14 Haziran 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
KIRIKKALE BELEDİYESİ ASFALTTA ATAĞA KALKIYOR
KIRIKKALE BELEDİYESİ ASFALTTA ATAĞA KALKIYOR
Çerikli’yi Sel Vurdu
Çerikli’yi Sel Vurdu
Türkyılmaz, Yenişehir Esnafı ile Bir Araya Geldi
Türkyılmaz, Yenişehir Esnafı ile Bir Araya Geldi
Ayağına ip dolanan güvercini itfaiye ekipleri kurtardı
Ayağına ip dolanan güvercini itfaiye ekipleri kurtardı
  YAZARLARIMIZ
MKE’DE NELER OLUYOR?
11 Nisan 2016 Pazartesi Bu yazı 41484 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’de gün geçmiyor ki ilginç bir olay yaşanmasın. Son olay sadece Kırıkkale’de değil tüm Türkiye’de büyük bir infial yarattı. Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Ak Parti iktidarının en büyük gövde gösterilerinden biri olan Milli Piyade Tüfeğinin yazılımlarını Türk asıllı Amerikan Vatandaşı bir Silah Tüccarına satarken, Tüccarın ihbarı ile suçüstü yakalandı! Bu çirkin olay tüm ulusal medyada yer alırken Cumhurbaşkanı Erdoğan belki de ilk defa “Cibilliyetsizlik” gibi ağır ifadeler kullanarak konu hakkında açıklamalar yaptı… Bu yazımda bu olaylar hakkında bildiklerimi yazacak, merak ettiklerimi soracağım.

 

Aralık 2015 tarihinde Müdürlüğe atanan Mustafa Tanrıverdi’nin referansı kim?

 

Cumhurbaşkanı bile konuya dâhil olmuşken Kırıkkale Milletvekilleri neden hiçbir açıklama yapmadılar?

 

MPT’lerin tüm parçaları taşeron firmalara mı yaptırılıyor?

 

Tanrıverdi’nin polis ifadesinde söylediği gibi bu Milli Silahların tüm bilgileri İnternet ortamında zaten var mı?

 

Tanrıverdi Silah Baronları tarafından pusuya mı düşürüldü?

 

Silah Fabrikasında çalışan yabancı uyruklu kişi kim?

 

Bu yabancı uyruklu kişinin görevi ne?

 

Yabancı uyruklu kişi kapı aramalarına neden girmiyor?

 

Bu kişinin fabrika içerisine yasak olduğu halde hiçbir aramaya maruz kalamadan araçla girip çıktığı doğru mu?

 

MPT’nin patenti MKE’ye mi ait yoksa Alman menşeli Heckler&Koch şirketine mi?

 

Türkiye’nin en stratejik kurumlarından birinin müdürü olan ve 1987’den beri kurumda çalışan Tanrıverdi hiç araştırıldı mı?

 

Fransa’da silah fuarında sergilenen MPT nereye kayboldu?

 

Fransa’da çalındığı iddia edilen silahlar için Fransa Adli makamlarına suç durusunda bulunuldu mu? Bulunulduysa soruşturma ne aşamada ilerliyor?

 

MPT üretiminde Kale Kalıp adlı firmanın konumu nedir?

 

Tanrı verdi’nin çocuklarının ve damadının paralel örgütle bağı olduğu doğru mudur?

 

Silah Fabrikasında memurların aranmayıp, işçilerin aranarak içeri alındığı ve dışarı çıkartıldığı doğrumudur?

Operasyondan bir gün sonra hiçbir kimseye arama yapılmadığı bilgisi gerçek midir?

 

Silah Fabrikasında delil karartılmış mıdır?

 

Söz konusu olay bir ihale intikamı olabilir mi?

 

Tanrıverdi döneminde Silah Fabrikasında kaç tane ihale yapılmıştır?

 

Mühimmat Fabrikası ile ilgili söylenen iddialar doğru mu?

 

Kaç tane fabrika müdürü Kırıkkaleli?

 

MKE’’de kaç işçi memur çalışmakta ve Kırıkkaleli sayısı kaçtır?

 

Bu olayla gündeme gelen patlamalarda sabotaj iddiaları gerçeği ne kadar yansıtır?

 

Mühimmat Fabrikası ile ilgili yargıya taşınan olaylar nelerdir?

 

Bu kadar yargıya intikal eden olay varken Mühimmat fabrikası müdürü neden halen görevdedir?

 

Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü Fabrikalarla alakalı araştırma, teknik ve fiziki hiç takip yapmamakta mıdır?

 

MKE Genel Müdürü neden hala atanmamıştır?

 

Mustafa Özbayrak’ın MKE Genel Müdürü olacağı doğru mudur?

 

BU SORULARA CEVAP VEREBİLECEK BİR DELİKANLI VAR MIDIR?

 

 

HAİN HERİF!!!

 

Aralık 2015’te göreve atanan Mustafa Tanrıverdi henüz 5 aylık Müdürken Vatan Hainliği ve Casusluk suçlarından tutuklandı. Hemen belirteyim, casusluk suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbettir. Yani terör suçu ile aynıdır. Bir başka deyişle en ağır suçlardan birisidir. İddiaya göre KK isimli bir Türk Asıllı Amerikan Vatandaşı Silah Tüccarı, emniyet birimlerine Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin kendisine 100 milyon dolar değerinde MPT yazılımlarını satmak istediğini ihbar etmiş. Bu ihbar üzerine Emniyet birimleri derhal harekete geçmiş ve 6 Nisan tarihinde Müdür suçüstü yakalanmıştı.

 

Bu haber ajanslarda son dakika haberi olarak tüm Türkiye hatta dünya gündemine düşerken Kırıkkale’de ise büyük infial yarattı. Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi verdiği ifadede suçunu itiraf ederek ben bir hata yaptım ve inandım dedi. Daha sonra ise Silah yazılımının Devlet sırrı olmadığını daha öncede başka silahların sivil yazılımlarını sattığını söyledi. Milli Piyade Tüfeği yazılımlarının yiv ve set namlusu hariç tüm malzemelerinin taşeronlara yaptırıldığını ve teknik ihale şartnamelerinde bu bilgilerin açık şekilde yazdığını hatta internet ortamında silahla ilgili tüm bilgilerin yazdığını söyledi.

 

Hemen bir araştırma içerisine girdim, yaptığım araştırma neticesinde Silahın söylendiği gibi tüm parçalarının taşeronlara yaptırıldığı sadece namlu kısmının MKE tarafından yapıldığını öğrendim. Müdür bu kısımda haklı olabilir, ancak bu bilgileri gizleme görevi de bu müdürün sorumluluğu altındadır. Ayrıca tersten düşününce kafamız yine karışıyor. Çünkü bu silaha ait bilgiler madem bu kadar kolay bulunabiliyorsa Amerikalı bir şirket neden 1.200.000 lira para verir? Tanrıverdi’nin ifadesinde en çok dikkatimi çeken nokta ise, Sanayi Müsteşarlığının ihracat amacı ile isteyen herkese bu bilgileri verdiği sözleridir. Şayet bu bilgiler bu kadar kolay bir şekilde paylaşılıyorsa bu adama kurulan kumpastır!

 

Diğer taraftan MKE yetkilileri ve Milletvekillerinden hiçbir açıklama gelmemesi merakımızı daha çok artırmaktadır. Silah Fabrikası ve MKE üzerinde araştırma yaparken aldığımız bilgilerse MKE’nin stratejik bir kurum olmaktan çıktığını ve Milli hiçbir değeri kalmadığını göstermektedir. Fabrika içerisinde gizemli çalışanların, gizemli hareketleri tüm personelce merak konusu olmuş durumda.

 

Silah Fabrikasında çalışan memurların hiç birinin aranarak girip aranarak çıkmadıklarını öğreniyoruz. İşçilerinse içeri girerken ve çıkarken arandıklarını! Yani bürokrasi kısmında fabrika laçkalaşmış durumda. Bundan daha laçka bir durum varsa operasyondan bir gün sonra işçiler dâhil kimsenin aranmadan içeri alınıp aranmadan dışarı bırakıldığıdır. Akıllara ister istemez acaba delil karartma operasyonumu yapılıyor soruları geliyor! Bundan daha kötü ne olabilir derken Silah Fabrikası gibi stratejik bir kurumun güvenlik işlerinin özelleştirileceği bilgisini alıyoruz. Nasıl bir mantıktır bu? Devletin en önemli projelerinden birinin yapıldığı, en özel sırlarının saklandığı bir kuruma 1.300 lira asgari ücretli hiçbir eğitim almamış sadece sınavlardan geçmiş beline silah konulmuş, maddi durumu ortalama düzeyin altındaki kişilere bırakılır mı? Binlerce lira maaş alan müdürler kendilerini, namuslarını satarken 1.300 lira maaş alan adam aç kaldım satmak zorunda kaldım dese ne cevap verebilir siniz? Madem öyle Genel Kurmayı, Başbakanlığı hatta Cumhurbaşkanlığını da özel güvenlikler korusun. Bu kadar laçka bir sistem olabilir mi? Biri bana bu fikri verse sanırım sinirden çıldırırdım ama MKE’yi araştırdıkça kesinlikle kanaat getirdim. MKE kapatılsın, Aselsan vari bir kurum kurulsun ve MKE’nin tüm işleri bu kuruma devredilsin. Yapılamıyorsa MKE’ye mühendis hariç hiçbir personel alınmasın Silâhaltına alınan askerler işçi olarak çalıştırılsın. MKE’nin güvenlik işlerini TSK yapsın.

 

Emniyet ne işe yarar? Alperen Ocaklarındaki 18 yaşında ki bir çocuğu Aşırı Sağcı, Ak Partide siyaset yapanları Selam Tevhid diye dinlerken bu kadar önemli bir kurumun stratejik noktalarında görev yapanları nasıl teknik takibe almazlar. Bu adamların ne yediklerini, ne içtiklerini, kimle dost kimle arkadaş olduklarını, banka hesaplarını nasıl incelemez takip etmezler. İddiaya göre söz konusu yazılım devlet sırrı, Allah muhafaza alıcı bunu şikâyet etmese Müdür bilgileri satacaktı. Koskoca bir devlet, kocaman bir ülke nasıl işini şansa bırakabilir? Kırıkkale’de en büyük eylemi yol kesmek olabilecek adamları terörist diye dinlerken yapacakları tek hamle ile koskoca şehri patlatabilecek adamları neden takip etmezler. Bu adam hain, devlet sırrını satmış. Savunması var, yargılama devam edecek, belki de aklanacak ama karşılığında aldığı para var. Bu kansızlıktır, böylesine kansız bir adamın Silah Fabrikasını sabotajla patlatmayacağının garantisini kim verebilir. Bu adam açığa çıktı devlet operasyon yaptı yakaladı. Bence şans eseri, diğer müdürleri, memurları kim inceliyor. Her zaman bu kadar şanslı olabilir miyiz? Ya ötekiler de ticaret yapıyorsa!

 

Gelelim MPT’ye, bu silah ne kadar Milli. Milli olan silahın patent hakları Alman Şirketinde ne gezer? Bu şirket bizim MKE’nin tüm stratejik bilgi ve yazılımlarına hâkim midir? Akıl almıyor! 2008’den beri bir silah tanıtılıyor, NATO denemelerinde en çok başarı sağlayan silah diye. Silahın adı Milli, 4 gözle bekliyoruz askerimizin eline geçmesini. Soğukta, sıcakta, yağışta, tozda, dumanda çalışmayan G-3’lerin yerini almasını. Askerimizin PKK ile mücadelede daha rahat daha seri, daha kullanışlı silah kullanmasını. Sonra bir bakıyoruz, silahın yazılımı Amerikalıya satılıyor, Patenti Almanda çıkıyor, yiv-set hariç tüm ekipmanı taşeron yapıyor… Bir devlet bu kadar aciz olabilir mi? Seri üretim beklerken bu kadar saçmalık Türkiye’den başka hangi ülke de olur? Yazıklar olsun alana da satana da göz yumana da işini yapmayana da!

 

Şüphesiz ki ortada büyük bir bilgi kirliliği var. Kimi Müdüre kumpastan bahsediyor. Kimi ise MKE’nin rant yuvası olduğunu daha vahim olayların ve ihale olaylarının yaşandığını söylüyor. Ancak Milletvekilleri sessiz, MKE suskun Tüm Türkiye Kırıkkale’yi konuşurken Milletvekilleri açıklama yapmıyor. Tüm ülke MKE’yi tartışırken Genel Müdür Vekili hiçbir açıklama yapmıyor. Hadi sözlü açıklamadan vazgeçtim yazılı bir açıklama da yapılmıyor. Usuldendir deyip konu adli makamlarca takip ediliyor, yargılama devam ediyor, dava kesinlene kadar herkes masumdur bile denilemiyor! Neden? Ucu kime değiyor, bunun gündemde olması kimi rahatsız ediyor?

 

Sen inanıyor musun? Deyin cevabım MKE’de çok daha vahim olayların yaşandığı ama bu olayda bazı parçaların eksik olduğu yönündedir. Müdür yakalandığı operasyonda para ile yakalanmasa, elinde para çantası olmasa bana müdürün suçlu olduğunu kimse anlatamaz. Ancak iki flash disk verip bir çanta para ile çıkıyorsa olay benim gözümde bitmiştir. Müdürün ayartıldığı ve İhale İntikamı gibi iddialarsa görmezden gelmeyeceğimiz hususlardır. Sen devletin müdürü isen ayamayacaksın kardeşim, ayartıldıysan hainin önde gidenisin. Ama müdür ayartılmış işte hain deyip arka tarafa bakmazsak bizde ihanetin içerisinde oluruz? Merak ediyorum lütfen biri açıklasın bu K.K. isimli Amerikalı MKE ile kaç iş yapmıştır? Ne kadar liralık ticareti var? bu adamın kaybettiği ihale yada şartname engeline takıldığı bir ihale var mı? Hatta K.K. nın diğer Silah Tüccaları ile bağlantıları açıklanmalı… ben vatanımı seviyorum deyip ihbar etmediği bariz ortada! Her ne kadar bunu savunsa da bu işin arkasında çok iş var. K.K. isimli şahıs zorlanmadan bu perdenin arkasını hiçbir zaman göremeyiz!

 

Açıklama bekliyoruz… MKE Genel Müdürü mü olur? Milletvekili mi olur? Ben bilmem! Ama sorduğum soruların cevabını isterim. Koskoca bir şehri ülkeye, kocaman bir ülkeyi dünyaya rezil eden bu olay hakkında en ufak bir şüphe oluşmayacak şekilde açıklama bekliyorum.

 

Milletvekillerine de bir çağrım var! Taciz olayına Tecavüz olayına Meclis Araştırma komisyonu kuruyorsunuz. Elinize sağlık gidebildiğiniz kadar üstüne gidin destekliyoruz. Bil hassa Milli Savunma Komisyonu üyesi Mehmet Demir’e çağrımdır, kesinlikle bu olay için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun. Başına da mümkünse Kırıkkaleli olmayan hatta Ak Partili olmayan biri geçirilsin. Madem konu milli particiliği kenara bırakıp, enine boyuna, hiçbir şey göz ardı edilmeden bu olaylar araştırılsın. Hatta elleri değmişken 1997 büyük patlama dahil tüm patlamaların sabotaj iddiaları da araştırılsın. Korkuyorum, MKE bu kez yanmadan patlayacak. Bu kez manevi patlayacak. Korkuyorum yine en çok Kırıkkale zarar görecek!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
emeklii  -  12-04-2016 - 11:56
Kardeşim güzel yazmissın bende o fabrikada 32 yıl çalıştım son yıllarda silah parçalarının %60 kadarı dışarıda ya i özel sektöre sanayide kırıkkale sanayisine bile yaptırılıyor bunu genel müdür dahi yemekhane konuşmasında söyledi tüm çalışan işçi memur bunu biliyor MPT ye gelince fabrika içerisinde cumhuriyet medya ında tüm parti ( kırıkkaledeki)temsilciliklerine gidip yapılan eylemler MPT mke silah fabrikasında yapılması içindi KALE KALIP diye bir şirkette bizimle beraber bu projede vardı onların yaptığı silah atmadı kurumun yürüttüğü silah attı ama kimsenin günahını almak istemeyiz silah kalekalıba verilmek istendi bunun için çok mücadele verdi çalışanlar ama yinede o larda bizde yapıyoruz bu silahı nekadarını onlar nekadarını kurum yapıyor siz araştırın Yani kısacası bu silahın %60 parçasının resimleri ihaleye giren özel sektörde vardır adam parça resmi ve tölerans bilgileri olmadan parça yapamaz parayla neden alınmak istendi onu bende a layamadım günahları boyunlarına ihbarcıda hiç inandırıcı gelmedi tanrıverdiyede bişey diyemiyorum şerefsizlik yapanın yanına kalmamalı herkes cezasını çekmeli
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan Kılıç
Pınar Taşcı YIKILMAZ
MESUT ARLIER
Yener Kazan
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  11 Haziran 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net