01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
YANACAK MEŞALELER
17 Mart 2016 Perşembe Bu yazı 27084 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Belkide Kırıkkalespor tarihinin en çekişmeli sezonlarından birini yaşıyoruz. Liderken keyif veren, 2. sıraya düştüğümüzde stres yaşatan bir sezonun yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz. İlk yarıyı Lider bitiren takım tüm şehri heyecanlandırmış, yapılan takviyelerle takım daha güçlenmiş ve tüm şehir olarak artık Şampiyonluk isteği en sesli şekilde dile getirilmeye başlanmıştı. Ancak ikinci devrenin ilk maçında Nevşehir’le, 3. maçında Kayseri Şeker ile berabere kalınca, takım 2. sıraya düşmüş ve tüm hesaplar Yozgat maçına çevrilmişti. Yozgat maçında da kendi evimizde beraberlik alınınca takım ve şehrin üzerinde ki stres iyice artmıştı. Yaşanan saha olayları ile iki maçta ceza gelince, üstüne birde Çankırı hiçbir sorun yokken Kırıkkalespor taraftarı almayınca psikolojik baskı daha da arttı.

 

Altındağ maçından sonra Kırıkkalespor’un bu seneki başarılarında çok büyük emekleri olan Futbol Direktörü Metin Gılıç görevinden kendi isteği ile ayrıldı. Görevi bırakırken Sayın Gılıç, takımın şampiyon olacağına yürekten inandığını söyledi. Sonra ki 9 gün boyunca Futbol Direktörlüğü için birçok isim anıldı. Salı günü ise Çankırı deplasmanında, takımın başında Kırıkkalespor Yönetiminin bu sezon boyunca en aktif isimlerinden biri olan Tolga Özkan yer aldı.

 

Hemen bir parantez açmak istiyorum. Çankırı Spor ile Kırıkkale Spor arasında bu sezon ya da önceki sezonlarda ne problemi yaşandı? Veya Yozgat Spor ile Kırıkkale Spor arasında yaşanan çekişme ve sosyal medya atışmalarından daha büyük hangi olaylar yaşandı? Kısacası bu taraftar almama kararının sebebi neydi? Yozgat Spor maçında taraftar alınmasından dolayı bizim Şehrimiz mi aciz? Yoksa kendi maçında Yozgat Şampiyon diye bağıran Çankırı Spor mu aciz? Buna herkes cevap verebilir. Ancak verilecek olan cevapta bellidir, ligin ilk yarısında Kırıkkale Spor stadında edilen küfürler. Allah Aşkına, her küfüre deplasman yasağı konulsa Türkiye’de hangi statta misafir tribünü diye bir yer kalır? Çankırı’da edilen küfürler Kırıkkale’de edilen küfürlerden daha mı hafifti? Üstelik isim isim edilen küfürler. Kulüp Başkanına edilen küfürler ve Gazeteci bir gencimize doğrudan ismi ile edilen küfürler! Sadece mesleğini icra ettiği için…

 

Neyse belki böylesi daha iyiydi. Belli ki takım ve taraftar daha da hırslanmış ve daha da inanmış Şampiyonluğa… Kimin komşusu, abisi, dostu olursa olsun bizim Allah’ımız var! Futbolcusu, yöneticisi, taraftarı tüm şehir bu sözleri söylüyor. Vel hâsıl öyle de oluyor, sığındığımız Yaradan tüm oyunları bozuyor ve tüm ipler şehrimizin yegâne markası Kırıkkale Sporumuzun eline geçiyor.

 

Maç sonrası takımın çiçeği burnunda Futbol Direktörü Tolga Özkan’la sohbet etme imkânı bulduk. Hemen belirteyim kendiişlerinin yanı sıra sezon boyunca Kırıkkale Sporun her türlü ihtiyacını karşılamak için tüm gücü ile çalışan Tolga Özkan bu görevi fazlası ile hak ediyor. Ancak bu zamana kadar ki yüklerinden çok çok daha fazla ve ağır bir sorumluluk, Şampiyonluk dönemecinde, dananın kuyruğunun kopacağı, moral, motivasyon ve inanca en çok ihtiyacımız olan, stresi en fazla hissedeceğimiz bir atmosferde onun sırtına çok ağır bir yük daha yüklendi. Onun bu yükleri taraftarın, basının, yönetimin, takımın yardımıyla kaldıracağından ve takıma Şampiyonluk yolunda ağabeylik yapıp bu zorlu dönemden geçireceğine kuşkumuz yok.

 

Tolga Özkan’la sohbetimiz doğal olarak Futbol direktörlüğü üzerine başladı, süreci anlatmasını istediğimde, takımın şu anki pozisyonunda olmasında en çok emeği olan abimiz Metin Gılıç yoruldu ve kendi isteği ile bıraktı sözleri ile başlarken onun bu kucaklayıcı tavrı ile yükselişinin tesadüf olmadığını görüyoruz. Yönetim kurulunun tasarrufu ile Futbol Direktörü olduğunu anlatan Özkan isimler gelip geçicidir, baki olan armadır, bugün göreve geldik 5 hafta bu yükü taşıyacağız, görevden kaçmak olmaz, Kırıkkale Spor’a daha fazla ne verebiliriz yarışı içinde iken tevdi edilen görev bizim için kutsaldır diyor. Özkan bir konuya da açıklık getirmek istediği ile bu sezon başından beri Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımızın ve Başkanımızın büyük emekleri ve özverileri vardır. Biz bu göreve sezon sezonuna kadar Yönetim Kurulu üyelerimiz Zekai Tufan Köksal Çakir ikinci Başkanımız Mürsel Öcal ve Kulüp Başkanımız Metin Karakuş beylerin ortak konsorsiyumu olarak devam edeceğiz, isim bizim olabilir ancak hepimiz bu zor görevde hep beraberiz. Sezon sonunda İnşallah Şampiyon olacağız. Bizi bu göreve lâyık görenlere de teşekkürlerimi sunuyordu.

 

 

Öte yandan Yozgat maçını konuşmamak olmazdı. Tolga Özkan, olaylara çok farklı pencerelerden ve birkaç cepheden bakabilen bir kişiliğe sahip arkadaşımız. Yozgat maçı öncesi, İl Güvenlik Kurulumuz ilk başta taraftar alınmaması yönünde karar aldı, daha sonra ise kararını değiştirerek taraftar alınmasına karar verdi, kulüp olarak devletimizin verdiği her karara saygılıyız. Zaten futbol seyirciyle güzeldir, bu tür atmosferin olacağı maç sayısı senede bir en fazla ikidir. Böyle bir maçtan seyirciyi mahrum etmek bence çok yanlıştır. Futbol sahada kazanmak üzere oynanan bir oyun değil, seyirciyi mutlu etmek üzere yapılan bir şovdur. Seyirciyi bunun içerisinden çıkarttığımız zaman oynanan futbolun bir amacı kalmaz. Böylesine büyük bir maçta, Anadolu Derbisi diye lanse edilen bir maçta seyircisiz oynamak futbola karşı saygısızlıktır. Sonuç olarak emniyet kayıtlarına baktığımız zaman stadın kapasitesinin %50si üzerinde bir seyirci olduğu, 11.000 seyircinin maçı izlediğini görüyoruz. Saha içi olaylar içinse Özkan; şehir olarak, hatta Millet olarak tahriklere çok çabuk gelen bir toplumuz. Bu tahrikler, stadımızda istemediğimiz olaylara sebep olmuştur. Sonuç olarak ta bu olaylardan takımımız zarar görmüştür. Evet, üzülüyoruz, keşke olmasaydı diyoruz ancak, futbolun içinde doğasında maalesef bunlar olabiliyor. Yozgat maçında aldığımız skorsa benim için başarılıdır, sonuca ben 2 puan kaybettik gözü ile bakmıyor, şampiyonluk yolunda en büyük rakibimizden 1 puan aldık gözü ile bakıyorum.

 

Alınan 2 maç seyircisiz oynama cezası hakkında Özkan’ın görüşleri de takımın şuan ki başarılı performansının sebebini anlatır cinsten. Futbol 12 kişi ile oynanıyor, tribünde seyirci varken Futbolcu şaha kalkıyor, mücadele çok çok daha artıyor, zaten izleyen yönetici de, teknik heyette, oynayan futbolcu da seyircisiz maçlardan hiçbir şekilde zevk almıyor. Futbola zevk veren seyircidir, takımlara yaptırım uygulanabilir, TFF bu cezaların önüne geçmek için geçen sezonlarda bazı uygulamalar denedi, tribün kapatma yada bayan ve çocukların izlemesini sağladı. Bayan ve çocukların maçları izlemesi, futbolun içinde olması futbolun ruhunu biraz daha büyütüyor, tribünlerde daha çok bayan seyircinin olması birçok olayların da önüne geçebiliyor. Federasyon yeniden bu tür uygulamalara gidebilir, futbolun güzelliği için, seyirciye ceza verilmemeli diye düşünüyor.

 

Altındağ ile oynadığımız geçen haftaki seyircisiz maçımızda, taraftarın 1 kilometre uzaklıktaki Kaletepe’den maçı izlemesinin futbolculara, teknik heyete ve kendisine gurur verdiğini anlatan Özkan,  Süper Ligde takımlar taraftar bulamazken, 5 liraya süper lig bileti satamazken, büyükler diye tabir edilen takımlar dahi milyonlarca taraftara sahip olmasına rağmen doluluk oranlarında sorunlar yaşarken, şehrimizin BAL’da ki  takımına bu denli sahip çıkması ve bağlı kalması, bu markanın BAL’da olmaması gerektiğini gösteriyor sözleri ile değerlendirdi.

 

Kalan maçların ise her birinin ayrı bir final olduğunu söyleyen Özkan, 5 tane maçımız var, hiç biri birinden önemli yada önemsiz maçlar değil. Hepsi Şampiyonluk yolunda en önemli maçlar, biz kalan 5 haftayı haftalık bazda değerlendiriyoruz, hafta hafta aşama aşama, ilerleyerek sonuca gideceğiz, her maçın atmosferi, her maçın havası farklı olacak sözleri ile anlattı. Onun haricinde Özkan Yozgat maçı için bir itirafta bulunarak, Yozgat maçının ağır atmosferi, taraftarlarımızı galeyana getirdi, taraftarların ağır baskısı futbolcuları büyük strese soktu, her maç çatır çatır futbol oynayan çocuklar kendi taraftarının baskısı ile ezildi sözlerini sarf etti.

 

Kalan haftalar için taraftara farklı bir misyonda düştüğünü anlatan Özkan, fazla sıkmadan, stres altına almadan, söylerle, yazılan yazılarla ortamı germemeleri ve takıma psikolojik baskı yapılamamsı çağrısında bulunan Özkan, özellikle sosyal medya kullanımına dikkat çekerek, yazılan yazılar bahane edilerek, deplasman yasakları konuluyor, bu yasaklar takımızı olumsuz etkiliyor, sosyal medya hesaplarından, takımı desteklemek isterken zarar verdiğinin maalesef farkına varamıyor, bunun için taraftarlarımızdan bu tür etkileşimlere dikkat etmelerini istiyorum dedi.

 

Sosyal medyada edilen küfürlerin çok ağır olduğuna değinen Tolga Özkan, Çankırı’ya taraftar alınmamasından dolayı, bizi en yakından ilgilendiren Altındağ Spor, Yozgat Spor maçına giderek, maç izleyen taraftarlarımıza edilen küfürler çok ağır. Sosyal medyada Yozgat Sporlu taraftarların ettikleri küfürler TCK’da ağır tahrik indirimine sebep olan söylemler. Bu kadar ağır küfürleri insanlar birbirinin yüzüne karşı söyleyemezler, iki kelimeyi bir araya getiremeyenler klavye başında birbirine en ağır şekilde hakaretler ediyorlar. Bunlar toplumumuza ve akraba ilişkileri olan iki şehre çok ağır yaralar bırakıyor. Küfrü kim ederse etsin bizim taraftarımız onların taraftarı onlara çağrım küfürleri kenara bırakarak, takımlarına destek olmalarıdır. Biz Devletin aldığı her karara Saygılıyız, rakip takımların bazı söylemelerinden rahatsızlık duyuyoruz, biz çuvaldızı kendimize batırıyoruz, rakiplerimizden de aynı olguyu bekliyoruz. Rakip takım Kırıkkale’ye geldiğinde diğer rakiplerimizin taraftarları da delerek Yozgat Spor’a destek oldular. Hem de hiçbir iddiaları yokken. Rakiplerimiz bunu gayet normal karşılarken, Taraftarımızın deplasman yasağı varken, bizi %100 ilgilendiren bir maçı izlemesi kadar doğal ne olabilir? Ancak rakiplerimiz bunu çok anormal bir durum gibi karşılayarak, Kırıkkale’de ki tavırları ile çelişiyorlar. Rakiplerimizde çuvaldızı önce kendine batırıp, sonra iğneyi başlarına batırdıkları zaman kendileri ile çelişmezler sözlerini kullandı.

 

Şampiyonluk Primi hakkında miktar vermeyen Özkan, bu iş para ile pul ile ölçülecek şeyler değil, futbolcusu da, teknik heyeti de, yönetimi de bu işin bilincinde. Futbolcular emeklerinin karşılığını para olarak görmüyorlar, onların emeğinin karşılığı sezon sonu alınacak kupa ve 3. Lig biletidir dedi. Cumhuriyet Meydanında taraftarların takımı karşılaması esnasında Futbolcuların prim istemelerini değerlendiren Özkan, ben olsam orada yapmazdım, bunlar aile içi konular, Kırıkkale Sporun oyuncularına tüm paralarını günü gününe ödediğini aktaran Özkan, Futbolcuları da anlamamız lazım, Yozgat puan kaybetmiş ve zorlu bir deplasmandan 3 puan alınmış buda takım üzerinde ki ağır stresin atılıp liderlik koltuğuna yeniden oturmamıza sebep olmuş. Onlar da buna karşılık yöneticilerimizden hediye istemişler. Yeri oramıydı? Değildi, ama onlar bu sene bu takımı bu yarışta tutan ve inanıyorum ki sezon sonu şampiyonluğu almamıza sebep olan her biri ayrı ayrı çok değerli kardeşlerimiz. Büyük takım futbolcuları bile maç sonlarında uçakta, soyunma odasında prim isteyebiliyorlar. Bizim çocuklarda istemiş, hem de hak ederek istemiş yargılanmamalı diye düşünüyorum sözleri ile açıkladı.

 

Eleştirilere sonuna kadar açık olduklarını söyleyen Özkan, Siyahın üstünde en güzel Beyaz durur. Ancak yapıcı eleştiri, bir olgunun ilerlemesin de yardımcı elemanların en başında gelir. Her zaman için, bana göre, sana göre, ona göre vardır, biz bu seviyeye bu teknik heyet ve bu futbolcular sayesinde geldik. Bunlar bizim değerlerimiz, değerlerimize sahip çıkmalıyız sözlerini kullandı.

Aslında konuşulacak birçok şey var, dikkat ettiyseniz saha içine, futbolun kendine giremedik bile. Ancak, bu kısa söyleşide bile Tolga Özkan’ın bu takıma ne kadar faydalı biri olduğunu ve bundan sonraki 5 haftalık süreçte sırtına yüklenen yükün altından başarı ile kalkabileceğini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Tolga Özkan’a şampiyonluk yolunda başarılar dilerken tüm aslan yürekli futbolcularımızı, önce Allah’a sonra teknik kadroya ve nihayetinde de kendisine emanet ediyoruz.
GÜZELİ GÖRMEKTE BORCUMUZ


 Pazar günü yapılan YGS sınavından dolayı Bölgesel Amatör Lig maçları Salı gününe alındı. Öncelikle, YGS sınavına giren tüm öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyor ve Allah’a kardeşlerimizin gönüllerine göre vermesi için dua ediyorum.

 Şampiyonluk yolunda en önemli haftayı atlatmış bulunuyoruz. Ligin iki güçlü takımı Altındağ ile Çankırı şampiyonluk mücadelesi veren iki takımı misafir ettiler. Altındağ Spor kendi evinde seyircisi ve Kırıkkale Spor taraftarının önünde lider Yozgat Spor’u yenerek Liderlikten etti.


 Kırıkkale Spor ise Çankırı yollarında idi. Söze nereden başlayacağımı bilemiyorum, Çankırı ile Kırıkkale Spor arasında hiçbir gerginlik yokken önce transfer döneminde Bamba’nın bonservisi için, sonra da bu haftaki maç için Çankırı Sporlu yöneticiler ve Çankırılı idareciler Kırıkkale’ye karşı bir gerginlik yarattılar. Sosyal medyada en ufak bir çatışma olmazken, hele ki Yozgat, Kırıkkale arasında ki gerginliğin milyonda biri dahi yokken Çankırı İl Güvenlik Kurulu, Kırıkkale Spor taraftarının maça alınmayacağı yönünde karar aldı.

 

Gazeteci Kimliğimiz ve yıllardır, komşu şehir olmamız hasebi ile Çankırılı dostlarımızca maça davet edildik. Yola çıktığımız da sadece Stada taraftar alınmayacağını düşünüyorduk ancak, şehrin girişinde, yasağın statla sınırlı kalmadığını ve şehre Kırıkkaleli sokulmadığını gördük. Şehrin girişinde TOMA ile bekleyen Polisler ellerinde ki isim listesi ile sadece maça davetli olan Kırıkkalelileri aldılar. Plakası 71 olmayanlar Çankırı’ya biraz daha rahat girdiler.


 Maç boyunca Çankırı Sporlu taraftarlar, şehrimize ve takımımıza küfürler ettiler. Futbolun doğasında olan bu küfürlerin, maç esnasında çok daha şiddetlenmesi ve hiç bir tribünde karşılaşmayacağımız isim isim küfürler gelmeye başlaması bizi fazlasıyla düşündürdü. Şampiyonluk yolunda hiçbir iddiası olmayan, Çankırı’nın bize karşı bu tavırları sergilemesinin yanı sıra bu hafta oynayacakları Yozgat Spor maçı için hiçbir olumsuz hava olmaması düşüncelerimizi fazlasıyla derinleştirmiştir.


 Yazımızın konusu bu değil ancak bu atmosferi anlatmadan, asıl konunun net anlaşılmayacağı kanısındayım. Böylesine gergin bir maçta, Kırıkkaleli olan ancak Çankırı’da siyaset ve Ticaret yapan iki abi kardeşin misafirperverlikleri ise bizi fazlasıyla büyülemiştir.

 

TÜGVA Çankırı İl Başkanı Özkan Öcal ve ağabeyi olan İş Adamı Serkan Öcal Kırıkkale’den, Çankırı’ya gelen herkese özel ilgi göstererek misafirperverliklerini gösterdi. İki abi kardeşin takımımıza yemek vermesi ve davetli gelen yönetici ve taraftarları şehrin girişinden alarak, maç boyunca ve sonrasında yalnız bırakmaması takdire şayan bir hareketti. Çankırı’da ticaret ve siyaset yapmaları hasebi ile oluşabilecek her türlü tepkiyi omuzlayabileceklerini aktaran iki koca yürekli insan, biz Çankırı’yı çok seviyoruz, yaklaşık olarak 2.000 Kırıkkaleli Çankırı’da ikamet ediyor. Okuyor, ticaret yapıyor veya çalışıyor. Aynı şekilde Kırıkkale’de de binlerce Çankırılı yaşıyor. İç içe girmiş, bir biri ile akrabalığın yanı sıra kardeş olmuş iki şehrin, holiganizme teslim olmalarını yadırgayarak izliyoruz. Çankırı Kırıkkale ile güçlü, Kırıkkale Çankırı ile büyük, bu iki birliktelik futbolun veya siyasetin yarattığı düşmanlıklara yada daha hafif tabirle atışmalara teslim olacak birliktelikler değil diyerek özetliyorlar.


 Tüm takıma ve misafirlere verdikleri yemekte, saha içi ve dışı olaylar iki şehri bir birine düşüremez, bu iki şehir birbirine sımsıkı değerlerle bağlı biz Kırıkkaleliyiz, ancak Çankırı’da ekmek yiyoruz. Çankırı misafirperver bir şehir, ufak atışmalarla Çankırı’yı memleketimizin kötü görmesini istemeyiz diyerek, futboldan büyük olan şeyin dostluk olduğunu söylediler.

 

Çankırı’ya yolu düşen tüm Kırıkkalelilere kapılarının açık olduğunu belirten iki koca yürekli kardeşe bu davranışlarından ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve hem ticarette hem de siyasette başarılı bire yaşam sürmelerini temenni ediyoruz.


            


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net