27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
FATİHA ZAMANI
16 Şubat 2016 Salı Bu yazı 26290 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Balkona çıkmıştı her zaman uğurladığı gibi. El sallarken “güle güle gidin” derken gözlerindeki buğuyu, torunlarına bir daha sarılayım deyip öperken ve “yalnız kalma be annem gidelim” yine dediğimizde “evlatlarım yeni geldim evimin özlemi daha dinmedi” dediğinde aslında bu özlemin daim olacağını ne o biliyordu nede bizler anlamıştık.

            Belki çok şahsi olacak bugünkü yazı ama bu şahsiliğin içinde okuduğumuzda bir kelime bile ana babası hayatta olan ve ya onları yitirenlerin alacağı olursa ve amellerinde bir farklılık olursa yeter diye düşündüm.

            Babamın ölmesinin üzerinden beş yıl geçmiş, genç denecek yaşta vefatı hala aklımızdaydı. Belki babamızın ardından annemizi kaybetme korkusu da fazlalaştığından annemize daha bir düşmüştük.

            Evet yıl 1997 soğuk şubatıydı. Beş yıl sonra babamın ölüm yaşı olan 63’e geldiğinde annemizi de yitirmiştik.

            Çok sessiz mütevazı bir kadındı. Gerçekten çok çile çekmiş, yokluk görmüş, rahmetli babam ile ne zor şartlar altında yaşamışlar. Belki ben yedi kardeşin en küçüğü olduğumdan pek görmedim yaşamadım ama büyüklerim o çilenin o yokluğun bir kısmına da olsa şahittirler.

            Herkesin bana babası onun önemlisi onun değerlisidir. O nedenle ben burada şahsiliği bırakıp ana baba hakkına şöyle bir değineyim.

            “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine "of!" bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Rabbin, yalnız Kendisine tapmanızı ve ana babaya iyilik etmeyi buyurmuştur. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karsı "Of" bile demeyesin, onları azarlamayasın. İkisine de hep tatlı söz söyleyesin.” (İsra, 23-24)

            Ayet-i kerimede, anne ve babaya iyiyi davranılması, onlara karşı kırıcı olunmaması emredilmiş ve onlara nasıl dua edileceği belirtilmiştir. 

            Evlat, ana-babasına iyilik eder ve itaatte bulunursa cenneti hak eder, asi olursa cehennemi hak eder.

            Peygamber efendimiz onlara hizmet ederek cennete giremeyen kimselere beddua ederek üç defa: “Burnu yerde sürtülsün, burnu yerde sürtülsün, burnu yerde sürtülsün” buyurmuş Ashab: “Kimin ya Resulallah?” diye sormuşlar. Efendimiz: “İhtiyar ana-babasından biri, yahut her ikisi yanında bulunduğu halde onların rızasını kazanarak cennete girmeyenin.” Buyurmuştur.

            Bu ayet ve hadislerin belirttiği gibi anne ve babamıza gereken iyilik ve ihsanı yapmalıyız, anne ve babamıza karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmalıyız, onları incitici söz ve davranışlardan sakınmalıyız, Allah’a itaatsizlik olmadıkça isteklerini yerine getirmeli, çağırdıklarında bekletmeden hizmetlerine koşmalıyız. Yanlarında yüksek sesle konuşmamalı, hatta yolda yürürken bir zaruret olmadıkça önlerine geçmemeliyiz. Hastalık veya yaşlılık sebebiyle hizmete ihtiyaç duyuyorlarsa seve seve hizmetlerini yapmalıyız. Geçim sıkıntısı içindelerse yardımlarına koşup, ihtiyaçlarını gidermeliyiz. Zira evladın ana-babasına karşı görevlerinden biri de onların maddi ihtiyaçlarını karşılamaktır.

            İşte tüm bunları onların sağlığında yerine getirmeliyiz. Omları kaybettikten sonra ah vah demek maalesef bir şey ifade etmiyor.

            Şimdi ana babanız vefat etmişse ruhlarına eğer hayatta iseler ebedi aleme gittiklerinde hazır olması için içten bir dua ve Fatiha okuyalım olur mu?

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Aycan ARIL  -  17-02-2016 - 13:51
Annem her yerde... Bir gül kokusunda, bir kaplanın gözlerinde, bir kitabın sayfalarında, yediğimiz yemekte, çölün fırtınasında, günbatımının pırıldayan cevherinde, dolunayın kristal ışığında, gün doğumunun tüllerinde. Dünyada öğretilen bütün bilgilerin hiçbiri, bize bir ananın bakışının bir kelimesinin verdiği şeyi vermeye muktedir değildir.
Fatma Turhan  -  16-02-2016 - 10:41
Kaleminize sağlık hocam...İnsan sevdiklerinin kıymetini onları kaybedince daha bir anlıyor....Söz konusu olan anne ,baba ise duygular daha bir yoğunlaşıyor.Duygularımı yazacak olsam buraya sığmaz .O yüzden rahmetlik olmuş tüm anne , babalar ve ümmeti Muhammed için gönülden bir Fatihanın lafımı olur. Rabbim yerlerini mekanlarını cennet bahçesi eylesin inşaallah...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net