28 Haziran 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Hangi Osmanlı
31 Mart 2016 Perşembe Bu yazı 32404 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

On dört yıllık AKP iktidarının gerek seçim propagandalarında gerekse dış politikada en çok kullandığı seçim malzemesinden biride Osmanlıcılık politikası olmuştur.

Osmanlıcılıktan hatta yeni Osmanlıcılıktan bir çok kişinin anladığı eski Osmanlı ihtişamına dönmek, hatta Osmanlı sınırlarına sahip olmak olarak görülebilir. Fakat gerçekten Yeni Osmanlıcılık fikrini ortaya atanların  amaçları bu muydu tartışılır.

Bu uğurda Osmanlıcılar, Osmanlı alfabesi öğrenmeyi sanki milli bir seferberlik haline  getirerek, hep bu ruh hali ile hareket etmişlerdi.

İktidara yanaşmak, yalakalık yapmak isteyen hemen hemen her sivil toplum örgütünün, bürokratların Osmanlıca kurs açtığını biliyoruz. Barolar kurs açıyor, Kredi yurtlar kurumunda, esnaf teşkilatlarında sanki yarın Osmanlı canlanacakta o güne hazır olalım “maazallah cahil kalırız” anlayışı vardı.

Evet, Osmanlı olacağız ya BOP eşbaşkanı da oluruz bu uğurda.

Yalnız Osmanlı olacağız da hangi Osmanlı ?

Herkes sanki 15. yy Osmanlı olacağımızı zannediyor. Gerçekten de dünyaya hükmeden, vatandaşına adil davranan, hoşgörü ile bütün insanlığın kalbini kazanan, hırsızlık, yolsuzluk yapmayan, koltuk için her türlü ahlaksızlığa evet demeyecek bir Osmanlı mı?

Yoksa 19. Yy Osmanlı mı? Rüşvetin, yolsuzluğun, iltimasın artarak yaygınlaştığı, devlet adamlarının vatandaşa haksızlıklar yaptığı bir Osmanlı mı?

Bugünkü Türkiye’nin aslında 19. yy Osmanlı olduğumuza bir örnek vereyim sevgili okuyucularım gerisine siz karar verin.

Osmanlı’da devlet adamlarının mallarına el koyma denilen “müsadere” adı verilen bir sistem vardı. Bu sisteme göre ölen yada görevden alınan devlet adamlarının bütün mallarına devlet el koyar varislerine ya malının yüze onu kadar bir mal yada bir emeklilik maaşı verirlerdi. İşte bu sistem yüzünden mirasçılarına hiç servet bırakamayan Osmanlı devlet adamları Osmanlının hatta Türk İslam tarihinin en köklü sistemlerinden biri olan “Vakıf” sistemini gerçekten halk niçin kullanılacak bir sosyal kurum olmaktan çok devletten mal kaçırma aracı olarak kullanmaya başladılar. Buna göre bu devlet adamları bir vakıf kuruyorlar. Bu vakfın yöneticileri dediğimiz “mütevelli heyetini kendi seçtiği gibi vakıf başkanı olarak ta oğullarını atıyordu. Böylece devletten mal kaçırdığı gibi hiçbir şekilde vakıf mallarına el konulamadığından dolayı oğluna bu malı dolaylı olarak miras bırakmış oluyordu.

Yani Osmanlı devlet adamları vakıf sayesinde devleti dolandırıyorlardı. Şimdi bu duruma baktığımızda ha Osmanlı’nın yüz yıl önceki hali ha günümüz hiçbir farkı yok gibi görünüyor.

Bugünde birileri Vakıf aracılığı ile devletin bütün organlarını kendine hizmet eden bir kurum haline getirdiği gibi her türlü kirli akçeli işlerin çevrildiği yer konumuna getirmişlerdir.

Evet, Osmanlı hayalleri görenler lütfen olaylara birde bu pencereden bakın sizin Osmanlınız Fatih, Yavuz Osmanlısı iken birilerinin Osmanlısı başka ruh başka anlayış başka dünyanın Osmanlıları .


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Osmanlı torunu  -  02-04-2016 - 02:35
Vakıfları güzelce açıklamışsınız ama madem ülke vakıflar üzerinden kolayca dolandırılıyorsa neden herkes vakıf kurup ülke dolandırmıyor? Bu vakıflara para nerden giriyor? devlet mi veriyor? Vakıflar bir şekilde kapatılırsa malları paraları ne oluyor. Bunları açıkmamışsınız. Evet sizinde yazdığınız gibi birileri son zamanlarda yeni Osmanlıcı olurken birileride Osmanlı düşmanlığı oluşturmaya çalışıyor. Sizin ve Mehmet beyin yazdıkları Osmanlı yazılarını okuyunca ne menem bir şeymiş bu Osmanlı iyiki kurtulmuşuz diyesi geliyor insanın. 15 yy dan sonra tüm Osmanlı dolandırıcı dolmuş, adaletsiz yöneticiler hep iş başına gelmiş, halkı inim inim inletmişler. Günümüz Türkiye\'si ile aynıymış, size göre şimdi de herkes ülkeyi soyuyor. Hizmet yok, yatırım yok. Osmanlı gibiyiz hiç iyi bir durumumuz yok. Batığız bitiğiz mahvoluyoruz.
Mehmet Gençer  -  31-03-2016 - 21:05
on numara beş yıldız. Kalemine güç yüreğine sağlık. ALLAH cc. bu necip millete akıl ve izan verir inşallah.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net