26 Ekim 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
En Güzel Köy Benim Köyüm
En Güzel Köy Benim Köyüm
Kırıkkale  Makûs Talihini Yenecek
Kırıkkale Makûs Talihini Yenecek
Tezgahta Bayılan Pazarcı Öldü
Tezgahta Bayılan Pazarcı Öldü
Teknik Ekip Belli Oldu
Teknik Ekip Belli Oldu
  YAZARLARIMIZ
İŞÇİ BAYRAMI?
05 Mayıs 2016 Perşembe Bu yazı 19114 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir mayıs işçilerin bayramımı yoksa marjinal grupların ve terör yanlılarının mı?

Yıllardır dikkat ediyorum, emekçilerin üzerinden bir takım marjinal gruplar eylemler yapmaktadır.

Kutlayanların belki de birçoğu araştırmamış, bilmiyordur bu neyin ve kimin bayramı?

Osmanlı Devleti dönemine kadar uzanan işçi örgütlenmesinin genel olarak da en belirgin gelişmiş olduğu yer ise Selanik’tir.

Malumunuz kısaca bahsetmek isterim, işçi bayramı nerede nasıl başlamış?

Buradan yola çıkıp 1776 yılında Kütahya Fincan işçilerinin haklarını düzenleyen sözleşmeyle birlikte 1854 yılında Osmanlı Amele Cemiyeti işçiler arasında dayanışma sağlanması için kurulmuş ve 1871 yılında Osmanlı Amele perver Cemiyeti yine işçi dayanışması için açılmıştır. 

1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş işleriyle uğraşan ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar tek yürek olup yürüyerek o dönemlerde ilk eylemlerini gerçekleştirmişlerdir.

On dokuzuncu yüzyılda ise 1911 de tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutlamışlardır.

Akabinde 1912 yılında İstanbul da ilk defa 1 Mayıs kutlamaları gerçekleşti.

Türkiye de yasal tarih ise 1923 yılında 1 Mayıs günü İşçi Bayramı ilan edilmiştir.

Lakin bir takım sıkıntıların hâsıl olmasıyla 1924’te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı. 1925’te çıkan Takrir-i Sükûn Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.

1935 yılında 1 Mayısa Bahar ve Çiçek Bayramı adı verilerek ücretsiz tatil günü ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti dönemindeyse işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.

1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun organizasyonu altında gerçekleştirilmiştir.

1977 yılında İstanbul Taksim Meydanında ortalama 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi.

Ancak, o dönemde askeri cunta hesabı yapanlar göstericilerin üstüne ateş açılarak göstericilerden 34'ü, yaralanarak çıkan izdihamda ezilerek vefat etmiştir. 1977 yılının 1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçmiştir.

Günümüz de kutlanan işçi bayramı ise nereden nereye gelmiştir. Şimdi bir bakalım soyunanlar hükümete yönelik pankartlarda ise ne yazıyor barış istemek yetmez ak partiyi yenmeden bu savaş bitmez, imam hatipler kapatılsın, şeriatı ve faşizmi yeneceğiz sonuna kadar direneceğiz sloganları atan edepsizce soyunup sokakları çıplaklar kampına çevirenlerin bayramı olmuştur tam bir rezillik içinde rezilliktir… Bu tarz sloganlar şiddet, nefret ve çatışma çağrıştırmaktadır…

 Akabinde geçip işçi emekçinin benim bayramımı sabote etmelerine müsaade etmemek önem arz etmektedir.

Mamafih marjinal guruplara destek veren şımartan sendikalarda bir onlar kadar sorumlu ve suçludur…

Sendikal eylem ve faaliyet için işçilere mail atarak aileni de al gel diyen sendikalar, meydanlara baktığımda ise nerde hükümet karşıtı marjinal guruplar ve terör yanlısı var bunlarla doluyor.

Peki ne işleri var bunlar mı benim hakkımı arayacak? Onlara lüzum yok. Biz kendi hakkımızı ararız.  Ayrıca bu rezalete ailelerimizi, çocuklarımızı nasıl getireceğiz bunları neden içinize alıyorsunuz bizler işçi olarak zaten büyük bir aileyiz.

Bu hainlerin yüzünden insanlar ailesiyle nasıl kutlayacak yasal hakkı olan bayramını…

Maalesef ki geçtiğimiz son 1 Mayıs’a ise ahlaksızların sloganları ve pankartları damgasını vurdu. Bizim örf ve adetlerimizde asla böyle bir kutlama yok herkes edebiyle gelir eğlenir ve evine selametle döner…

Bu terör yanlıları radikal ve marjinal grupların filamalarıyla, bayraklarıyla gelerek, gayelerinin ise açık açık üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu gün gibi ortadadır…

Lütfen bunlar bir daha meydanlara ve aramıza asla alınmasın. Biz emekçiler, gerçek bayram edasında, devlete ve hükümete yönelik ahlaken tağyir edici hareketlerden kaçarak, huzurlu bir Türkiye yolunda nice bayramlar kutlamamızı temenni ediyorum…

Siyasetçi / Yazar


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Raziye Ünal  -  07-05-2016 - 08:06
Sn. Yazarımız gerçekten doğru söylemekte 1 mayıs adı altında hak aramak adı altında düşmanca tavırlar sergilenmesinde bazı sendikaların parmağının olduğu bir gerçek, Allah 1 mayıs üzerinden oynanan oyuna Milletimizi alet etmesin Değerli işçilerimiz çalışanlarımız, sizin amacınız helalinden kazanmak, israf etmeden ihtiyacını gidermek olmalı, birilerine maşa olmamalısınız.
Mehmet  -  05-05-2016 - 18:36
Bu yazıları yazanlar kutlamaya geliyor bu şekilde olması diyenler gelmiyor ya da azınlıkta kalıyorsa bu kişilere meydan bırakılıyor demektir.Bunun için yapılacak iş ahlaklı emekçilerin bu gösterilere katılarak çoğunluk oluşturmaları bunu oluşturabilirlerse onlarda düzelir.Yoksa onlara kızmakla bir yere varılmaz.Bu iş sadece burada değil spor seyircisi içinde geçerli.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Meliha Kartal
Nesrin Bulat
Ahmet Kankal
Ahmet Tarlabölen
Sadettin Şahin
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Ekim 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net