01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
TÜGVA, NİTELİKLİ KADROLAR YETİŞTİRYOR
14 Nisan 2016 Perşembe Bu yazı 23703 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

TÜGVA Kırıkkale İl Başkanı Çağrı Baykal amaçlarının nitelikli kadrolar yetiştirmek olduğunu ve bu konuda Kırıkkale’de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

 

 

 

GENÇLER ÜZERİNDE EĞİTİM UYGULUYORUZ; TÜGVA Kırıkkale İl Başkanı Çağrı Baykal çalışmalarını gazetemiz köşe yazarı Hakan Gökkaya’ya değerlendirdi. Baykal, vâkıfın genel olarak amacı siyasi parti gibi yapılanma değil de Türkiye’de yetişebilecek nitelikli kadroları yetiştirmek olduğunu söyledi. TÜGVA’nın birçok eğitim programı olduğunu söyleyen İl Başkanı Çağrı Baykal, “Biz parti gibi siyasal bir örgütlenme veya seçime dönük bir çalışma içerisinde değiliz. Bunun içinde bizim tek amacımız nitelikli kadroların yetişmesi ve eğitim. Bunların dışında biz her hafta düzenli olarak yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. Komisyonlarımız her hayta kendi içerisinde toplanıyor. Bunlar böyle çok gözükmeyen, piyasada gözükmüyoruz biz ancak geçler üzerine çok eğitim programları uyguluyoruz” dedi.

 

VAKIF MİLLETE AİTİR; Kırıkkale’de öğrencilerin Yenişehir bölgesinde olduğu için bu bölgede yurt yapmak için araştırma içersinde olduklarını söyleyen TÜGVA İl Başkanı Çağrı Baykal, “Teşkilatlanma konusunda şuan iki tane merkezimiz var biri şehrin merkezinde diğeri Yenişehir’de sohbet salonumuz var şimdi bu şekilde devam ediyor” dedi. Vakıf şuan herkese kapılarını açmış durumda ve herkesin bu programlardan yararlanması için çalışma yürütüyor diyen TÜGVA İl Başkanı Çağrı Baykal, “Ortak değerlerimiz bu memleketin evlatlarının iyi yetişmesi. Bizim eğitimlerimize katılmak isteyen gerek öğrenci konseyi gerek öğrenci topluluklarına kapılarımız açık. Vakıf millete ait olan bir şey. Milletin paraları ile dönen bir yapı olduğu için Ahmet’e açığız Mehmet’e kapalıyız deme lüksümüz yok. Kırıkkale’de de elimizden geldiğince bunu yapıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

TÜGVA Kırıkkale İl Başkanı çağrı Baykal, çalışmalar hakkında gazetemiz köşe yazarı Hakan Gökkaya’nın sorularına içtenlikle cevaplayarak çalışmaları anlattı.

 

 

GÖKKAYA; Çağrı Baykal Kimdir? Öncelikle kendinizi tanıtırımsınız?

 

BAYKAL; 1990’da Kırıkkale’de doğdum, aslen de Kırıkkaleliyim. Üniversiteye kadar eğitimimi Kırıkkale’de tamamladım. Üniversiteyi de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde bitimdim. Üniversite içerisinde iken MTTB, Ak Parti Gençlik Kolları gibi Ankara İl Yönetimi, Gençlik Kolları Komisyonunda görev aldım. Daha sonra son sınıfta iken 2015 Şubat ayında TÜGVA İl Başkanlığına atandım ve halen bu görevi yürütmekteyim. Bekârım.

 

GÖKKAYA; TÜGVA İl Başkanısınız, bu vakıf Erdoğan Ailesinin desteklediği bir Vakıf, bu vakıf daha önce TÜRGEV adı altında teşkilatlandı, şuan da TÜGVA olarak devam ediyor sebebini açıklar mısınız?

 

BAYKAL; Vakfımızda kız ve erkek yurtları ayrıldığı için böyle bir isim farklılığı var. TÜRGEV Kız yurdu, TÜGVA ise erkek yurdu yapmak için çalışıyor. Aynı zamanda TÜGVA teşkilatlanma işlerini de yürütüyor.

 

GÖKKAYA; TÜGVA 17-25 Aralık Operasyonlarından sonra daha çok gündeme geldi. Bunun nedenini açıklar mısınız?

 

BAYKAL; Türkiye Gençlik Vakfının hareket noktası 17-25 Aralık dersek yanlış olur. Çünkü daha evvel de dönemim Başbakanı Tayyip Erdoğan o zaman başbakandı erkek yurtları açmaya karar verince böyle oldu. İl teşkilatları için ise 2013 yılı itibarı ile başlandı, 2013-2015 arasında 10 ilde yapılandı daha sonra şuan 81 ilde teşkilatlanması bitti. Yani bunu 17-25’le çok bağdaştırmak isabetli bir yorum olmaz.

 

GÖKKAYA; TÜRGEV devam ediyor ama TÜGVA daha ön planda olması fikrime katılır mısınız?

 

BAYKAL; Teşkilat yapısı olarak değerlendirirsek evet daha önde, İlçe teşkilatları olsun, il teşkilatları olsun şuan ilçelerde yapılanıyor TÜGVA olarak yani dediğim gibi teşkilat yapısı onda olduğu için TÜGVA daha önde. Ancak burada lağvedilmiş değil TÜRGEV sadece kız yurdu olarak devam ediyor. TÜGVA’da erkek yurdu ve teşkilat yapısı yani teşkilat yapısı şey olduğu için önde olduğu için herkes tarafından bilindiği için öndeymiş gibi duruyor.

 

GÖKKAYA; Kırıkkale’de durumu ney şuan da Yurtlarınız var mı?

 

BAYKAL; Şimdi yurt çalışmamız aslında Kırıkkale’de ciddi bir apart özellikle KYK son dönemde 10 bine yaklaştı zannediyorum öğrenci sayısı. Biz yurt çalışması yapmadan önce fizibilite çalışması yapıyoruz. Yani geçen yıl mayıs ayında Cumhurbaşkanı buraya geldiğinde görüşmemizde öğrenci yurdunu ne yaptın demişti bende hazırlıklarımız devam ediyor efendim demiştim. Ama şuan öğrenci Yenişehir’de olduğu için bizde o bölgede uygun bir yurt arıyoruz onun haricinde bizim aslı görevimiz teşkilatlanmak, teşkilatlanma konusunda şuan iki tane merkezimiz var biri şehrin merkezinde diğeri Yenişehir’de sohbet salonumuz var şimdi bu şekilde devam ediyor.

 

GÖKKAYA; Şuan yurt açacak mısınız? Açacaksanız ne aşamadasınız? Yönetim olarak ne yapıyorsunuz? Periyodik toplantılar yapıyor musunuz? Yönetimin çalışmasını anlatır mısınız?

 

BAYKAL; Bizim 9 tane yürütme kurulu üyemiz var. Bunun haricinde ortaokul ve lise birimlerimiz var. Yönetim olarak 9 tane yürütme kurulumuz var bunların tamamının eğitim programları var. Ayrı ayrı. Özellikle bizim kadın kollarımız var bu konumda, kadın ve aile koordinatörlüğümüzün çalışmaları olsun, eğitim birimlerimizin çalışmaları olsun hepsinin genel merkezde bir periyodik eğitim programı var. Bunlar aylara bölünmüş şekilde biz genel merkezden gelen bir coğrafya mısır Lübnan gibi bir tarihi şahsiyet belgeseli ve bir de kitap kritiği yapıyoruz. Bu kitap kritiği seçilen her ay seçilen kitap üzerine oluyor. Dediğim gibi her ay bir belgesel bir tarihi şahsiyet incelemesi yapılıyor. Zaten vâkıfın genel olarak amacı siyasi parti gibi yapılanma değil de Türkiye’de yetişebilecek nitelikli kadroları yetiştirmek. Bizim bu konuda en büyük avantajımız eğitim programlarımızın Türkiye de tek ve genel merkezde uygulanmak üzere her ay periyodik şekilde çıkartılması ve bu programların cidden gençler açısından çok ciddi önemi var çünkü zaten okuma oranı çok az olan bir toplumda yaşıyoruz. Bizim kitap kritiklerimiz bu noktada gençlerimizin önünü açıyor. Mesela şuan dış ilişkiler koordinatörlüğümüz verilen aylık kitabın yanında bir de dış ilişkiler koordinatörlüğümüzün bir ülke incelemesi var. Bu ülkenin coğrafi tarihi kültürel ekonomik siyasi her şeyini inceliyorlar. Biz Kırıkkale olarak Rusya’yı seçtik. Buranın bütün yönlerini inceleyip daha sonra bir heyetle Kırıkkale’de ki dış ilişkiler koordinatörlümüz buraya ziyaret yapacaklar. Bir yıllık bir periyot bu, bir yıl sonra bu çalışmayı yapan arkadaşlarımız, şuan altı kişi çalışıyor onları yurt dışına götüreceğiz. Bunun gibi vakfın birçok eğitim programı var dediğim gibi biz parti gibi siyasal bir örgütlenme veya seçime dönük bir çalışma içerisinde değiliz. Bunun içinde bizim tek amacımız nitelikli kadroların yetişmesi ve eğitim. Bunların dışında biz her hafta düzenli olarak yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. Komisyonlarımız her hayta kendi içerisinde toplanıyor. Bunlar böyle çok gözükmeyen, piyasada gözükmüyoruz biz ancak geçler üzerine çok eğitim programları uyguluyoruz.

 

GÖKKAYA; Peki, gençler sizden eğitim almak istiyor, okumadır veya diğer aktivitelerinizde yer almak istiyor. Gençlerin ne yapması lazım, size nasıl ulaşacak?

 

BAYKAL; Bizim adresimiz zaten belli, Kırıkkale’de de kuruluyoruz, Türkiye’nin her yerinde de biliniyor. Sadece üye olup ben programlara katılıyorum denilmesi yeterli. Biz öyle aman aman bir kriter istemiyoruz. Ama bizim olmazsa olmazımız bizim Üniversite mezuniyet, üniversite mezuniyeti noktasında bizim vakfın genel şeyi üniversite kadroları ve mezuniyetleri.

 

GÖKKAYA; Peki, bu bağlamda yurt açacağım diyorsunuz. Yurt açıldığında hangi öğrenciler kalabilecek?

 

BAYKAL; Üniversite öğrencileri kalacak. Kriter derseniz biz tabi ki dünya görüşü milletimizin dünya görüşü ile taban tabana zıt, milletimizin manevi görüşü ile ayrışmış, tabiri caizse laçkalaşmış bir gençliği illa ki yurtlarımızda barındırmayacağız. Neden? Çünkü yurtlarımızda ki kardeşlerimizin iyi noktalara gelmesini istediğimiz için böyle bir eğitim programı belirlediğimiz için kardeşlerimizin de milli ve manevi duygulara sahip en azından alt yapısının olması lazım. Bunu yaparken işte çok yanlış anlaşılıyor Türkiye’de biz herkese kapalıyız gibi gözüküyor. Biz siyasi parti olmadığımız için bütün gençlere açığız.

 

GÖKKAYA; Bu vakıf nereden destek alıyor? Kırıkkale’de bir desteğiniz var mı?

 

BAYKAL; Bu genel bir konu, Türkiye’nin her yerinde iş adamlarından işte bu davaya gönül vermiş büyüklerden destek alıyor. Kırıkkale’de de destek aldığımız isimler var.

 

GÖKKAYA; Gelelim asıl konuya siyasete. Bu vakıf Cumhur Başkanının oğlunun da öncülüğünü ettiği bir vakıf, Dolayısı ile kamuoyunda da Ak Parti ile bağlantılı bir vakıf. Peki, Parti ile bağlantısı bu vakfın nedir?

 

BAYKAL; Ortak hareket etmiyoruz çünkü bizim dediğim gibi yaptığımız işler siyasal partinin yaptığı işler değil. Bizim tabi ki ilde ki yönetimde ki il başkanı ile gençlik kolları başkanı ile kadın kolları başkanı ile görüşmelerimiz oluyor. Ama onların altında bir yapılanma asla değiliz. Sonuçta biz ayrı bir oluşumuz. Siyasilerle görüşmemiz bizim bu tarafa yakın gibi algılansa da biz toplumda her tarafla görüşen bir yapıdayız. Yani yakın çevrem çok iyi bilir. Şehrin şartlarını değerlendirmemiz lazım aşırı marjinal bir şehirde bunu yaparsanız aşırı tepkiler alabilirsiniz ancak bizim Kırıkkale de böyle tepki alacağımız bir kesim yok. Mesela terör örgütüne destek veren bir parti yok. Aşırı marjinal Marksist Leninist düşüncede bir partimiz yok. Ama biz burada yapsak ta diğer illerde yapılamayabilir. Ama şu bir gerçek vakıf şuan herkese kapılarını açmış durumda ve herkesin bu programlardan yararlanması için çalışma yürütüyor. Ortak değerlerimiz bu memleketin evlatlarının iyi yetişmesi. Bende şöyle söyleyeyim bizim eğitimlerimize katılmak isteyen gerek öğrenci konseyi gerek öğrenci topluluklarına kapılarımız açık. Daha sonra bir gurup bizim il merkezimizde toplantılarını yapmak istedi biz onarla da kapımızı açtık. Vakıf millete ait olan bir şey. Milletin paraları ile dönen bir yapı olduğu için Ahmet’e açığız Mehmet’e kapalıyız deme lüksümüz yok. Kırıkkale’de de elimizden geldiğince bunu yapıyoruz.

 

GÖKKAYA; Siyasi partiler ile Kırıkkale için uyum içerisinde misiniz?

 

BAYKAL; AK Partinin söylemlerinin dışında bizim bu zamana kadar bir söylemimiz olmadı. Ama onların her ne dediğini, ya il yönetimi için deyim, Kırıkkale için konuşuyorum, onların her dediğini destekleyecek değiliz. Yanlış bulduklarımızı söyleyeceğiz elbette. Ama burada tabiî ki bizim dünya görüşümüze daha yakın olduğu için onların görüşlerine katılıyoruz. Onlar bizim çalışmalarımıza destek veriyor çok büyük bir farklılığımız yok.

 

GÖKKAYA; Kırıkkale de teşkilatlanma ne durumda?

 

BAYKAL; Bahşili ve Keskin ilçelerinde teşkilatlanmayı tamamladık. Diğer ilçelerimiz içinde çalışmalarımız devam ediyor. Ancak bizim Vakfımız Üniversite Mezunu istediği için ilçelerimizde çok üniversiteye mezunu bulamıyoruz. Bulduğumuz kişinin de istikrarlı bir şekilde bu işi yürütmesi gerekiyor.

 

GÖKKAYA; Kırıkkale’ye özel bir programınız var mı?

 

BAYKAL; Çok uzun cevabı olan bir soru bu. Bizim gençlik adına bir tek projemiz yok. Ortaokulumuz var lisemiz var ve üniversitemiz var birim olarak. Bunun yanında birde tabi çalışma gençlik iş dünyamız var şimdi ortaokullarda biz milli eğitim müdürü ile ortak protokol imzaladık öğrenci kulüplerini kurmak için. Bahçelievler İmam Hatip Ortaokulundan başlattık. Daha sonra tüm ortaokullarda bu projeyi öğrenci kulüplerinin kurulması öğrenci kulüpleri ile öğrencilerin sosyal kültürel etkinlikler yapması için. Üniversitede ise çok yönlü projeler var. Onu da şöyle söyleyeyim üniversitenin her bölümünde temsilcilerimiz var bu temsilciler genel merkez eğitim programlarını uygulayıp daha sonra gençlerimizin maneviyatı adına da sohbet gurupları oluşturuyorlar sohbet gurupları her hafta devam ediyor. Bazen katılım az oluyor bazen yerimizin almayacağı kadar kalabalık oluyor. Ama gençlerimizin proje olarak şöyle söyleyeyim dış ilişkilerin ayrı bir projesi var biraz önce bahsettiğim gibi ortaokulumuzun ayrı bir projesi var liselerde tiyatro inşallah seneye başlatacağız. Fanzinler diye bir projemiz.

 

GÖKKAYA; Kırıkkale Üniversitesini değerlendirir misiniz?

 

BAYKAL; Kırıkkale Üniversitesi, bir defa temel şey öğrencilerin belediyelerden destek alması lazım, Üniversiteli arkadaşlarla görüştüğümüzde topluluk başkanlarının projelerine destek alamadıklarını görüyoruz. Ki Rektör çok pasif, normalde öğrenci kulüplerine para ayrılır, projeler desteklenir. Biz Ankara’da okurken bende topluluk başkanıydım. Bir yere gideceğimiz zaman bize otobüs verirdi. Sayıştay ekonomi bakanlığı gibi birçok yerde defalarca seminer yaptık. Sayıştay’da 10’un üzerinde seminer yaptık. Bu seminerlerde rahattık çünkü tüm masrafları üniversite karşılıyordu. Ancak Kırıkkale Üniversitesi bu konuda çok zayıf, topluluk başkanları şikâyet ediyorlar, gezi yapacağız otobüs bile alamıyoruz diyorlar. Yani bunun üniversitenin bir dairesinin karşılaması lazım ama üniversitede ciddi olarak bir eksiklik var. Eğitim öğrenciye sadece ders vermek değildir. Kültürel manevi gelişimde eğitimdir. Milli ve manevi duyguları yüksek bir şehiriz, öğrenciler merkezden çok kopuk olduğu için burada Yahşihan belediyesinin de ciddi bir sıkıntısı var. 20 bin kişilik gelirle 50 bin kişiye hizmet etmeye çalışıyor. Şimdi adam 50 bin kişiye hizmet etmeye çalışırken 20bin kişilik gelirle yaparsanız zorlanırsınız. Daha çok Kırıkkale Belediyesinin yardım etmesi gerekiyor, rektörün yardım etmesi gerekiyor. Yada öğrencilerin Yahşihan’a nüfus kaydını getirip Yahşihan’a iller bankasından gelecek desteği artırması lazım. Bu noktada üniversite ciddi bir engel, ben çok defa öğrencilerle konuştuğum için söylüyorum, öğrenciler iki şey var bir derse gidiyor iki kafeye gidiyor öğrencinin kişisel gelişimini sağlayacak nitelik olarak geliştirecek kariyer planına yardımcı olacak hiçbir şey kırık kale’de yok. Bu biraz rektörde bitecek bir iş.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net