12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
Kırıkkale Üniversitesi, sanki Açık Öğretim Üniversitesi olmuş?
28 Şubat 2016 Pazar Bu yazı 59832 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’nin son yıllarda eğlence merkezi haline gelen Yenişehir bölgesinde bulunan esnaflar Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız’dan şikâyetçiler. Şikâyet sebepleri ise, çok düşündürücü ve rahatsız edici.

 

Kırıkkale Üniversitesinde eğitim veren Öğretim Görevlilerinin birçoğu aynı zamanda Ankara’da bulunan özel Üniversitelerde eğitim veriyorlar. Aynı anda iki üniversitede çalışan hocalar ders programlarını ise özel üniversitelere uygun yapıyorlar. Kırıkkale Üniversitesinde ki saatlerce süren derslerini 2 güne sıkıştırırken Özel üniversitedeki derslerini ise 3 güne yayıyorlar. Özel Sektörde dersleri 2 güne sığdırdıkları zaman iş bulamadıklarından 3 güne yayarak çalışmaları öğrencileri ve esnafları rahatsız etmekte.

 

Bu konu Öğrencileri rahatsız etmekte çünkü blok ders uygulamaları ile 1 haftada anlaya anlaya ders işlemek dururken, 2 güne sıkıştırılan ders programlarından arka arkaya onlarca ders ve konu işlemek zorunda kalıyorlar. Buda öğrencilerin derslerini anlamamasına sebep oluyor. Birçoğu okula hiç gitmiyor ve derslerine evde kitaptan çalışıyor.

 

Bu uygulamalar esnafı da rahatsız ediyor, öğrenciler dersleri anlamadıklarından dolayı evde çalışmak zorunda kalıyor ve dışarıya çıkamıyor. Daha vahim durumu ise birçok öğrenci şehri dahi terk ediyor ve ailelerinin yanında derslerine çalışıyor. Kırıkkale’ye ise sadece sınavdan sınava geliyor ve yine final ve vize haftaları olduğundan yoğun ders çalışmaktan sokağa çıkmıyor.

 

Kırıkkale Üniversitesinin nüfusu 37.000 öğrenci, geçen seneye göre mevcut yaklaşık 10.000 arttı. Ancak Yenişehir bölgesinde yani öğrenci yerleşkesinde yaşayan öğrenci sayısı ise ters orantıda düştü. Bu konuyu araştırma amacı ile gittiğim Yenişehir’de öğrenci, yurt işletmecileri ve esnaflarla görüştüm. Duyduklarım karşısında şok oldum. Sanki Kırıkkale Üniversitesi Açık Öğretim Üniversitesine dönmüş. Rektör öğretim görevlilerinin dilediği gibi ders programı yapmasına göz yumarak öğrencilerin örgün eğitimden hiçbir şey anlamamalarına sebep olmuş.

 

Şimdi iki konuyu gündeme getireceğim. Birincisi, Öğretim görevlileri, Sen öğretim görevlisi olacaksın, devletin en ayrıcalıklı memurlarından biri olacaksın, birçok memurun kat kat üstünde maaş alacaksın, sonra da paraya doymayıp, özelde çalışacaksın en kötüsü de özel sektörde ki işine devletin verdiği işten daha çok sahip çıkacaksın. Özel Üniversite sana daha çok para veriyorsa istifa et kardeşim. Kimse senden tazminat almıyor, istifa edemezsin demiyor. Beni en çok rahatsız edeni de sen eğitimciyim diyecek ve her yerde saygı göreceksin.

 

İkincisi de Sayın Rekrör! Sayın Rektör, sen bu şehrin gelişmesini istemiyor musun? Kurulduğu günden bu yana şehre faydası yok dediğimiz Üniversite, son birkaç yılda Yenişehir yerleşim bölgesinin gelişmesi ile şehre fayda sağlamaya başlamışken blok ders gibi uygulamalara göz yumup, esnafın ve öğrencinin zarar etmesine neden sessiz kalırsın? Bu uygulamalar, yalnızca daha fazla para kazanarak kar elde eden bir tek öğretim görevlileri iken öğrencilerin haklarını neden görmezden gelirsin? Geçen seneye göre mevcudu 10.000 artan Üniversitede derslere katılım oranı arması gerekirken hemen hemen yarı yarıya düşmesinin sebeplerini neden araştırmazsın?

 

Bu üniversitelerin kendi içlerinde özerk olmasının sebebini hiçbir zaman anlamamışımdır. Karışık yıllarda, sokak olaylarının devlete karşı bir zaferinden başka bir sembolik değeri dahi yoktur. Takibi yoktur, müfettişi olmaz, teftişi olmaz, Üniversite yönetimi bir karar alır ve uygular. Ortaokul, lise öğretmeni özel okulda, dershanede çalışamaz hatta özel ders bile veremez ancak Üniversite Öğretmeni pardon Öğretim Görevlisi istediği kadar yerde ders verebilir ve buna kimse karışamaz. Rektör’de ona bizim üniversitede olduğu gibi göz yumar hatta yardım ederse tadından yenmez.

Böyle saçma bir uygulama olabilir mi? Devlet Milyonlarca lira para harcayacak, Şehre Üniversite yapacak, Şehrin en büyük arazisini Üniversiteye tahsis edecek, Öğretim görevlilerine takır takır maaş ödeyecek, o öğretim görevlisi özel sektörde de çalışacak ve özel sektördeki işine daha çok önem verecek! Bu Türkiye’den başka hangi dünya ülkesinde olabilir?

 

Kırıkkale; 90’lı yıllarda MKE ve Tüpraş’tan dolayı işçi şehriydi, 2000’li yıllarda MKE’nin işçi eksiltmesinden dolayı emekli şehri oldu, 2010’lu yıllarda ise hızla öğrenci şehri olma yolunda ilerlerken bu tür uygulamalarla önü kesiliyor. Sayın Rektör, Kırıkkaleli olmayabilirsin, Milletvekillerine saygın olmayabilir (Açılış töreninde hiçbir milletvekilini davet etmemişti) Kırıkkale’yi sevmiyor da olabilirsin, ama Sen bu şehrin Üniversitesinin Rektörü isen bu şehre hizmet etmek zorundasın. Öğrencisini, esnafını, kantincisini, güvenlik görevlisini korumak zorundasın. Oturduğun koltuğun vazifesi budur. Ama sen öğrencinin manevi çıkarı karşısında öğretim görevlisinin maddi çıkarını gözetirsen bunun vabalinden kalkamazsın.

 

 

** * * * * * * * * * * * * *   

 

YOZGAT’TAN İTHAL MÜDÜR GELİR İSE

 

Bu sezon Türk Metal Kırıkkalespor son yılların en büyük çıkışını yakaladı. Grupta en az yenilgi ile giden ekibimiz Yozgatspor’un gerisinde mücadelesine devam ediyor. Geçen hafta Ligin beklide kaderini belirleyecek en önemli maç oynandı. 1 Puan önümüzdeki Lider Yozgatspor ile içeride bir maça çıktık.

 

Maçta futboldan çok dış etkenler konuşuldu. Bir hafta öncesinde Yozgat maçının ertelenmesi, Kırıkkale’de Yozgatspor taraftarının maça alınmayacak olması ve ani bir kararla geri vazgeçilmesinin nedeni bir türlü anlaşılmadı. Bu konuda kamuoyunda birçok olasılıklar konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor.   

 

Gazetecilik yaşantım boyunca ne duydum nede gördüm, duyan veya gören var ise lütfen hatırlatsın. Karşılaşmada Kırıkkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekiplerinden çok Yozgat Emniyet Müdürlüğü polisleri vardı. Bunun açıklaması var mıdır? Stadın etrafında onlarca 66 Yozgat plakalı otobüs vardı. Bundan daha kötü ne olabilir derken, Yozgat Kırıkkale’yi işgal etmeye gelmiş derken Stadın içerisinde Yozgat Emniyet Müdürünün olduğunu öğrendik. Altını çizerek söylüyorum Yozgat İl Emniyet Müdürü stat içersinde Yozgatspor futbolcu ve taraftarlarına Yozgat’tan getirdiği Polisler ile müdahalede bulunuyor…

 

Hep söylerim aklımda deli sorular diye…

İl Emniyetini ve güvenliğini sağlamakla görevli devlet adamlarımız, Kırıkkale’de emniyeti sağlayabilecek bir emniyet gücü yok mudur?

Şayet varsa Yozgat Emniyetinin Polisleri, Kırıkkale’ye maç izlemeye mi gelmişlerdir?

Yozgat Emniyet Müdürü sahaya inerek, polislere talimatlar vermiştir, bu tavır Şehrimizin Emniyet Müdürüne hakaret değil midir?

Bunu bir hakaret olarak algılamıyorsanız, Görevinizi yerine getiremediğinize inanmış olmuyor musunuz?

Bir sözümde Yozgat Emniyet Müdürüne, acaba bu arkadaş hangi siyasetçiye yaranmak için Kırıkkale’de bu kadar etkin olmuştur?

Acaba komşu şehrin Müdürü hangi görevlere talip olduğundan, Kırıkkale’de Kahramancılık oynamıştır?

Müdür Beyin öğrenmesi gereken şeyler var, bu haliyle nereye talipse yakışmaz, hatta Yozgat Emniyet Müdürlüğü bile fazla. Çünkü Müdür Bey bilmiyor ki Kırıkkale kimsenin Kahramancılık oynayacağı bir şehir değildir.

Lakin bu şehir hiçbir emniyet görevlisine karşı durmaz!

Hiçbir emniyet görevlisi ile çatışmaz, en çok karşı karşıya geldiğinde bile bu şehir emniyet güçleri ile şakalaşarak münakaşa eder!

Sen bu şehri tanımadan bu şehrin emniyet müdürünü hiçe sayarsan bu şehirde seni görmezden gelir.

Nereye talip olursan ol, bu şehrin müdürüne saygısızlık yapan kişiye saygısı olmaz.

Zaten saygınlığa da pek ihtiyacınız yok gibi! Size lazım olan siyasilerin desteği, bu şekil davranarak o desteği alacağınızdan da kuşkum yok!

Öte yandan ben şundan eminim, Kırıkkale Emniyet Müdürü bu durumdan rahatsız olmuştur. Ama Kraldan çok kralcıların olduğu Yozgat karşılaşmasında gergin ortamda, Kırıkkale seyircisine sağduyulu davranarak olayların büyümesini engelleyen Emniyet Müdürü Hasan Onar başta olmak üzere Kırıkkale Emniyet teşkilatının bütün görevlilerine teşekkür ediyorum.

 

Yozgatspor taraftarları karşılaşma sonrasında Emniyet Müdürlerine teşekkür etmiş ve bunu sosyal medyalarında duyurmuşlardır…

Bizim taraftarlar için ise söylenecek söz ise; Fazla bir şey söylemeye gerek yok aslında zaten taraftarlar 10.000 kişi hep bir ağızdan gerekli makamlara mesajını vermiştir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
71  -  28-02-2016 - 20:54
hakan bey ben yıllarca söylemişim dir.ak parti nimet in den yararlanmayan il biziz.ünüversitesi olupta nimetinden yararlanmayan il biziz.bakan değil başbakan yardımcısı olupta 12 senedir yararlanamayan il biziz.deveye demişlerki boynun niye eğri o da nerem doğru ki demiş. spora gelince yozgat maçın da benim de dikkatiçekti sahanın için de kasketli biri gezi yordu bu kim dedim kimse tanımıyordu sonra öğrendimki yozgat emniyet müdürü imiş başta kendi meslek taşına saygın olacak makamlar gelip geçicidir.aynı olay olsabizim emniyet müdürümüz hasan bey saha içine girmez.ben de ilk defa şahit oldum.olsun herkeşin bir hesabı var yüce ALLAH .ında hesabı var.fetbazlıktan on saydı şeytan onardı.nyse beş gol güzel oldu başta YAHŞİHAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET SUNGURA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.BİZİM DE BAŞKANIMIZ VAR.İNŞALLAH CENABI ALLAH ONU DAHA BÜYÜK MEVKİLER NASİP EDER.BİRDE ALLAH ERCİHAN ÇAKMAK A BOL PARA KAZAN DIRSIN.BAŞTA MNİYET MÜDÜRÜMÜZ HASAN ONAR OLMAK ÜZERE KIRIKKALE EMNİYET GÜÇLERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net