24 Ekim 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
El Emeği Göz Nuru
El Emeği Göz Nuru
Araçlarınızı Kışa Hazırlamak İçin 10 Adım
Araçlarınızı Kışa Hazırlamak İçin 10 Adım
İddialar Gerçeği Yansıtmıyor
İddialar Gerçeği Yansıtmıyor
Mühendislik Fakültesinin Adı Değiştirildi
Mühendislik Fakültesinin Adı Değiştirildi
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK KAZALARINDAN DOĞAN HAKLARIMIZ NELERDİR
16 Mart 2016 Çarşamba Bu yazı 21311 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

>Ölüm tazminatı >Sakatlık tazminatı > Sigortasız veya Faili meçhul kazalar > Yabancı plakalı araçların karıştığı kazalar >Hekim hataları > Tren ve  Uçak kazaları >İş kazaları sonucunda hakkınızın ne kadarını biliyorsunuz.?

Trafik kazası sebebiyle maddi manevi tazminat talepleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 109. maddesi uyarınca “ Motorlu araç kazalarından doğan maddi zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü kapsamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği yani üçüncü şahısların ve diğer aracın ya da kişinin veyahut kişilerin zararını karşılar. 

            Kaskonuz ise sizin zararınızın tamamını ve karşı tarafın kusuru ve teminat oranında zararını ödeyecektir. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ise kusurlu olan aracın zararını ödemez. Üçüncü şahısların zararını öder maddi ve manevi zararlar ölüm ve daimi sakatlanmaları kapsar.

Kazaya karışan aracın poliçesi yoksa ya da kazaya karışan araç tespit edilemiyorsa sigorta poliçe tarihi geçmişse veyahut aracınıza hasar verip olay yerinden kaçmış ise;
> Tedavi giderlerinizi
> Sakatlık tazminatınızı
> Ölüm varsa destekten yoksun kalma tazminatı zararlarınızı Güvence hesabından talep edebilirsiniz. 

Lakin araçtaki hasarlar, manevi tazminat talepleri GÜVENCE HESABI’nın dışındadır ve ödeme yapılmamaktadır.!

Tazminattan kimler sorumludur?

            Kazayı yapan şoför, araç ruhsat sahibi, (işleteni) tazminattan birlikte müteselsilen > ( bir birini takip ederek zincirleme olarak ) sınırsız sorumludur. Yine aynı şekilde sigorta şirketi (ZMMS-KASKO) aracınıza yaptırdığınız sigorta şirketi de limitleri dahilinde maddi tazminattan sorumludur. Yeni yapılan poliçelerde ise poliçesinde manevi tazminat klozu bulunan aracın karıştığı kazada sigorta manevi tazminatı sorumluluğunu kapsamaktadır.

Maddi tazminat ( Sigorta şirketlerine başvurarak veyahut dava açarak poliçe teminatları dahilinde zararlarınızı karşılama imkanı vardır…) Bu tazminata; tedavi giderleri, çalışamamaktan dolayı kazanç kaybı, sakatlık varsa malûliyet tazminatı, ölüm varsa destekten yoksun kalma tazminatı, araç ticari taksi, minibüs gibi ise aracın çalışamadığı günlere ait kazanç kaybı, aracın kaza geçirmesi sebebiyle araçta olan değer kaybı vs. dahildir.

Manevi tazminat ise Ruhsal bütünlüğümüz bozulduğu için üzüntümüzün biraz olsun giderilmesi, suçlunun cezalandırılması için verilmektedir. Manevi tazminat belirlenirken; Tarafların sosyal ve ekonomik ve çıkan maddi tazminat durumlarının dikkate alınarak belirlenir. Son zamanlardaki Yargıtay içtihatları, sorumlunun kusurlunun caydırılması için tazminat miktarlarının artırılması yönünde kararlarını değiştirmektedir. Bu konularda danışmanlık alabileceğiniz kaynaklar.  www.tekhasar.com  tekhasar@gmail.com


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Tarlabölen
Ahmet Kankal
Sadettin Şahin
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Ekim 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net