05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Üç Fidanı Anıyoruz
06 Mayıs 2016 Cuma Bu yazı 18122 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

      68 Gençlik hareketinin Devrimci  önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 de idam edildiler. Onların idamının uyanışta olan gençlik ve halka gözdağı olacağını düşünen, 12 Martın Faşist askeri cunta yönetimi, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam etti.  Onlarca yol arkadaşlarını, dostlarını acımasızca katletti. Aradan geçen 44 yıla rağmen Deniz ve arkadaşları unutulmuyor. 68 ‘in Devrimci ve Yurtsever gençliğinin Emperyalizme, faşizme karşı duruşları, ABD üslerinin kapatılmasının istenilmesi, savaş örgütü NATO’ ya karşı olmaları, 6. Filonun İstanbul’a sokulmaması için Onların “ Yaşasın Tam Bağımsız  Türkiye, Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, Köylüler! Kahrolsun Emperyalizm,  Talebi halkın gönlünü ve sevgisini kazandı.

   Haksız, hukuksuz işleyen bir sıkıyönetim mahkemesinin ve meclisin “üçe üç çığlıklarıyla intikamcı bir duyguyla hareket edilerek idam kararları onaylanmıştır. İdam fermanını imzalayan Ali Elverdi’nin dediği gibi olmadı hiçbir şey. “Ölümleri ibret-i âlem” olmadı. Ne işçiler geri durdu mücadelelerinden, ne öğrenciler korktu cellâtlardan. 44 yıl boyunca ne adları unutuldu, ne emekleri, ne mücadeleleri. Tam tersine, adı bile hatırlanmayan Ali Elverdi, sessiz sedasız boğularak öldü.

  
   Onlar Daha güzel bir dünya için çıkmışlardı yola. ‘Üniversitelerin gerçek sahipleri’ öğrencilerin yönetimde söz sahibi olduğu, herkesin eşit ve insanca yaşadığı, köylülerin ürünlerinin, emeklerinin boşa gitmediği, Savaşların ve sömürünün olmadığı  güzel bir ülke ve Dünya kurmaktı. İşçiyle, köylüyle kol kola girerek yürüdüler. Adalet ve eşitlik için ölüme  giden yolu, birlikte omuzladılar saldırıları, zorlukları. İşçi ve köylülerin mücadelesiyle ortaklaşan öğrenci hareketinin önderlerinden sadece üçüydüler, 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde darağacına çıkarıldıklarında. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, idam sehpasındaki son sözlerinde de haykırdılar emeğin kutsallığını, Bağımsızlığı, Özgürlüğü, Barışı, Demokrasiyi, Adaleti ve Eşitliği, Kardeşliğin sürekli ve kalıcı olması için. Bu tarihİ inançları uğruna ölümü göze almış Devrimcilerin yarattıkları bir direniş destanıdır. Bu yargılama haksız yere verilmiş 
 siyasi bir karardır. Gençlerin olağanüstü dönemlere özgü Hukukun, İnsan haklarının ortadan kaldırıldığı, kurulan sıkıyönetim mahkemelerinin kasıtlı ve planlı olarak gençliğin devrimci Önderlerini ölüme göndermişlerdir. Deniz, Yusuf ve Hüseyin İnan ile    hayatını kaybeden  Tüm Devrimci gençliğin  ve yol arkadaşlarının anılması  İnanç, erdem ve kararlılığın, İnsanca yaşamanın, Onurlu duruşun   bugüne yansımasıdır. Hepsini saygıyla anıyorum.

    

"Yaşasın işçiler, Köylüler" 

Sevgiyle kalın.      

Hüseyin Güney

 

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hüseyin Güney  -  07-05-2016 - 21:04
Sayın Güzel kardeşim. Üç fidan olarak adlandırılan canlarımız kuşağının en onurlu ,vatansever devrimci gençlerdir. Amerikan 6. filosuna mensup askerlerin istanbul limanlarına çıkmasına izin vermemişlerdir.Bunun ne anlama geldiğini öğrenin. Bu davranışları dahi vatanseverliklerini Emperyalizme karşı bağımsızlıkcı göstermektedir. bu mücadele sırasındfa Vedat Demici isimli yoldaşlarınıda kaybetmişlerdir. sonuçda ABD Askerleri karaya çıkamadan istanbul\'u terk etmek zorunda kalmışlardır. Banka soymamışlardır. ,Jandarmayla çatışmadılar. ,silah kullanmadılar. İsrailli bir görevlinin haricinde kimseyi kaçırmadılar. İnsanların din,iman larıyla hiç uğraşmadılar kim neye inanırsa inansın onları ve arkadaşlarını hiç ilgilendirmediğini biliyoruz.. Herkesin inancına saygılı davranmışlardır. Din ve inanç sömürüsü yapmamışlardır. Dinsizlik gibi bir özel gayretleri olmamıştır. günümüzde hala bu yalan ve yanlış bilgilerle toplum kandırılmaya çalışılıyor.
Mehmet  -  06-05-2016 - 19:46
Haksızlığa karşı mucadele.Haksız yere fikirlerinden dolayı idam.Fikirlerden korkanlar hiçbir zaman hiçbir yere varamazlar.Onlar halka gelin kominist,dinsiz olun demediler.Ama herkes gibi fikirlerini savunma onlarında hakkıydi.Bu sadece bunlar değil Mahirlerin,ulaşların fikirleride susturulmaya çalışıldı.Burads sadece bunların değil Türk Milliyetçilerininde fikirleri susturulmaya çalışıld.Fikirlerini savunmak isteyen din adamlarınında fikirleri susturulmaya çalışıldi vb.gibi.Fikirler topla tüfekle susturulamaz.
Hüseyin Güney  -  06-05-2016 - 18:27
Sayın Ali Güzel\' Üç fidan dediğimiz gençler Amerikan 6. filosuna mensup askerlerin istanbul limanı na çıkmaması için direnen onların karaya çıkmalarına izin vermeyenArkadaşlarından Vedat Demirciyi Şehit veren bağımsızlıktan, eşitlikten ve ,özgürlükten yana Atatürkçü,Devrimci sosyalizmi savunan yurtsever öğrencilerdir.hiçbir polis ve jandarmayla çatışmaya girmemişlerdir. İsrailli bir görevlinin haricinde insan kaçırmamışlardır \".Müslüman Türk Milletini de dinsiz yapmak için çalışmamışlardır.\"Bu asılsız yalanı yıllarca kullandılar,hala ısıtılıyor Kimsenin inancına karışmadılar. dini sömürerek siyaset ve hırsızlık yapmadılar. O gençler Tüm insanların Barış içerisinde bir arada kardeşce ve İnsanca yaşamalarını savunmuşlardır.
ali güzel  -  06-05-2016 - 14:54
sayın yazar üç fidan dediğiniz bu arkadaşlar, banka soyup, devletin jandarmasıyla çatışıp, insan kaçıranlar olmasın sakın. Müslüman Türk milletini dinsiz komünist yapmak için çalışanlar değilmiydi?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net