23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
BİR TAVSİYE
29 Mart 2016 Salı Bu yazı 21159 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Perşembe günü sabah kahvaltısı yapıyorum. Saat 10. 00 da cep telefonum çaldı. Açtım telefonu ve (- Buyurun!) dedim.

(-Günaydın sayın başkanım, ben Tek……. Ü…… M……. den E… Nasılsınız efendim?) diye soran bir sekreter bayan.

Ben de (- Teşekkür ederim efendim, buyurun!) dedim tekrar.

Sekreter hanım beni birçok yönden tanıyıp – bilen bir kimse şeklinde konuşmasına devamla; (- Sayın Başkanım biz firma olarak sizi, Türkiye de tespit ettiğimiz 80 FTM. den birisi olarak ve çalışmalarınızı belgelemeye yardımcı olması amacıyla, bir öneri ve teklifte bulunmak, pazarlamasını yaptığımız kablosuz araç kamerasını tanıtmak istiyoruz. Kullanım kitapçığı ve açıklayıcı bilgiler, göndereceğimiz kolinin içerisinde olacak. Yine de anlaşılmayan bir durum olursa, GSM ekranına çıkan numaramızdan bize ulaşabilirsiniz) dedikten sonra, kameranın tarifini, kapasitesini, kullanımını VS. anlatarak, bizlere de piyasa değerinin altında bir meblağa ve kargo ödemeli göndermeyi düşündüklerini, tespit ettikleri ellerindeki adresimi de söyleyip teyit etmek istediklerini, çok profesyonel bir pazarlama metoduyla bildirdi.

Yapmış olduğu açıklamalar ve şahsımla ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda bir güven oluşmuştu. Ben de bu tür kameralar hakkında belli bir bilgi sahibi olduğum ve belirtilen ıskontolu fiyatı da makul bulduğum için onay verdim.

Konuşmamızın sonunda Genel Başkanımızla irtibatlarını sordum. Sekreter Hanım benim bu sorumu geçiştirici bir şekilde cevapladı! O an kafamda bir istifham oluştu ama üzerinde de durmadım!

Cuma günü öğleden sonra Kargodan aranıp paketimi teslim edecekleri bildirildi ve teslim aldım. Paketi açtığımda (5 x 8 x 10 cm) ebadında bir kutu ve içinden de anahtarlık kamera ve bağlantı ara kablosu ile (1 / 2 - A 5) ebadındaki kâğıtta Çince ve İngilizce yazılı bir broşür!

Bir gün önce telefonda bana anlatılana göre ve benim arabanın iç dikiz aynası ön kısmına yerleştireceğimi tahmin ederek kabul ettiğim siparişle hiç alakası olmayan bir durumla karşılaştım! Araç Kamerası dediği bildiğin bir anahtarlık, kullanım kitapçığı dediği de çeyrek dosya kâğıdı (1/2-A5) anlayacağın!

Paketi aldığım gibi bilgisayar - kamera işi yapan emekli bir emniyetçi arkadaşımın yanına gittim. Bir gün önce telefon görüşmemdeki şekli izah ederek bilgi almak istedim. Bana bunun benim anlayıp düşündüğüm kamera ile hiçbir alakasının olmadığını, gerçek fiyatının da benim ödediğimden daha az olması gerektiğini bildirdi!

Arkadaşla birlikte firmayı arayıp, bir gün önce anlattıklarıyla gönderdiklerinin farklı olduğunu belirttik. Israrla kendilerinin anlatmış olduklarını gönderdiklerini belirtilerek kabul etmediler! Bunun üzerine ben de söylenen ve anlatılanların neler olduğunu anlayacak ve bilecek bir kültür ve yaşa sahip olduğumu ifade ederek, gönderdiklerinin araca monte edilemeyeceğini söylemem üzerine de, o tipleri araştırıp yardımcı olabileceklerini bildirdiler! Yani netice itibariyle onlar mallarını satmış ve ben de almış oldum!

Bundan böyle âcizane tavsiyem odur ki; sakın ola telefonla bir siparişi kabul etmeyesiniz! Kayıtlı ve belgeli olmayan bir şeye bağlantı yapmayasınız! Evrak üzerinde teyitleşerek mutabık kalmadan herhangi bir şeyin siparişini vermeyiniz! Geçmişte yine medyaya intikal eden (akıllı telefon siparişi veren bir kişiye, gelen kargodan salatalık ‘’hıyar’’ çıktığı) nı okumuştum, buradan onu da hatırlatırım, unutmayınız!

* * *

* (Bin bilen de olsan bir bilene danışmayı unutma! ‘’Anonim’’)

* (‘’Tecrübe’’ insanın hayattan yediği kazıkların bileşkesidir! ‘’O. K.’’)

* (Hatalardan ve yanlışlardan edinilen bilgiye ‘’Tecrübe’’ denir. ‘’O. K.’’

* (‘’Tecrübe’’ insanın başından geçenler değil, onların bıraktığı izlerdir! ‘’A. Huxley’’)

* (Doğru kararlar tecrübeden gelir ama ‘’Tecrübe’’ doğru kararlardan oluşur!

‘’The Mechanic’’)

* (Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar

uzun yaşamıyor! ‘’Eleanor Roosevelt’’)


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net