17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
MİSAFİR DEĞİL EDEN ÖNEMLİ
12 Mayıs 2016 Perşembe Bu yazı 30849 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Uzun zamandır yapmasam bile zaman zaman ilginç yazılar denk geldiğinde sizlerle paylaşırım biliyorsunuz. Güzel ve etkili bir yazı gördüm ve paylaşmak istedim.

Bir köyde oldukça şerli bir adam hanımıyla birlikte yaşarmış. Bütün köy halkı bu adamın şerrinden yaka silkip şikâyet ederlermiş.

Her türlü melaneti işleyen bu adamın hanımı da kendisinden şikayetçiymiş ve kocasına; ”Bey, böyle giderse sen öldüğünde cenazeni kaldıracak kimseyi bulamayacaksın” dermiş. Ancak adam bildiğinden şaşmazmış.

Gün gelir emri hak vaki olur ecel bu adama da gelir. Hanımı biçare vaziyette kocasının cesedine bakarak ne yapacağını düşünürken cami imamından yardım istemek gelmiş aklına. Hemen camiye koşup imam efendiye olup biteni anlatıp kocasının cenazesini kaldırmak için kendisinden yardım istemiş. İmam hemen tepki göstererek; ”Olmaz kardeşim, ben bu adamın cenazesini yıkayıp namazını kıldırmaya kalksam köy halkı beni topa koyar” diyerek kadının isteğini geri çevirmiş.

Kadın biçare vaziyette her kimden yardım istediyse red cevabı almış. Hal böyle olunca iş başa düşmüş ve kocasının cesedini bir çuvala koyup mezarlığın yolunu tutmuş. Ancak köylü mezarlığın kapısını tutmuşlar ”Biz bu adamdan çok çektik. Ölüsünden de burada yatan bizim ölülerimizin sıkıntı çekmelerini istemiyoruz. Bu yüzden git kocanı köy dışında bir yere göm” diyerek mezarlığa sokmazlar.

Kadın iki gözü iki çeşme ağlayarak sırtında kocasının cesedini koyduğu çuvalla dağın yolunu tutar. Maksadı dağın eteğinde bir çukur kazıp kocasını oraya gömecektir. Yolda giderken bir çobana rastlar, çoban da kendisine doğru gelen kadını görünce “bana misafir geliyor” diye sevinir ve kadının yardımına koşar. Hemen kadının sırtından çuvalı indirip kendi çıkınında bulunan nevalesinden kadına ikram eder. Sonra da kadının hikâyesini dinleyip; ”Üzülme kardeşim ben sana yardım ederim, şimdi onu gömerim. Sen hele otur istirahat et gerisini bana bırak” diyerek bir çukur kazar ve kadının kocasını oraya gömüverir.

Kadın çobana binbir hayır duası ederek evine döner…

O gece köyün imamı yattığında bir rüya görür. Rüyasında bütün peygamberler Hz. Muhammed SAV efendimizin peşinden gelerek o gün ölen o şerli adamın cenaze namazını kılarlar ve dua ederler. İmam dehşet içinde uykudan uyanır ve bakar ki rüya görmüş ve pek ehemmiyet vermez. Tekrar yatar ve tekrar aynı rüyayı görür. Bütün peygamberler cenaze namazındadırlar. Tekrar uyanır ve tekrar uyur yine aynı rüyalar.. Sabaha kadar bu böyle sürüp gider.

Sabah kalktığında oldukça şaşkın vaziyettedir ve gördüğü rüyalara bir mana veremez. Ölen adam bir eşkıyadır ve herkese zararı dokunan günahkar bir kişidir. Oysa gece defalarca gördüğü rüya rahmani bir rüyadır ve adamı tasdik etmektedir. İmam kendi kendine şöyle düşünür;

”Bu rüyalar rahmani olduğuna göre biz bir yeri atladık ve hata yaptık.” diyerek köyün meydanına gider. Meydanda diğer köylülerle bir araya gelir ve her köylü buna benzer rüyalar görmüşlerdir. Hepsi şaşkındırlar. Aralarında istişare ederek nerede hata yaptıklarını bulmak üzere adamın evine giderek karısını sorguya çekerler.

”Hanım, bizim bildiğimiz kadarıyla senin kocan şaki, günahkar bir adamdı.Hepimize el aman dedirtmişti. Ancak dün gece hepimiz böyle bir rüya gördük. Sen ne yaptında bütün peygamberler senin kocanın cenaze namazına geldiler? ” diyerek kadına sorarlar. Kadın cevaben;

-”Vallahi ben birşey yapmadım, yolda bir çobana rastladım daha sonra o çoban kocamı gömdü, olan biten budur” der.

İmam bakar ki olup bitenle çoban ilgilidir. Hemen dağa doğru yola çıkarlar ve çobanı bulup olan biteni ona da anlatırlar. Daha sonra da ;”Ey Allah’ın kulu, sen ne yaptın da bu adam böyle oldu?” derler.

Çoban başlar anlatmaya; ”Ben bu arazide bir garibim, tarlada bağda çalışanlar buradan gelip geçerler ben de onları görünce “İşte Allah bana misafir gönderdi” diyerek onlara koyunlardan sağdığım sütü ikram ederim. Buradan her kim geçse onları Allah’ın misafiri kabul ederek ikramda bulunmaya çalışırım.” diyerek hikayenin devamını anlatır.

”O gün kadıncağız kocasını getirdiği sırada ben yine “Allah dan misafir geldi” diyerek ağırladım ve kadının kocasını kazdığım çukura gömdüm. Toprağı örtüp defin işlemini bitirdikten sonra Allah’a şöyle dua ettim; “Ya Rabbi bugüne kadar hep sen bana misafir gönderdin ben ağırladım. Bugün de ben sana bir misafir gönderiyorum. Sen de onu şanına yakışır şekilde ağırla” diye dua ederek cenaze işini bitirdim” diyerek işin aslını ortaya çıkartır…

Misafir değil de ağırlayan çok güzel. Rabbim kendisinin misafirlerinden etsin.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net