04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
MHP’DEKİ GELİŞMELER
18 Mayıs 2016 Çarşamba Bu yazı 33608 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan Genel Merkez’in tutumu nihayet 1 Kasım seçim sonuçlarının yarattığı travma ülkücü- milliyetçi camiayı derinden yaralamıştır. Bunu üzerine ülkücüler başarısızlığın sorumlularını ararken maalesef başarısızlığın hesabını verecek kimse olmadı. Bir çok Genel başkan yardımcısı liste başı oldukları kendi seçim bölgelerinden çıkamadı.

Bazı genel başkan yardımcıları da haritada yerini ancak bildikleri illerden liste bir oldular. Bu illerde MHP yerel seçimlerde birinci olurken genel seçimlerde üçüncü parti oldu. Ama Genel merkez bundan da bir çıkarımda bulunmadı. Bulunmak istemedi. Veya bilerek yaptı. Planın parçası idi bu durum.

Hal böyle iken üst kurul delegeleri olağanüstü kongre istedi. Amaç olağanüstü kongrede genel başkanı oylamaktı. Fakat ilginç bir durum var ki. Olağanüstü kongrelerde partiyi bile kapatabiliyorsunuz ama seçim yapamıyorsunuz. Siyasi partilerde demokrasi olmadığını biliyoruz. Ama bu kadar da değil doğrusu.

548 imza ile üst kurul delegeleri Genel Merkeze kongre talebi ile müracaat ettiyse de Parti delegelere mahkeme yolunu göstermiştir.

Mahkemeler Mahkemeler

Süreç şöyle gelişti. 12. Sulh Hukuk Mahkemesine olağan üstü kurultay toplanması için başvuru yapıldı. Bu mahkeme olağanüstü kurultay yapılması için olağan bir karar verdi ve 3 kişilik çağrı heyeti atadı.  Bunun üzerine genel merkez itirazını Yargıtay’ın ilgili dairesine yaptı. Ancak yürütmenin durdurulmasına yönelik bir talepte bulunmadı.

Bu arada Çağrı heyeti 15 Mayısta kurultay için çağrı yaptı. Genel merkezin yönlendirdiği delegeler Tosya ve Gemerek Asliye Ceza mahkemelerinden bu çağrılar için tedbir kararı aldırıldı.

Yargıtay bu arada kararı “Mayıs ayı içerisinde açıklayacağız” dedi.

Ankara 25. İcra Dairesi, kurultayın toplanmaması için polisin önlem almasını istedi. İmza toplayanlar da Tosya ve Gemerek mahkemelerinin kararının iptali ve Ankara 25. İcra Dairesinin “polis önlemi” isteminin kaldırılması için başvuruda bulundu. 
 
13 Mayıs günü mesai bitimine bir saat kala, Ankara 2. İcra Mahkemesi, Ankara 25. İcra Dairesinin polis önlemi istemini kaldırdı. Bu karardan yarım saat sonra, Tosya ve Gemerek mahkemelerinden “tedbir kararlarına uyulması” uyarısı geldi.

Ardından saat 20.20’de bu kez Ankara 25. İcra Dairesi, 15 Mayıs Kurultayının durdurulması yolundaki Gemerek Asliye Hukuk mahkemesi kararının geçerli olduğunu bildirdi. 
 
Saat 22.15’de ise Ankara Valiliği, “Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır” şeklinde bir açıklama geldi.
 
Birbiri peşi sıra verilen ya da verilmeyen bu kararlar Türkiye’de yargının geldiği yeri göstermesi bakımından ilginçtir.

Ancak sorun bu kararlar değildir. Sorun kimlerin, neden MHP’de olağanüstü kurultay yapmasını doğrudan ya da dolaylı olarak engellediğidir. 

MHP’deki mevcut statükonun muhafazasından kimlerin çıkarı varsa olağan üstü kurultayla ilgili kararların perde arkasında da onların rolü vardır.

MHP’nin oy oranının artması, AKP’ tekerine çomak sokacaktır. Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayallerinin sona ermesi demektir. Bu ise yıllardır yapılan çabanın,  her türlü verilen tavizin boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

MHP ve AKP

AKP mevcut muhalefet partileriyle seçimleri kazandığının farkındadır. Bu bakımdan mevcut muhalefet partilerin ve siyasi statükonun muhafazası AKP için gereklidir.

Parti içi kavgalarla uğraşan bir MHP’nin halkın karşısına çıkıp oy isteme imkanı yoktur. Bu iç kavga ancak partide yapılacak bir değişimle son bulacak ve ancak o halde AKP’nin alternatifi haline gelecektir.

İç tartışmalar ve kargaşa içinde bocalayan MHP’nin iç sorunlarını aşmadan iktidarın alternatifi haline gelmesi mümkün değildir. MHP’ye oy vermeye hazır kitleler bunun ilk şartının MHP’nin iç sorunlarını ve tartışmalarını sona erdirmekten geçtiğine tercihleriyle ortaya koymuşlardır. 

AKP’nin tek başına iktidarı ve Sarayın başkanlığı için kendi iç işleri ile uğraşan MHP en iyi MHP’dir. Bir çok AKP’ye oy veren seçmen artık bu tercihini değiştirmek istiyor ama  MHP henüz seçmenden iktidar olmak için talep gelmiyor.

7 Haziran seçimleri AKP’nin kaybının MHP’nin kazancı, 1 Kasın seçimleri ise MHP’nin kaybının AKP’nin kazancı olduğunu ortaya koymuştur. 

MHP’nin belirsizlik içinde tutulması, birbiriyle çelişen yargı kararlarıyla muhatap edilmesi ve sürekli iç tartışmalarla uğraşması AKP’nin en arzuladığı durumdur. AKP’de her yöntemi kullanarak bunu yapmaktadır.

Değişim Hareketinde Kırıkkale

Milliyetçi tabana sahip Kırıkkale çeşitli sebeplerle maalesef hak ettiği oyu yıllardır bir türlü alamamaktadır. Değişim sürecinden sonra Genel Merkezin estireceği rüzgar ve eski hatalarının tekrar edilmemesi ile Kırıkkale MHP’nin yeniden kalesi olacaktır.

Evet; “Bir şey değişmeli ve artık MHP iktidar olmalı” tezini savunarak  yola çıkan Kırıkkale’de sadece iki üst kurul delegesiyiz. MHP’nin iktidara açılan bu yolda ellerini taşın altına koyarak değişim hareketini başlatan Üst kurul delegeleri Şevket ÖZSOY ve Yavuz KUZUCU’nun gayretleri ile  MHP yeniden ayağa kalkacaktır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet  -  18-05-2016 - 18:22
Mhp de değişim Şart değil elzem artık.Yalnız Sayın Koray Aydında paralel modasına ayak uydurmuş.Demiş ki Sayın Meral Akşenerin çevresinde paralelcilerden var onu destekliyorlar.Aferin ravo.Geçin hemşerim geçin o var bu var demeyi herkes şunu kabul etsin.Koray Aydın rüzgarı yok.Meral Akşener ve Sinan Oğan rüzgarı var.Meral Akşener merkez sağda parti kursun her partiden oy alır.Bakın paralel diyorlar ya onlardanda alır.Bırakın Sayın Meral Akşenere paralel demeyi de destekliyor musun desteklemiyor musun ?Sayın Koray Aydın.Meral Akşener yeni bir siyasetçi değil doğru yol partisi nde içişleri bakanlıği yaptı.Nasıl bakanlık yaptığını bilen bilir.Kolay kolay yılacak bir kadın değil ve haksızlıkların üzerine inatla ve sabırla gidecek birisi.Sinan Oğanda genç ve dinamik birisi.Bu ikisinin rüzgarí var.Ayrıca Mhp kadrolarının ve vekillerininde gençleşmesi şart.Su akar yatağıni bulur.Bi kere kurultay yaptırılmalıydı.Merkez hata yaptı.Hala hatasında ısrar ederek Mhp ye kan kaybettiriyorlar.Birde kurultay yapılsın diyen mahkemeye hsky inceleme-başlatmış buna ilk tepkiyi de merkez vermeliydi.Bu ne demek sizce Şevket bey.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net