22 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hasandede’de Su Sıkıntısı Çözüldü
Hasandede’de Su Sıkıntısı Çözüldü
Kırıkkale’de “El Emeği Pazarı” Kadınlara Kazanç Olacak
Kırıkkale’de “El Emeği Pazarı” Kadınlara Kazanç Olacak
Gelecek’te Atamalar Başladı
Gelecek’te Atamalar Başladı
Güraçar Kırıkkalespor'da
Güraçar Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
BİRLİKDE İTTİFAK ETMEK
16 Mart 2016 Çarşamba Bu yazı 14744 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Artık görüyoruz ki ülkede her kesimden toplum kesimleri olarak ittifak ediliyor.

Ne için? Ülkenin selameti ve istikrarı, daha da önemlisi nesli ati’nin gelecek neslimizin huzuru ve mutluluğu için.

Tabii fitne tohumları saçanlar da koyun postuna bürünmüş bir vaziyette bu ittifak karşısında, milletin iradesi karşında bir nebze de olsa ağız değişimi yapıyorlar. Lakin sinsice planlarını yapmaya devam edeceklerini de unutmamak lazım.

Bizlere düşen nedir? Bir olmak, iri olmak, diri olmak, sağlam olmak, ülkemizi-vatanımızı, gelecek neslimizi düşünerek hareket etmek.

Burada şunu unutmamak gerekiyor ki her birey huzur, barış, refah içinde yaşamayı arzu eder. Bununla birlikte maddi ve manevi terakki ederek, Aile bireyleri ile beraber, Rahat ve huzurlu bir ortamda hayatını idame etmek ister.

“Milletimde ihtilaf-ü tefrika endişesi Kûşe-i kabrimde hattâ bî-karar eyler beni

İttihâdken savlet-i a’dâyı def’e çâremiz, İttihâd etmezse millet dağ-dâr eyler beni.”

Evet Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri böyle izhar ediyor endişesini, mana,yı itibariyle:
"Milletimin ihtilafı, bölünme ve ayrılık endişesi öldükten sonra, mezarımda bile rahatsız eder beni. Düşmanlara karşı tek çaremiz birlik ve beraberlik içinde olmak iken, milletimin fertleri gönül birliğiyle ittifak etmezlerse, işte bu benim ruhumu yaralar, kızgın demirle dağlanmış gibi yakar kabrimde, beni rahatsız eder." Hal böyle iken atalarımızın ruhunu incitmeyelim.

Onun içindir ki hep birlikte yaşadığımız Türkiye coğrafyasında birbirimize saygılı, sevgi dolu, örf ve adetlerimize uygun bir şekilde tekraren yaşamaya mecburuz. Yaşanılabilen bir ülke olmak bizim elimizde.  Bizler ne zaman adaletten haktan ayrıldı isek başımıza her daim musibetler gelmiştir. Bize inen yüce kitabımızdaki “ İKRA” ayeti yani “OKU” ayeti bize her şeyi anlatıyor. İlk emri oku olan bir dinin ilk sualinin de “Okudun mu?” olacağı aşikardır. Bizler ne zaman okumayı terk ettik ilimde, bilimde, fende gerileme yaşadık. Şimdiki nesli ve nesli ati’yi yani gelecek nesli okumaya yönlendirip öncelikle bize inen kitabımız yüce Kur’ânı okutarak neler diyor, neler anlatıyor kıssalardan ibret almamız gerekiyor. O yüce Kur’an Duvarlarımızda süs olarak duvara asılıp durmaması gerekiyor. Akabinde bir dini mesele açıldığında arkadaşlar ortamında yok efendim, benim dedem hafızdı yok efendim, benim babam çok dindardı, namazında niyazında idi, ben hafız molla torunuyum, çocuğuyum demekle bu iş bitmiyor, maalesef ki olmuyor. Bizler neler yapabiliyoruz, neler okuduk, kendimizi hangi konuda yetiştirdik. İslâm’ın ne kadarını biliyoruz. O dedelerimize, babalarımıza ne kadar güzel bir torun, evlat olabiliyoruz, bunu kendimize bir soralım!

Şimdi yine sormak isterim; ülkemizde birlik beraberlik sağlamak istersek bilgimizin olmadıgı her hangi bir konuda nasıl olur da ittifak ederiz?

Geçenlerde bir kitapçıda Osmanlı tarihi isimli bir kitap dikkatimi celp etti. Yazarına baktım, yabancı uyruklu bir yazar. Neden benim tarihimi yabancılar yazar diye hayıflandım. Çünkü arşivlere gidip baktığımızda elin ecnebisi gelip benim tarihimi inceleyip yazıyor. Benim edebiyatçım, tarihçim araştırmacılarımı göremiyorum arşivlerde. Var olan da parmakla zor sayılır sayıda.

Ma’mafih öyle olmakla birlikte bizim üzerimize düşen vazifelerden biri de okumak, kendimizi yetiştirip, yeni nesle örnek olup, onları da bu konuda güzel üslupla davet etmektir. Menfi Teknoloji bataklığından yeni neslimizi kurtarmak gerekmektedir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz nesli özellikle akılsız akıllı telefonlardan uzak tutmak gerekir.!

 

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin Şahin
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net