19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
PSİKOLOJİMİZ DAĞ GİBİ
21 Mart 2016 Pazartesi Bu yazı 32568 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Terörün psikolojideki yeri nedir, hangi psikoloji ile can alma sevdasına düşüyor bu hainler de iki cihanlarını da cehennem yapıyorlar.

            Yada bu terör olaylarının insanlar üzerindeki etkisi nedir, nasıl bir etki yapıyor ki teröristler bu işi artırarak devam ediyor.

            Bilim insanlarına sorduğunuz zaman çoğu terörist eylemlere en sık çaresizlik duygusunun yol açtığını belirtmektedirler. Bilim insanlarına göre teröristler durumlarını dramatik olarak görmelerine yol açan herhangi bir koşul karşısında oluşan psikolojik rahatsızlıkları sonucu eyleme geçmektedirler.

            Teröristin dünyayı algılama şekli hoşnutsuzluklardan oluşmaktadır.

Psikopat kişinin en önemli özelliği sosyal ve toplumsal kurallara uyum sağlamada gösterdiği isteksizliktir. Bütün psikopat kişiler şiddet davranışlarında bulunmazlar, ama şiddet, saldırgan eğilimli psikopat davranışın dışarı çıkması için bir kapıdır. 

            Bu esnada terörist agresif duygulara kapılmaktadır.

            Kelime anlamıyla  terör tedhiş etmek demektir. 

            Terör, politik, dini ve ya ekonomik bazı hedeflere ulaşmak için uygulanan her türlü şiddet olarak tanımlanabilir. Teröristler, insanları bir şekilde dehşete düşürerek korkutma ve buna bağlı olarak insanları sindirme, yıldırma yoluyla amaçlarına ulaşmayı hedefler.

             Teröristlerin amaçlarına ulaşmakta kullandığı yöntem insanlarda, cana kıyma, malı yakıp yıkma, işkence yapma gibi eylemlerle dehşete düşürerek korku havasını hâkim kılmak, buna bağlı olarak sindirme yoluyla insanları eylemsizliğe itmektir.

            Eylemsiz ve sinmiş bir halk üzerine birçok oyunlar oynanabilir. Bazı bireyler yaşayacaklarını belirsizliğinden korkarak eylemsizliğe kendini mahkûm ederken bazı bireyler ise tepkisel olarak yine terör yoluyla intikam almak isterler. Bu her iki durumda da sağlıklı yaşam koşulları kaybolur.

            İnsanları strese sokan en büyük etkenlerden biri de belirsizlik ve olayların kontrolünün kişinin dışında gelişmesidir. Etrafında sürekli terör olayları olup biten kişi, başına geleceklerden habersiz, endişe ve korkuyla hayatını sürdürmeye çalışır. Bu açıdan baktığımızda teröre maruz kalmasa bile yarattığı psikolojik etki ile insanlar  terör mağdurudur. Böyle bir durumda ise bireyden topluma genel bir huzursuzluk hâkim olur. 

            Terörle mücadelede ruh sağlığın önemini değerlendirmeli ve terörün hâkim olduğu toplumdaki bireylerin güvenini kazanmak için uygun ortam sağlanmalıdır. Kişiler, yaşadığı olumsuz duygular hakkında bilinçlendirilir ise olumsuz durumlar ile başa çıkma konusunda güçlenir. Böylelikle başına geleni atalet ile kabullenen bireylerin değil, başa çıkma yolunda adımlar atan mücadeleci bireylerin bulunduğu toplumlar terörle mücadele de avantajlı olur.

            Tüm bu yazılanları toparlayacak olursak terör kaos ister, terör bıkkınlık ister, terör artık ne olacaksa olsun diyecek veya terör kalabalığa çıkmaktan korkarak onlarda haklı diyecek bireyler ister.

            Bizler bu patlamalar ve terör olayları karşısında psikolojimizi dağ gibi yüce tutmalıyız.   Asla bıkkınlık yılgınlık göstermeden dimdik durup biz tek vücuduz algısını dosta düşmana göstermeliyiz. Bizler vatan millet devlet ezan uğruna her patlama ve terör olaylarından sonra biraz daha kenetlendiğimizi hem silahlı terör örgütüne, hem yıkıcı faaliyet gösteren içteki her türlü örgütlenmelere,  hem de dost görünen ama düşmanlık yapan her ülkeye göstermeliyiz.

            Tek cümle ile bu yazıyı özetleyecek olursak bize yönelik her terör olayı bizi biraz daha kenetleyecek bunu her hain bilsin.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  26-03-2016 - 23:01
Kırıkkale spor lider olur super liğe çıkarsa o zaman psikolojimiz dağ gibi olur.Hiç olmazsa ilimizin super liğde söz sahibi olur ki neşemizde yerine gelir.Spor olan yerde birlik olur beraberlik olur.Bütün Kırıkkale gazetelerinde yazarların-hiç ilmazsa bir iki yazısını da Kırıkkale spora ayırsa çok iyi olur bence.
vatan  -  22-03-2016 - 12:44
türk milleti olarak ata topraklarımızda nasıl rahat edemediysek, anadolu topraklarına yerleşirken de rahat edemeyeceğimizi biliyorduk. keza yüzyıllardır İslam\'ın ve Türklüğün sancağını indirmemek adına nice bedeller ödedik. canımızdan can, kanımızdan kan alsalarda; İslam ve Türklük ilelebet var olacaktır. bu millete en çok yakışmayan şeyler korku ve ihanettir. ayık olalım, güçlü olalım. Müslüman ve Türk gibi yaşayalım....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net