08 Ağustos 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
Bilinçli Tercihin Püf Noktaları
  YAZARLARIMIZ
ŞEHİRLİ OLMAK
19 Nisan 2016 Salı Bu yazı 22180 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir şehre sevdalanmak ayrıcalıktır bence. Kırıkkale sevdası da böyle bir şey. İşimiz nedeniyle ülkemizin pek çok bölgesinde bulunduk. Bazılarında uzun süreli olmak kaydıyla pek çok şehirde görevimiz gereği kaldık.

            Ülkemin her yeri bir başka güzel. Her şehrimizin farklı özellikleri var. Kiminin doğası harika ve seyrine doyulmaz, kimin denizine o kadar güzeldir ki girmeye kıyamazsınız, kiminin tarihi insanlık tarihi kadardır, kimin sokakları buram buram nur kokar. Kimisi inanç, kimisi yemek, kimisi folklar anlamında diğer şehirlerin öncüsü durumundadır.

            Bizim şehrimiz Kırıkkale’miz ise kendine has özellikleri olan bence nadide şehirlerimizden biridir. Yerli halkımız yani ilçelerde yaşayanlar ve ilçelerden gelip il merkezine yerleşenlerin şehrin kültürünün temelini oluşturur.

            Kendimize has konuşmalarımız vardır. Gazeteye gaste, kırk’a gırk, ilimize de gırıggale deriz. Biz bir birimizi anlarız sorun çıkmaz.

            Kendimize has özelliklerimizde vardır. Kaldırımı kullanmakta zorlanırız. Çekirdek çıtlatmak sanattır bizim için.

            Dışarıdan göç yoluyla Kırıkkale’ye yerleşen komşularımız kardeşlerimiz ise bizim kültürümüze değer kattılar. Geliştik onların değerleri ile.

            Oralı olmak; o ilde yaşamak oradan doymak ile değil,  o ile elinden geldiği kadarı ile destek olmak ile o şehri benimsemekle o şehre değer katmak ile o şehirli olunur. Şehrin ortak kültürü mesela bir festivali, bir fuarı bir kurtuluş bayramı gibi ortak bir sosyal faaliyetinde zorluk taşının altına elini sokmak ile olur.

            Şehrin tanıtımı ile ilgili faaliyet veya şehrin spor takımını desteklemek de aynen böyledir.

            Önümüzde bir tanıtım günü var. Kırıkkale’mizi şehir dışında tanıtma için şehrimizin önderleri tarafından bir program yapılıyor. O programda bu şehirde yaşayan hangi ilden olursa olsun herkesin karınca misali eline bir damla su alıp o faaliyetin başarısı için koşması gerekiyor.

            Belki maddi belki vereceği bir masaj belki elinden gelen bir sanatı icra ederek bu programa omuz vermesi gerekiyor.

            Şimdilerde Kırıkkale spor gibi birinci liglerde top koşturan takımınızın başarısını yakından görüyoruz.

            Şükürler olsun aşama aşama başarı yakalandı ve ben inanıyorum o başarı devamlı olup devam gelecektir.

            Takımına destek olmak elbette maçlara giderek olur. Ama gidemeyenler de yine karınca misali elinden geldiğince takımını desteklemelidir. Buna baştan beri böyle dedik illa stada gelsen iyi olur ama gelemiyorsan gücün paraya yetiyorsa paranla, gücün kalemine yetiyorsa kaleminle, gücün çenene yetiyorsa dilinle destek olmalısın. Spor kardeşliktir ve birleştirici gücü vardır. İnsanları birbirine kilitler. Bir olup birlik olmasını sağlar.

            Ülkemiz bir yandan bölücü terör örgütünün silahlı saldırıları, bir yandan dini kullanarak dindaşlarına zararı olan örgütler ve devlet içinde devlet olma düşüncesi gibi haince emelleri olan paralel yapılanma gibi ve tüm dış güçlerin ortak hedefi olmak bibi bir süreçten geçiyor. Sağcısı solcusu dincisi dinsizi birleşmiş ülkemizi kemirme derdinde.

İşte bu sıkıntılar içinde bizlere düşen şehitler diyarı Kırıkkale’nin tanıtım günlerine destek olmaktır. Tabi ki takıma destek olup her türlü üzerimize düşeni yapmakla olur. Yozgatlı, Kırşehirli, Çankırılı, Çorumlu yada Ağrılı, Karslı, Sinoplu, Mersinli, Edirneli demeden herkesin havasını soluduğu, suyunu içtiği Kırıkkale’ye sahip çıkması lazım. Başka şehrimiz yok bizim.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net