21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
TURİZM HAFTASI ve KONFERANSI
20 Nisan 2016 Çarşamba Bu yazı 19512 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

18 Nisan Pazartesi günü öğleye yakın Kırıkkale T. S. O. ndan GSM’ ime bir mesaj geldi. İçerik itibariyle öğleden sonra saat 14. 00’ de Kültür Merkezinde ‘’Turizm Haftası’’ münasebetiyle, Kırıkkale’ nin turizm yönünden değerlendirmesiyle ilgili bir konferans daveti.

Konferans Kırıkkale Valiliği İl Kültür Müdürlüğünce organize edilmiş. Konuşmacı olarak ta Kalecikli hemşerimiz, Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdür Sayın Orhan KALKAN Bey davet edilmiş.

Saat 14’ e doğru Kültür Merkezine vardım. Salonun koltukları Turizm Lisesi öğrencileri tarafından kısmen doldurulmuş, kalan kısmı boş! Yani konferansın dinleyicileri müstakbel turizm personeli olacak gençlerimiz.

En ön protokol bölümünde oturan dört kişi ise sırasıyla şehrimize yeni atanmış olan Vali Yardımcımız Sayın Mehmet ÜNAL Bey, misafir konuşmacı Sayın Orhan KALKAN Bey, Ahiler Kalkınma Ajansı Kırıkkale İl Koordinatörü Sayın Abdullah ÖZBAŞ Bey ve bir de İl Kültür Müdürümüz Sayın Yahya Kemal ER Bey!

Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi olarak ta bendeniz, misafir konuşmacımız Orhan Bey’ in yanına oturdum ve olduk toplam beş kişi ve ayakta olan basın mensubu arkadaşlar!

Sonradan iki vatandaş gelip oturdular yanıma ve sordular bu neyin konferansı diye. Turizm Haftasıyla ilgili konferans, siz ne için geldiniz dedim. Onlarda Kutlu Doğum Haftası zannettik deyip kalkıp gittiler.

Başka, evet başka dinleyici yok mu? Salona bulunan öğrencilerden ve biz beş kişiden başka, evet yok! Bu ise benim ölçülerimle ve kelimenin tam manasıyla bir fiyasko! Üstelik turizm diye, gelir getiren sektör diye Allah Allah çağırılırken.

Sen şehrin Kültür Merkezi salonunda Turizm haftasıyla ilgili toplantı tertip edeceksin. Bu konuyla ilgili en üst düzey yetkili ve bilgili kişiyi konuşmacı olarak davet edeceksin, ondan sonra da salonu öğrencilerle doldurmaya çalışacaksın!

Bildiğim kadarıyla Kırıkkale de öyle veya böyle sekiz – on tane konaklama mahalli yani otel – motel var. Yine bildiğim bir o kadar da turizm – seyahat acentesi var! Ve bunların hepsinin de başında ya sahibi yöneticisi veya yönetici idarecisi var.

‘’Turizmde İlke Tertemiz Ülke’’ veya ‘’Turizm Bacasız Fabrika’’ gibi sloganlarla her yılın 15 – 22 Nisan’ ında kutladığımız bu hafta ile bire bir ilgili kuruluşların yöneticileri veya idarecileri acaba bu haftadan ve konferanstan habersizler mi?

Yoksa yıldan yıla kendileriyle ilgili bilgi alış – verişinin yapıldığı bu bir haftada açıklanan bilgileri ve söylenenleri biliyorlar da mı iştirake lüzum görmüyorlar? Burada bir çelişki ya da bir organize bozukluğu olsa gerek! Yani ya gerektiği gibi bilgilendirilmedi – iletişim kurulamadı. Ya da bu sektörün birinci derece ilgililerinin bir sorumsuzluğu söz konusu. Doğrusu anlayabilmiş değilim.

Aynı tezat durumlara zaman zaman Ticaret Odasında tertiplenmiş olan toplantılarda da şahit olunmaktadır. Bilhassa son dönemde T. S. O. nın fevkalade atakları sonucu, yerine göre şehir dışından özel davetle getirilen misafir konuşmacılar, Üniversitemizden temin edilen değerli hocaların iştirakinde tertiplenen nice toplantılar veya konferanslarda gözlemlenen aynı olumsuzlukları görmekteyiz.

Yerine göre hayati öneme haiz konularda tertiplenen toplantıların iştirakçilerinin toplamına bakınca, (keloğlan kahveci olmuş, kendi pişirmiş kendi içmiş!) diyesi geliyor insanın.

‘’İlim Çin’ de de olsa gidip öğrenin!’’ veya ‘’Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum!’’ denen bir dinin mensupları olarak, hiçte hoş bir durum değil doğrusu.

Bu konferansta da olması gereken iştirakçilerin yokluğunun üstüne, salon ve dinleme adabının dışına çıkan gençlerin gürültüsü tuz – biber olunca, konuşmacılarda da ne şevk kaldı ve ne de moral!

Konferansın misafir konuşmacısı, yılların bürokratı hemşerimiz Sayın Orhan Bey, bir ömür boyu elde ettiği bilgi ve tecrübelerini aktarmak üzere kürsüye geçip te salona baktığındaki durum bundan ibaretti! Tabii onca birikim ve tecrübenin aktarılacağı esas aktörler ve işletmeciler yok! Haliyle müstakbel genç turizmcilere yönelik bir konuşma söz konusu. Bu arada konferansın görüntülü olarak verilememesi de ayrı bir eksiklik oldu.

Sonra kürsüye gelen Ahiler Kalkınma Ajansı Kırıkkale İl Koordinatörü Sayın Abdullah Bey’ in, salonun bu olumsuzluğuna ve moral bozukluğuna rağmen, sinevizyonla yaptığı konuşmasında, son yıllara ait turizmle ilgili verdiği bilgiler – değerler – projeler ve teşviklere yönelik açıklamalar, ilgililerin gerçekten izlemesi gereken konulardı.

Yurdumuzun turizminin merkezi sayılan Antalya’ ya günlük ortalama gelen turist sayısının, Orta Anadolu’ ya aylık olarak gelen turist ortalamasına tekabül ettiği varsayımından hareketle, bu olumsuzluğun nasıl ve ne şekilde bir hareketle müspet hale dönüştürülebileceğinin konferansı olması gerekirken, bu konularda bir fikir teatisi olmadığı gibi, her iki konuşmacıya yöneltilecek bir soru dahi çıkmadı! İşte konferansın sonuç değerlendirmesi!

Keza Kırıkkale’ nin turizm açısından varlığının ne olduğu ve bunların / buraların nasıl değerlendirilmesinin gerekliliği yönünde bir bilgilendirme söz konusu olmadı. Örneğin Kırıkkale’ nin bir turizm haritası çıkartılmış, bu bilgi de paylaşılmış olabilirdi.

Konferanstan sonra Kültür Müdürü Sayın Yahya Kemal Bey’ in makamında yaptığımız beşli sohbette, Kırıkkale’ deki ilgili tüm firmalara davetiye gönderildiğini fakat kimsenin iştirak etmediğini bildirdi.

Bende yıllar önce Üniversitemizdeki bir etkinlikle ilgili hatıramdan bahsettim. Kırıkkale’ deki bu tezatların bir akademik araştırma konusu yapılması gerektiğini dile getirdim. Zira bu görüş ve kanaatimi her platformda dile getirmeye de devam edeceğim.

Kırıkkale’ nin geleceğiyle ilgili olarak, 1 Kasım seçimleri öncesi yazmış olduğum 26 Ekim 2015 tarihli (Seçilmişler, Atanmışlar ve Seçilecekler) başlıklı yazıma bakılırsa, (yorum dahi yapılmadan 2200’ ü geçen okunurlukla) bu olumsuz durumların bir projeksiyonu olur sanırım.

Bu şehri yönetenler daha da vakit geçmeden inşallah bu olumsuzluklara el atarak bir çözüm yolu bulur, toplumun bu duyarsızlığını çözer ve gereken teşviki sağlarlar inşallah!

19 Nisan 2016 – Salı / 13. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet Yeşilyurt  -  20-04-2016 - 09:42
Her konuda her alanda bu şehrin liyakat sahibi insanlara ihtiyacı bulunmaktadır.Oktay abime teşekkür ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net