08 Nisan 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Sanayi Çarşısına Maske Dağıtıldı
Sanayi Çarşısına Maske Dağıtıldı
Yıldırım  Erzurum'a Atandı
Yıldırım Erzurum'a Atandı
Örnek Muhtar
Örnek Muhtar
AK Parti'den Yardım
AK Parti'den Yardım
  YAZARLARIMIZ
ARTIK ALLAH’A DUA ETMEYECEĞİM
26 Şubat 2016 Cuma Bu yazı 29934 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

"Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır." (Bakara suresi 216)

 

Cenabı hakkın imtihanı herkeste farklı farklıdır. Eğer başımıza bela geliyorsa ve işler yolunda gitmiyorsa rabbimiz bizi dua ve niyazla huzurda görmek istiyor. Bizim niyazımızı ve haykırışlarımızı duymak istiyor. Kulun aciz olduğunu ilan etmesi rabbimizin en sevdiği şeydir. Eğer çocuk ağlamazsa ne bilsin anne ve baba çocuk açtır.

Rabbim nasıl ki bizleri rahmet musluğundan besleyip yaşatıyor. Öylede iman, kuran, sünnet muslukları ile de beslemek istiyor ki, manen aç kalmayalım. Açlığımızı gidip haram musluklarından ve sofralarından takviye etmeyelim. Maneviyatı İmani ve Kur-ani musluklardan beslemek gerekir ki, doyulsun. Doymak ve tatmin olmak için istemenin en güzel yolu ise duadır. Yalnız kul dua ile rabbinden isterken istediklerinin mahiyetini iyi bilerek istemeli. Hakikat ve hikmet düsturlarıyla istemeli. Kul bazen rabbinden bir şeyler isterken nefisinin cehaletine ve hırsına kapılarak ister. İlla isteği olsun diye ısrar eder. Neticelerinde ona kötülük, bela, musibet getireceğini, hayatını yakacağını düşünmez. Halbuki, onun istediği şeylerin ona faydası veya zararı olacağını ancak Allah bilir. O ne kadar duyguların baskınlığı ile istese de rabbimiz sonsuz hikmeti ve rahmetiyle belki istediğini vermez. O kulun bütün dualarına icabet edip lebbeyk der. Her duaya cevap verilir ama her dua kulun istediği tarzda kabul edilmez. Çünkü ya kabulün şartları yerine gelmemiş, ya gerekli niyazlar hakkıyla yapılmamış, ya kabul için kulun hali ve lisanı tesirli olmamış, ya duanın kabul vakti gelmemiş, ya kabul edilmiş ama geciktirilmiş, ya istenilen şey iman ve dine aykırı bir istektir, ya istenilen şeyler imana ve dine zarar verip kişiyi kulluktan edecektir, yada kabul edilmiş ama cennete neticeleri daha iyi olarak verilmek üzere tehir edilmiş olabilir. Duanın neticeleri birebir vücuda gelmediği zaman sabır etmek gerekir. Dua sadece maddi ve menfaatli şeyleri istemek için değildir. En önemlisi Allahtan sabır istemek gerekir. Çünkü insan dünyaya mühim neticelerle gönderilmiş, sırrı imtihan için ona kapı açılmış, imtihan gereği olarak musibet ve keyfiyet üzere sabır ve imtihana tabi tutulmuştur. Bu nedenle sabır etmesi istenmiştir. İmtihan olan dünyada duayı sadece dünyalık için kullanmak hakkı değildir. Verilen her şey imtihan içindir. Lezzet ve zevk için değildir. Verilenlere şükretmekle mükellef olduğu için hakkı yoktur ki verilmeyenler için itiraz etsin.

Dua eden ve duası zahiren kabul görmeyen birçok insan duası kabul olmadığını düşünüp rabbine küser “Niye isteğimi vermedi” der. Halbuki, dünyevi kaygılar istekler için rabbine küsülmez. Dünyevi şeyler için mümin üzülmez. Üzülecekse ve kaygı taşıyacaksa başına açılmış olan cenneti kazanma davasını nasıl ne şekilde neyle kiminle kazanırım endişesi ve tasası için üzülmelidir. ”Ebedi gençlik güzelliği saadeti nasıl kazanırım” diye tasa etmelidir. Kendisini aydınlığa saadete çıkaracak olan rehberleri bulmalıdır. Nasıl namaz kılınır, niçin namaz kılınır, niçin kulluk edilir, niçin varlığımız vardır diye araştırmalıdır.

        Dua ile kalın dostlar.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan Kılıç
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Nisan 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net