02 Mart 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Kırıkkale'de Yine Artış Var
Kırıkkale'de Yine Artış Var
  YAZARLARIMIZ
GELECEĞE SAĞLAM ADIMLAR
06 Mart 2016 Pazar Bu yazı 29840 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Son iki ayda 3-4 sefer Gençlerin Siyasetteki yerlerini yazdım. Gerçekten hayatta birçok şey yaşamış, makama sahip olmuş bir kişi olarak gençlere fevkalade önem veriyorum. Çünkü geleceğimiz adına ciddi kaygılar yaşıyorum. Her ne kadar geleceğimiz adına kaygılar yaşıyorsam da bazen bu gençler bu Milleti, bu şehri bir adım ileri götürür boşa kaygılanıyorum diye de kendime kızıyorum.

 

Bu haftaki durağım Yenişehir bölgesiydi. “Kırıkkale Üniversitesi Açık Öğretim Üniversitesi Olmuş”  başlıklı yazımdan sonra hem havayı koklamak hem de öğrencilerin tavrını incelemek istedim. Yazının çok ciddi bir intiba topladığını ve Üniversitenin en büyük probleminin bu konu olduğuna kesinlikle kanaat getirdim. Gizli gündemleri ortaya çıkartmaktan keyif alan ve renkli siyasi yazılardan çok, asıl sorunlarla alakadar yazılar yazan bir yazar olarak Kırıkkale Üniversitesinin Öğrenci Konseyi Başkanı Gökhan Uça ile Kırıkkale Üniversitesini değerlendirdik.

 

Gökhan Uça İlk ve Ortaokulunu Atatürk İlk Öğretim okulunda okumuş, Liseyi Kırıkkale Lisesinde bitirmiş, Üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih Cografya Fakültesi Tarih bölümünde bitirmiş, Kırıkkale Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimini almaya devam eden, şehri tanıyan, memleketimizin öz çocuğudur. Bende kendisini yakinen tanır, onun eğitime verdiği öneme ve eğitimine devam ederken siyasetten uzaklaşmamasını takdirle izlerim.

 

Bu sene yapılan Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanlık seçiminde tek aday olarak çıkan ve 22 oyun tamamını alarak Kırıkkale Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı olarak seçilen kardeşimizi tebrik etmemiz lazım. Çünkü yaşı itibarı ile 37.000 öğrenciye ağabeylik yapabilecek, önderlik yapabilecek ve tecrübeleri ile 37.000 öğrencinin sorunlarını iş bitirmeye yönelik takip edebilecek bir kardeşimiz. Bu özellikleri öğrenciler tarafından da fark edilmiş olacak ki bütün Üniversitelerde birden çok aday çıkmasına rağmen Kırıkkale Üniversitesinde tek adayla seçime gidildi.

 

Şehri tanıyan, Üniversiteyi tanıyan ve Öğrencilerin problemlerini çok iyi bilen bir başkan profili ile çok kısa sürede, ulusal medyada dahi yer alacak çalışmalara imza attı. Başkan seçilir seçilmez, Kırıkkale Milletvekillerini ziyaret etti. Hemen akabinde, Şehrin Belediye başkanlarını parti gözetmeksizin ziyaretlerini sürdürdü. Daha sonra ise İl Müdürlerini de ziyaret ederek Kırıkkale Üniversitesi ile şehrin bütünleşmesi adına projelerini paylaştı, destek istedi. Şehri tanıyan bir yapıya sahip olması onu tüm birimlerde muhatap yaptı.

 

Kırıkkale Üniversitesinin 37.000 öğrencisi olduğunu ve öğrenciler arasında salcısı, solcusu, Ak Partilisi-MHP’lisi her görüşten genç olduğunu görmezden gelmedi ve bulunduğu makamı partiler ve siyaset üstü bir makam olarak değerlendirdi. Bu yapısı da öğrenciler tarafından daha çok benimsendi ve Üniversitede ki etkinliği daha da arttı. Her görüşten gencin saygı duyduğu bir başkan olarak belki de Kırıkkale Üniversitesi adına bir şans oldu genç başkan.

 

Kırıkkale Üniversitesinde 69 tane öğrenci topluluğu var. 10 tane Öğrenci topluluğu da incelemede. Fotoğrafçılıktan, sanat tarihine kadar tam 79 sosyal konuda toplanan bu topluluklar kendi aralarında çalışmalar, yarışmalar ve sosyal projeler yaparak hem boş vakitlerini sosyal konularda değerlendiriyor, hem de Üniversite adına çalışmalar yapıyorlar. Bu 79 tane öğrenci topluluğunu Başkan olur olmaz toplantıya çağıran Uça, onların öğrencilerle arasında köprü vazifesi görmesini ve Üniversitede ki her şeyden haberdar olmak istediğini söylemiş. Her topluluğun başkanıyla da 15 günde bir toplantı programı ayarlamış. Düşünün tam 37.000 öğrencinin sıkıntısını çok basit bir şekilde öğrenecek bir ağ kurmuş. Bu da kendi tanınırlığını artırmış ve herkesçe saygı duyulan bir başkan profiline erişmiş.

 

Hele ki asıl bu yazıyı yazmamda etken olan bir program yapıldı ki bu beklide Kırıkkale’de ilk defa yapılan ve Ulusal Medyada gazete sayfalarını dolduran bir çalışmaydı. Konsey Başkanı Gökhan Uça, Öğrencilerle birlikte hiçbir siyasi paylaşım yapılmayan, slogan atılmayan, baştan sonra onlarca öğrencinin sınırları içersinde kalan Teröre Lanet Mitingi belki de Türkiye’de ki tüm Üniversitelere örnek olan bir çalışmaydı. Haberleri açtığımızda her üniversitede siyasi temelde çatışmalar ve kavgalar yaşanırken, Kırıkkale Üniversitesinde ortak tepkinin verilmesi ve çatışmazlık ortamının sağlanması bizleri gururlandıran bir tablodur. Bu çalışmayı yapan Gökhan Kardeşimizi de tebrik etmek boyun borcudur. Öğrencilerin bir araya gelerek Ay Yıldız Bayrağımızı resmetmesi gönüllerimizi fethetmiş ve hemen hemen herkes tarafından sosyal medyada paylaşılmış, ulusal medyada yer almıştır.

 

Kırıkkale Üniversitesini hem ulusal medyada hemde yerel medyada sürekli gündemde tutma çabasında olduğunu ve Üniversitenin şehirle olan problemlerini çözmek için bir aracı olduğunu söyleyen Uça, “görev sürem boyunca 37.000 öğrenicinin can ve mal güvenliği dahil tüm sorunlarından bizzat sorumluyum, her birinin en ufak derdine yetişmeye çalışıyorum. Başarabildiğimiz kadarını başarıyoruz, elimizden gelmeyen konuları Kırıkkale Bürokrasisi ve Siyaseti ile paylaşıyor destek bekliyoruz. Hayal ettiğimiz şeyleri gerçekleştirsek, Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale’nin bir parçası olur. Zaten bizde bunu başaramaz, Öğrencilerimizi Şehre sokamaz isek bu herkes tarafından hayal olarak kalır. Kırıkkale esnafından, insanlarından 37.000 öğrenci kardeşimize sermaye, para, kar, kazanç olarak bakmamalarını onların bu şehrin misafirleri olarak bakmalarını istiyorum. Bu tavırda olursak şehrimiz Üniversiteyi kazanır ifadelerini kullandı. Bu ifadeleri kullanırken Gökhan kardeşimizin ne kadar ufkunun açık olduğunu gözlemledim.

 

Umarım bu genç kardeşimiz, hayallerine, hedeflerine ulaşır. Ancak bunları başaramaz ise bile şu anki çizgisi ile devam etmesi bile şehrimiz ve Üniversite için büyük bir kazançtır. Hep gençler konusunda endişeli olan ben böyle genç kardeşlerimizin hep yanında ve arkasında duracağım. Çünkü geleceğimiz gençlerimizdir.

 

 

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ KIRIKKALE’NİN BİR PARÇASI OLSUN


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  06-03-2016 - 22:12
Bir yerde tek aday varsa orada ilgi yok demektir. Bir kere Üniversite öğrencilerinin hemen hepsi Kırıkkaleye uğramıyor bile,Kırıkkale de öğrenciyi çekecek hiçbir şey yok.Gelenlere Kırıkkalenin bakışı nasıl sizce.Kırıkkalenin bırakın kültür,spor ,mesire alanlarını doğru dürüst bir halk kütüphanesi yok dikkat edin yok demiyorum çok yetersiz.Şimdi yazı yazmakla ış olmuyor,Sizin bu söylediğiniz kişiyi Kırıkkale üniversitesinde okuyan bir öğrenciye sordum tanımıyor bile..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  02 Mart 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net