08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
YAŞASIN 1 MAYIS !
30 Nisan 2016 Cumartesi Bu yazı 20402 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    1 Mayıs’ın Tarihi ile başlamak, bize Ülkemiz ve Dünya emekçilerinin neden ısrarla kitlesel olarak kutlamak istediklerini ortaya koyacaktır. 1880 ‘li yıllar, çalışma şartlarının çok kötü olduğu çocuk işçilerin karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate varan iş günü çalışmaları söz konusu. Kapitalizm hızla büyürken, İşçiler işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve Grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

    1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Meslek ve Emek birlikleri Federasyonu 8 saatlik iş günü mücadelesini yükseltir.  ABD ‘nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırılır. Aynı kentte bir fabrikada 8 saatlik iş günü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı.  Saldırılar mücadele ateşini söndürmeye yetmez,  aksine yükseltir.  1 Mayıs 1886 da 350 bin işçi greve çıktı. Tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu.  Ülkede yaşam durdu, İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.  Hükümet ve işverenler işçi eylemini içlerine sindiremiyordu. 1 Mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaşır. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle sekiz işçi hakkında idam istemiyle dava açılır, işçiler idam cezasına çarptırılır. 4 Yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolgh FİSHER, George ENGEL, ve August SPIES 1 mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik ettikleri için idam edilirler.  Albert PERSONS İsimli işçi özür dilemesi şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine mahkeme heyetinin önünde tarihe mal olacak sözlerini söyler. “ Bütün Dünya Biliyor Suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım “ diyerek özür dilemez.  2. Enternasyonal 1889 ‘da Paris’te düzenlediği kongrede İşçilerin mücadelesini desteklemek amacıyla   1 Mayıs’ı Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü “ olarak kabul etmiştir.

          İşte o çok korkulan 1 Mayıs’ın doğuşu, hikâyesi böyle başlar. Emekçilerin onurluca  yaşamaları ve mücadele sırasında kaybettikleri yol arkadaşlarını anmak için, Tüm dünya emekçileri 1 Mayıs  birlik ve dayanışma gününü  bayram yerine gider gibi  katılarak kutlarlar.,Demokrasi mücadelesinde kaybettikleri Dostlarını,Yoldaşlarını , kardeşlerinin Anılarını yaşatırlar. Saygı duyarlar.  Her türlü hak ihlaline ve yolsuzluklara karşı çıkacaklarını o gün alanlarda bir kez daha haykırırlar. Ülkemizde 1 Mayıs ları kutlayanlar yıllarca, Hükümetlerin, Kontr gerilla, Gladyo, karanlık güçlerin ve çetelerin hedefinde olmuştur. Onun için 1977 1 Mayıs katliamını yapanların failleri bulunamamıştır.  Sermayeyi ellerinde tutan büyük tekellerin temsilcileri, yabancı sermaye ve toprak ağaları; 1 Mayısı Kadınların, İşçilerin, İşsizlerin, köylülerin, Emeklilerin, kamu çalışanlarının, öğrencilerin Sendikalı, sendikasız tüm çalışanların birlikte kutlamalarında, bu katmanların sınıf dayanışmasında çok korkarlar. Emekçiler, sınıf ahlakına, yaşam tarzına uygun olarak birlikte ciddi, disiplinli, saygınlık içerisinde, hiç kimsenin özgürlük ve yaşam alanına girmeden ülkemizi ve dünyayı onlardan çok sevdiğimizi 1 Mayısı coşkuyla kutlayarak tekrar göstermeliyiz.  1 Mayıs aynı zamanda İnsanca yaşam, hakça paylaşım, Eşitlik, Özgürlük, Barış, İnsan hakları, Demokrasi, Laiklik ve Hukuk’un üstünlüğünün herkes ce kabul edilmesi gerektiği, Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklarının yasal güvenceye kavuşturulması, vb taleplerimizin belirtildiği gündür.  1 Mayıs kutlamalarına karşı Egemen güçler ülkemiz insanlarını yıllarca yalan, dolan la, aldatarak, 1 Mayıs düşmanlığı yaratıldı.  Bunun doğru olmadığını birlikte alanlarda göstermek zorundayız.

      Bir mayısı diğer günlerde ayıran işçi sınıfının Emperyalizme, Faşizme, sömürüye her türden gericiliğe karşı, sermayenin sınır tanımayan egemenliğine karşı sınıf dayanışmasının güçlenmesi, Emek, Barış ve Demokrasi güçlerinin ülkemizde Adalet, Eşitlik, özgürlük ve Barış içerisinde kardeşçe birlikte yaşama isteklerini yüksek sesle söyledikleri gündür.  1 Mayıs marş ını birlikte söylemek için tüm halkımızın ve Dünya işçilerinin Birlik mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs emeğin bayramını kutluyorum.

“ Yaşasın 1 Mayıs   

Not: İlimizde 1 Mayıs etkinliği   Pazar günü saat : 12’de Cumhuriyet meydanında  kutlanılacaktır.

Tüm halkımız davetlidir.

 Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet  -  30-04-2016 - 19:13
1 Mayís işçinin emekçinin bayramí bugün.Kutlu olsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net