinde bürolarını açarak ayrı ve ayrıcalıklı bir yer verdiklerini gösterdiler. Yani aleni olarak desteklerini vermekten geri kalmıyorlar.

            Birde içimizde destekleyenler var. Ana muhalefet partisinin Milletvekili açıkça yapmış olduğu konuşmada ülkemizin neden rahatsız olduğunu sorguladı.

            Bu yazıyı çok fazla uzatıp, farklı pencerelerden bakıp, neden terör örgütüdür bunu anlatabiliriz. Yada hemen bazılarının daha düne onların liderleri ile görüşüldü, şimdi mi akıllarına geldi, yada efendim dış politika hatası falan denilebilir ve dediğim gibi yazı dizisi yapacak kadar uzatılabilirdi.

            Ama bu açıdan değil sadece Bölücü örgütün Suriye ayağını sizlere hatırlatma ve en milli konuda birlik olmamız gerekirken nasıl ayrıştığımızı ifade etmek istedim. 

            Biz bu dışta düşmanlar birleşirken içte de onların nasıl uzantılarının olduğunu daha öncede bunu yaşadık. Bölücü terör dedik içte dışta birleştiler, yıkıcı örgüt dedik içte dışta birleştiler, paralel yapı dedik onda da içte dışta birleştiler. Asında topunuz gelin demek geliyor içimden ama onu demeden nasıl içimizde bu kadar dış sever var bunu düşününce tepkiden önce içim acıyor.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net