27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
HAYIR
15 Temmuz 2010 Perşembe Bu yazı 37460 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İktidara gelen siyasi partiler hele bir de tek başına geldilerse hemen Anayasa’yı kendi lehlerine değiştirme çabasına girerler. Tek başına iktidar olan Parti kendi kanunlarını koymaya çalışıyor. 2010 değişiklikleri bu anlamda yapılan düzenlemelerdir. Yoksa bu değişiklikler aslında herkesin rahatsız olduğu 1982 Anayasasının tasfiyesi anlamına da gelmez.

Toplumsal uzlaşıdan uzak olan bu Anayasa değişikliği yerine sayın Devlet Bahçeli’ninde devamlı surette önerdiği gibi Meclisten oluşturulacak bir komisyonun yapacağı yeni bir Anayasa yapmaktır.

Anayasa değişiklik sürecinde hiç kimseden görüş alınmamış, dinlenmemiş tek başına iktidarın şımarıklığı ve tahakkümü ile hazırladığı bu Anayasa değişikliğini Referanduma getirerek mağdur rolü oynamayı düşünmektedirler. Her zamanki gibi hem tek başına iktidar hem mağduru(!) iyi oynuyorlar.

Bu güne kadar siyasi partiler, muhalifler, hukukçular konuşmuş artık söz sırası millete gelmiştir. Referandum’da çıkacak hayır bir anlamda iktidarın uygulamalarına dayatmalarına da hayır olacak ve önümüzdeki genel seçimlerde AKP’nin sonunun başlangıcı olacaktır.

Toplumsal mutakabattan yoksun olarak hazırlanan bu değişiklik söz gelimi % 55- % 45 oranla çıksa bu toplumsal barışı ve demokrasiyi getirecek midir?

Geçici 15. madde ise tam bir aldatmacadır. Hukuken 12 Eylül darbecilerini yargılamanın mümkün olmadığını bütün hukukçular söylüyor. Zaten fiilen yargılamakta mümkün değil bir kişi kaldı darbecilerden o da doksan yaşında Bu aldatmaca MHP tabanına karşı bir oyundur. Size işkenceler yapanları yargılama yolunu açtık diyerek kafa karıştırmaktan başka bir şey değil. Bu madde ile bundan sonra olabilecek darbe girişimlerini engelleyeceğiz tezini savunsalar da tamamen içi boş aldatmacadır. Çünkü biz biliyoruz ki 28 Şubatın baş aktörlerine ne yapabildiler ki.

Bu Anayasa değişikliğine Hayır diyoruz; Çünkü Referandumda Anayasa değişikliği maddeleri daha demokratik olan tek tek oylamak iken paketin tamamının oylanması dayatılıyor.

Hayır diyoruz Çünkü ; Bu halkın Anayasası değil AKP’nin Anayasası olacağı için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Toplumun mutakabatı ile değil Tek Parti dayatması olduğu için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Yargı yürütmenin emrine gireceği için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Daha önce bu hükümet YÖK’ü Yok sayıyorken şimdi ele geçirince bu pakette almamalarının samimiyetsizliğin göstergesi olduğu için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Demokratikleşme paketi değil, İktidar partisi oylamasına dönüştürüldüğü için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Avrupa Birliği desteklediği için,

Hayır diyoruz, Çünkü; Malum medyanın halkın oyuna ipotek koyarcasına sanki garanti evetmiş gibi gösterdiği için

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
hayır çünkü  -  08.08.2010 - 22:10
ben ünv öğrencisiyim hayır demeliyiz çünkü memur abimin dediği gibi bir iki madde ile insanların gözlerini boyayıp istediklerini dayatacaklar yani ağzımıza bal kaşıgı verip sonra o balı kusturacaklar hayır diyelim maddeler tek tek oylansın memur abimde sevinsin emeklide ...
neden hayır  -  31.07.2010 - 12:46
sn sevket bey hayır deyin diyorsunuz ama; anayasa maddelerine neden hayır diyecegimizi acıklamyıorsunuz. madde yaz acıkla mesela ben memurum toplu sözleşmeli benim hakkım olmasınmın senin gibi, ekmegime hayır mı deyim sevkey bey biraz da bizi düşünün benim 3 yerden maaşım yoktur. onun için evet diyecegiz bu memlektin kurtulması için
özgür bir yorum  -  18.07.2010 - 11:59
şevket bey anayasa bence evet veya hayır şeklinde değilde değilde saadet partisi genel başkanı Numan Kurtuluş'un önerisi gibi madde madde oylansa daha bilimsel ve gerçek çi olurdu.Numan beyin formülü keşke hayata geçse idi.Buna benzer uyğulama 1990 lı yıllarda Turgut Özal döneminde milletvekili seçimlerinin tercihli yapılması şeklinde gerçekleşmiş oylar daha bilinçli ve kişiye göre verilmişti.Merhum Adnan Kahveci Türkiyede en fazla oyu alan vekil olmuştu.Millet kazada ölmesine rağmen hala Adnan Kahveciyi seviyor.unutmadı....bsundan bir mesaj çıkartmak gerekir.millete iki maddelik dayatma değilde tercih hakkı verilse daha doğru olmaz mı ?
adem sarı  -  18.07.2010 - 11:59
şevket bey niye hayır.....benim anlamadığım 12 eylül 1980 ihtilali sonrası ülkücüler mamakta ZİNDANLARDA BUZ GİSİ HÜCRELERDE yattılar.idam edildiler.binlerce ülkücünün hayatı karardı.MUSTAFA PEHLİVANOĞLUNU ASANLAR CUNTACILAR DEĞİLMİ İDİ.AHİRETTE BU ÜLKÜCÜ KARDEŞLERİMİZE NE DİYECEĞİZ.YAKAMIZA YAPIŞMAZLARMI.CUNTACILARDAN TARAF OLDUNUZ DEMEZLER Mİ? PARTİM İÇİN OYUM HAYIR AMA VİCDANEN OYUM EVET
ahmet  -  16.07.2010 - 9:55
refarandumdan sonraki ilk seçimde halk size 'hayır' diyecek.Halka inanıyorsanız referandumdan sonraki ilk yazınızda halktan özür dileyecek misiniz şevket bey.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net