24 Şubat 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kargo Kamyonunda 3 Ton Kaçak Tütün Ele Geçirildi
Kargo Kamyonunda 3 Ton Kaçak Tütün Ele Geçirildi
Otobüs Kazalarının Önlenmesi
Otobüs Kazalarının Önlenmesi
Sağlıklı ve Fit Olmak Mümkün
Sağlıklı ve Fit Olmak Mümkün
Zabıta ve Güvenlik personeline  iletişim eğitimi
Zabıta ve Güvenlik personeline iletişim eğitimi
  YAZARLARIMIZ
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
08 Mart 2016 Salı Bu yazı 14920 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

19. yüzyılda; kadın işçiler, sekiz saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı talepleri için. 8 Mart 1857 tarihinde New York'taki dokuma işçisi kadınlar on iki saatlik iş gününü ve düşük ücretleri protesto için greve giderler, fabrikayı işgal edip polisle çatışırlar. 8 Mart 1908 yine ABD'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların sekiz saatlik işgünü ve oy hakkı için yaptıkları  direnişleri dayanışma sonucu,  1910 yılında Kopenhag'da Clara Zetkin'in önderliğinde toplanan İkinci Enternasyonal Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin’in önerisiyle 8 Mart, "Kadınların Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak ilan edildi. O tarihten bu yana 8 Mart dünyanın her yerinde kadınlar tarafından birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1975 yılında 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Kadınlar Günü" ilan edildi. Kadınlar kendi hak ve özgürlüklerinin kazanımlarının yanı sıra dünyada ve ülkemizdeki toplumsal muhalefetle birlikte her türlü baskı, şiddet gözaltı, katliamları, yolsuzluğu ve talanı yoksulluğu ve hukuksuzluğa karşı  ezilen, yok  sayılan, hayatın her alanında olumsuzluklara, eşitsizliklere savaşa ve sömürüye karşı tüm analar yan yana durabilmeliler.

   19. yüzyılda kadınlar sömürüye karşı direnirken eşit işe eşit ücret isterken ağır bedeller ödediler.   8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlarken, Ülkemizde kadın cinayetlerinin arttığı, kadınların yaşam haklarının  ellerinden alındığı, baskı, şiddet ve tacizin, ölümlerin artarak yaşandığı ülkemizde kadın haklarının görmezden gelindiği, yeterince önlem alınmadığı görülmekte. Demokrasi ve insan haklarının geliştiği ülkelerde kadınların örgütlendiği, ayağa kalktığı, bir çağda,   Sayın cumhurbaşkanı  “Kadın ve erkek eşitliğine inanmıyorum “ diyerek kadını ikinci sınıf insan yerine koymakta. ,diğer yanda “Cennet anaların ayağının altındadır “ denilerek  siyasi davranılmakta, oy avcılığı yapılmaktadır. Bu söylem  çelişkidir. Bir tarafta kadın cinayetlerinin  yüzde kırk arttığı, kadını eve kapatan değil kadın haklarını koruyan anlayış gelişmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadın bakanlığı kurulmalıdır. Kadınların iş ve çalışma yaşamına, başörtüsüne, çocuk sayısı, giyim, gezme ve gülmelerine kadar müdahaleci bir yaklaşım ve giderek yasakçı  anlayışın yerleşmesi ile kadınların tüm kamusal alanda dışlanmasına yönelik hükümet politikaları uygulanmaya konulmaktadır. Kadınlar toplumsal yaşamda çıkartılmaya çalışılıyor. Kız çocuklarının yeterince eğitim hakkından yararlanmadıkları biliniyor.    Kadınlar insanlık neslinin analarıdır. Onlara herkes gerekli saygı ve sevgiyi göstermeli öncelikle de toplumu yönetenler göstermelidir.   8 Mart’ ta Dünya kadınlarının, barış, özgürlük, eşitlik, adalet, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya  istediklerini biliyoruz. Diğer insani talepleri ise; Devlet kadına karşı şiddete son verilmesi için önlem almalı. Yargılamalarda kadın katilleri korunmamalı, Kadın bakım ve sığınma evleri, Kreş gibi  yerler yeterli miktarda olmalı.

 En önemlisi de Çocukları için Ekmek, Barış ve özgürlük talepleri var.

     Kadınların özgürlüğe ve eşitliğe kavuşmaları toplumun  başı dik, kişilikli, çağdaş, üreten, toplumun onurlu birer üyesi oldukları herkes tarafından  kabul edilmelidir.

    8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü  ve onurlu mücadelelerini kutluyorum.

Anadolu ereni Hünkâr  Hacı Bektaş Velinin! Bu güne uygun düşen Güzel ve anlamlı  Öğütlerinden bazılarını  hatırlamak yerinde olur.

* Kadınlarınızı okutunuz, Onlar yarınların Analarıdır.

* Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde. 

* Aşına, İşine, Eşine sahip ol.

  Diyerek kadın erkek eşitliğini, kadına verilmesi gereken değeri, saygı sevgi, güven ve hoşgörüyü insanlığa anlatmaktadır.   Bu günü sadece kadınlar değil, erkekler de birlikte omuz omuza kutlamalıdır. Zaten özünde kutlama günü değil mücadele günüdür. Anma günüdür.

 

Selam olsun  8 Mart’ı Yaratanlara  Yaşatanlara!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu Olsun.

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
Kırlangıçoğlu Oktay
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Şubat 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net