21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
ŞEHRİN TRAFİK SORUNU (2.)
27 Şubat 2016 Cumartesi Bu yazı 21581 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen (20. 02. 2016 / Cumartesi) günü trafiğin şehir içine yönelik olması gerekenlerinden yani Belediye ile ilgili yol ve alt yapı hizmetlerden bahsetmiştik.  

 

          Şimdiki konumuz ise trafiğe fiili olarak iştirak eden sürücülerin gerçeklerini anlatacağız. Bu konudaki yetersizlikler de aslında diğerinden farklı değil.

 

          Sürücülere yönelik iş taa temel eğitimden başlıyor aslında. Avrupa ülkelerinde elin gâvuru dediğimiz adamlar, ‘’Anaokulu’’ ndan ve tatbiki olarak bu işin eğitimini vermeye başlarken, bizim sözüm ona Milli Eğitimde bu eğitim, ilköğretimde bir dönem o da seçmeli olarak konulup, sonra da kaldırılmış bulunuyor. 

 

          Yeni müfredata göre şu anda yalnızca 12 nci sınıflarda ve seçmeli ders olarak uygulanıyor. Bu şekildeki göstermelik uygulamayı tatbik edenler kim derseniz hemen söyleyeyim. Haftalık ders saati eksiğini tamamlatmaya yönelik Müzik – Resim – Beden Eğitimi Öğretmenleri! Allah bilir içinde ehliyeti yani sürücü belgesi olmayanlar bile vardır!   

 

          Niye böyle oluyor sorusuna gelince, işin boyutu bölgesel şehir probleminden çıkar ve ulusala döner. O zaman da işin muhatabı bakanlık olur. Ama bölgesellik konumunda da sorulması gereken ve olması düşünülen birtakım hususlar da eksik değil.

 

          Trafik Öğretmeni yetiştirilmesine yönelik İl Milli Eğitimin herhangi bir girişiminin olduğunu zannetmiyorum. Zira böyle bir faaliyeti olsaydı, şimdiye kadar bu dersi verenler en azından bunun eğitiminden geçmiş şekilde olurdu ve derse yönelik te bir yoğunluk sağlanırdı. 

 

          Buradan bu defa da şu soru çıkıyor: Kırıkkale de Trafik ve Çevre Bilgisi Dersi veren kişi var mı ve sertifikalı mı? Yani bu işin ehli mi değil mi? Varsa neden çoğaltılması düşünülmüyor ve yararlanılmıyor? Yoksa şayet bunun sağlanması yönünde neden harekete geçilmiyor? 

 

          Yazının en başında söylerdik, memlekette katliam gibi kazalar her gün tekerrür ederken, bu durumun önlenmesine yönelik en birinci görev buna sebebiyet yerenlerin temelden eğitimi iken, bunun sağlanmamasının adı topluma ihanet değilse nedir?

 

          Bu arada birkaç kelime de ‘’Sürücü Kursları’’ ndan bahsetmek gerekir. Yukarıda zikretmiş olduğum şekildeki bir eğitim düzeninin içinden ve 18 yaşına gelen bir genç, eğer ailesi içerisinde trafikle ilgili herhangi bir bilgi ve eğitim almamışsa, o haliyle gelip kursa başlıyor. 

 

          Bildiğim kadar Kırıkkale de 15 tane Sürücü Kursu mevcut! Buna karşılık Kırıkkale’ nin sürücü eğitimi alacak ihtiyacına yönelik potansiyeli de üç aşağı beş yukarı belli! Yani bu hesaba göre sürücü eğitimi için tahminen mevcudun yarısı fazla! Tabii herkes kısmetini yer ama işin içinde bir de rekabet ortamı var sonuç olarak ve kim ne derse desin.

 

          Hal böyle olunca da iş gelip kaliteye dayanıyor ve pazarlık olayı gündeme geliyor. Bu noktada kursiyer ya para konusunda ya da derse devamla ilgili olarak pazarlığa girerek kayıt oluyor. Tabii ki her iki şekilde de sonuç iç açıcı olmuyor. Yani yeterli eğitim verilemiyor!

 

          Haa bu arada mevcut sistemden yetişip ehliyet alanlardaki durun ne derseniz söyliyeyim: Misal motosiklet ehliyetlilerden şehrin en işlek caddelerinde hiç gereksiz yere, sırf hava olsun diye ani gaz anveleleriyle hem kendilerinin ve hem de yedi sülalelerinin hatırını sordurmaları, keza yaya yolu üzerindeki yayalara korkulu dakikalar geçirten veya engelli rampaları önüne araç park edenlerin durumu da sansürsüz küfürlerle hem kendilerini, hem onları yetiştirenleri ve hem de ehliyet verenlerin yâd edildiklerini buradan hatırlatmak isterim!   

 

          İşte kursiyerin şartlı kaydına bağlı olarak, sürücü kursu bu durumda ya vermesi gereken eğitimden tasarrufa gidiyor. Veya kursiyer eksik derse gelmekle yeterli eğitimi alamamış olarak yetişmiş oluyor. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz ama ondan sonra da sonuç ortada işte!

 

          İşin sonucundaki sürücü imtihanında ise, yine bu konunun uzmanı olan kişilerin yokluğundan kaynaklanan (yani Trafik Teknikeri veya Trafik Mühendisinin olmayışı), olumsuzluklara dayalı olarak, kursiyer bir şekilde sürücü belgesini alıyor. Ondan sonra da geçiyor direksiyonun başına.

 

          Bu şekildeki yetersiz eğitim ve imtihan sonucudur ki, bugün trafik kazalarında min. % 85 oranında sürücüden kaynaklanan hatalardan Türkiye de dünya rekoru kırılmaktadır!

 

          Dolayısıyla trafik kazalarına yönelik bilhassa da bayram arifelerinde ve tatil başlangıçlarında onca yazılanlar okunmayınca, tavsiye olarak söylenenler dinlenmeyince ve verilen bilgiler hiçe sayılınca, bu olaylar zuhur ediyor. Bu durumlarda farklı bir sonuç beklemekte saflık olur.               

 

*   *   *

 

26 Şubat 2016 – Cuma  / 13. 30 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Prof. Dr. Nihat Aycan  -  31-03-2016 - 16:06
Oktay Bey, Yazınızda belirttiğiniz gibi, trafikteki temel sorunun eğitim olduğu, buna da ilkokuldan itibaren başlanması gerektiği; diğer yandan, sürücü kursları eğitiminin yetersizliğini de dile getirerek trafik konusuna dikkat çekmenizden duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Bu vesile ile kolaylık ve başarı dileklerimi iletirim. Prof. Dr. Nihat Aycan Mugla Sitki Koçman University Chair of Department of Secondary Social Sciences Education (Masters Without Thesis) Kötekli-Muğla TURKEY Office Phone:+90 0252 2111820
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net