28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
BAŞBAKAN YILDIRIM, YA KIRIKKALE
22 Mayıs 2016 Pazar Bu yazı 41015 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ak Parti, olağanüstü 15 gün yaşadı. Seçilmiş Genel Başkan ve Başbakan, uyum sorunundan dolayı görevden çekildi ve Partiyi Kongreye götürdü. Kongre’de istişare sonucu tek aday olarak Binali Yıldırım Genel Başkan ve Başbakan oldu.

 

Bunun elbette teşkilatlara yansıması olacak. Kulis haberlerine göre 25 il başkanı ilk seferde değişecek ve Kırıkkale bu 25 ilin en ön sıralarında yer alıyor. Buda gösteriyor ki Kırıkkale’nin mevcut il yönetimi görevden alınacak. İl yönetimini bu duruma sürükleyen sebepleri daha önce birkaç sefer yazdım. Uyum sorununa dikkat çektim. Milletvekilleri ile arasında ki kan uyuşmazlığı ve çekişmenin bu sonu getirebileceğini hep söyledim.

 

Görünen ve konuşulan o ki bu sürecin sonuna geldik. İl Başkanı Akçay görevden alınırsa Akçay’ın sonunu getiren nedenleri bir bir yazacağım. Bu yazımda yeni dönemde Kırıkkale’yi değerlendireceğim. Ak Parti’de Kırıkkale’de kimler olabileceğini yazacağım.

 

Kulislerde bir takım isimlerin öne çıktığını görüyoruz. Genel Merkez ayağı güçlü olan Nuh Dağdelen ve Milletvekilleri ile arasının iyi olması nedeni ile Mustafa Babayiğit. İki adayın şansı da hemen hemen eşit. İkisinin de birbirine karşı üstünlükleri var. İkisi de parti temelli ve daha önce görevleri olan kişiler.

 

Ak Parti’de gelenek aktif kişiler. Örnek Mehmet Demir 3 dönem İl Başkanlığı yaptı. Mürsel Akçay Merkez İlçe Başkanlığı yaptı. Nuh Dağdelen eski İl Başkanı ve aktifliğini hiç yitirmemiş ve Genel Merkez ayağını hiç boşlamamış birisi. Mustafa Babayiğit en başarılı dönemin Merkez İlçe Başkanı ve her seçim faal olarak çalışmış birisi olarak gösterebilirim.

 

Bana sorarsanız ikisi de vefasını göstermiş ve sonuna kadar İl Başkanlığını hak eden kişiler. Ayrı ayrı iki ismi de değerlendireceğiz ve şanslı oldukları konuları ele almak istiyorum.

 

Öyle ki; Nuh Dağdelen, İl Başkanlığı yapmış olması tecrübe olarak hanesinde artı puan, aynı zamanda İl Başkanlığından sonra siyasetten kopmaması ve Genel Merkezde sürekli çevre edinmesi öne çıkma sebebi. Kırıkkale’de ki çekişmelerde taraf olmaması ve yıpranmaması en büyük artısı olarak öne çıkıyor. 1 Kasım seçimlerinde listenin alternatifi olması ve 3. sıra adaylığı Mehmet Demirle arasında gidip gelmesi gücünü gösterir, bu durum aynı zaman da şansını da artırıyor. Çünkü Milletvekili listesine girecekken direkten dönmüş olmasına karşılık Genel Merkezin seni milletvekili yapamadık ama İl Başkanı ol demesi muhtemel. Yani genel merkez gönül almak için Nuh Dağdelen’i İl Başkanı yapabilir. Aleyhine olabilecek şeyler ise kuliste var olduğu kadar saha da olmaması. İl Başkanlığı yapan bir kişiye ekibi yok demek saçma olur, ancak ekibi ile sahada aktif olmaması onu zorlar. Bunun yanı sıra Milletvekilleri ile samimi dostluğunun olmaması Genel Merkez gözünde acaba yeni bir ekipçilik kavgası olur mu kuşkusunu doğurur. Bu kuşkuları aşabilirse İl Başkanı olmasının önünde hiçbir engel kalmaz. Yeni dönemde aktif olacak kişilerle yakın dostluğu sayesinde %50 şansı olduğunu söyleyebilirim.

 

Gelelim diğer %50’ye. Kesinlikle Mustafa Babayiğit, Merkez İlçe Başkanlığı, teşkilatlarla olan ilişkisi, mütevazı kişiliği, sahalarda görev adamı olması, aldığı her görevi layıkıyla yerine getirmesi ve Milletvekilleri ile olan samimiyeti onu ön plana çıkartıyor. Nuh Dağdelen’in Genel Merkez bağlantıları olmasa %100 il Başkanı olacak kişi. En büyük avantajı Atalay ekibine yani Akçay ekibine karşı Can-Demir ikilisinin sürekli yanında olması. Yani bu bir ekip savaşı olurda Can-Demir ikilisi yeni İl Başkanını belirleyecek olursa Mustafa Babayiğit İl Başkanı diyebiliriz. Aleyhine olan ise Paralel yaftası. 17 Aralık öncesi tüm Ak Partililer kadar ilişkisi olabilir, ancak kavgadan sonra çıkıp Paralel’in karşısında olduğunu söylemesi bu tezi çürütür. Üstelik bu savaştan sonra kongreye kadar Merkez İlçe Başkanlığına devam etmesi bu yaftayı yırtmış olduğunun göstergesi olarak görülebilir. Ak Partinin içinde şuan daha çok paralel bağlantısı olan kişilerin olduğunu söylesem kimseye sürpriz de gelmez.

 

 

Genel Merkeze gidecek 3. isim her ne kadar İl Başkanı olamayacaksa da önemli görevlerde bulunacaktır. Ben bu isminde Genç birisi olacağına inanıyorum. Vizyonu olan, mesleği iyi olan, kibar, mütevazı, tepki çekmeyecek, herkesçe olabilir aslında diyebileceği, taraf olmayan bir isim olmalı. Yani şuan İl Yönetiminin en genç ismi Avukat Yunus Erol gibi biri olmalı. Hatta ta kendisi olmalı. Siyasi çizgisi belli olan, ekipçilik içerisinde boğulmamış, herkesle konuşabilen, kimse ile atışmayan bir isim. Ben Yunus Erol’dan gelecek için çok şey bekliyorum. Şuan İl Yönetiminin de Genel Merkeze 3. isim olarak çağırılacağını düşünüyorum. Buda gösteriyor ki; Yunus Erol, önümüzde ki 10 yılda çok daha önemli görevlerde olacak demek.

 

Kim olursa olsun bu yönetimden daha başarılı bir ekip kuracağını ve daha aktif olabileceklerini söyleyebilirim. En azından Milletvekilleri ve Belediye Başkanları ile daha uyumlu çalışacaklarını görebiliyoruz. Ancak bu üç isim haricinde kim olursa olsun etkisiz eleman olur. Boşluğu dolduramaz ve toplumda saygınlığı olmaz. Ak Parti’de bugün bu üç isimden başka hiçbir isim yok, kulislerde dolaşan birkaç isim daha var ama onlar fasa fiso.

 

 

Öte yandan hatırlatmak isterim ki; Ak Partide İl Başkan adayı her zaman 3 olarak belirlenir ve Mülakata 3 İl Başkanı çağırılır. Bu 3 İl Başkan adayı teşkilat Başkanı ya da Genel Başkan tarafından mülakata alınır. Sonuç olarak o an orada bir isim belirlenir ve diğer isimlerin yönetimde görev almaları istenilir. Bana göre Genel Merkeze gidecek en önemli 3 kişi Nuh Dağdelen, Mustafa Babayiğit ve Yunus Erol’dur. Erol, Babayiğit ve Dağdelen’den o gün genel merkezde hangisi daha etkileyici ve kulisi kuvvetli olursa il başkanı olur.

 

 

Siyasette beklenen adam olmak her zaman başarıyı getirir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken Recep Tayyip Erdoğan bu ülke için beklenen adamdı. Her kesimden sempati kazanan bir isimdi. Birçok kişi ah şu adam Başbakan olsa diye iç geçiriyordu sonuç olarak o adam bugün Cumhurbaşkanı. 7 Haziran seçimlerinden sonra herkes Mehmet Demir olsa böyle olmazdı, o olsa 3-0 olurdu, 2011 de onun sayesinde 3-0 yapıldı sözlerini konuştu. Beklenen adam oldu 1 Kasımda Milletvekili oldu ve çok büyük bir zaferle bunu başardı. Babayiğit ve Dağdelen’de aynı şekilde beklenen adamlar, rağbet gören, o olsa bu sorunlar olmaz denilen kişiler.

 

Haricinde bazı isimler ortaya atılıyor. Bu isimlerden Ak partiye il başkanı olmaz. 4 adamı toplayamayacak, güçlü yönetim kuramayacak ve toplumda rağbet görmeyecek isimler. Hatta vay be Ak Parti ne günlere kaldı dedirtecek isimler. Ne genel merkez nede Milletvekilleri böyle bir riske girmez diye düşünüyorum. Girerse kalemimden geçer, muhakkak yazarım.BELEDİYELER PARA KAZANMALI

          Ankara'da faaliyet gösteren genç iş adamı Hüseyin Yılmaz ile beraberdik. Kendisi ile ticaretleri, başarı öyküsü ve Kırıkkale üzerine sohbet ettik. Berslan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yılmaz'ı tanıyıp kendisinden tavsiyelerini dinledik.

          Hüseyin Yılmaz, Kırıkkale doğumlu ve sporcu kimliği ile tanıdığımız bir kişi. Yıllarca Ring spor dallarında ülkemizi başarıları ile temsil etmiş ve Ay yıldızlı bayrağı Avrupa'da defalarca göklere çektirmiştir. Spor hayatını hiç bırakmamış ve her zaman içerisinde var olmuş. Halen Milli Takım Antrenörlüğü ve Federasyon Temsilciliği yapmaktadır.

          Bunun yanı sıra Kırıkkale'de çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra telefon dükkânı ile başladığı ticari hayatına bugün reklam olması sebebiyle ismini yazamayacağımız birçok ulusal firmalarla iş yapan bir iş adamı. Kırıkkale’de de birkaç iş denemesinin ardından Ankara'ya açılan ve ailesini de alıp Ankara Esenboğa Havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışma hayatına başlayan Yılmaz, bugün içerisinde Güvenlik Sektörü de olan 5 tane sektörde faaliyet gösteren başarılı bir iş adamı.

          Güvenlik, Peyzaj, İnşaat, Tasarım ve Bilişim sektörlerinde iş yapan Barslan Grup kısa zamanda Ankara'da tanınan ve aranan şirketler arasına giriyor. Güvenlik Görevlisi olarak gittiği Ankara'da bugün Bugsaş Güvenlik Müdürü ve Güvenlik Sektörü patronudur. Ankara'da birçok önemli kurum ve kuruluşlarına güvenlik hizmetleri veren Berslan Grup, gelişmekte olan Bilişim sektöründe de üst düzey hizmetler vermektedir. Özellikle siber suçların çoğaldığı bu dönemde, kurum ve kuruluşların Siber Savunması yönünde çok büyük projeler yapan ve hayata geçiren bir şirket konumundadır. İnşaat sektöründe birçok çalışma yapan ve büyük otellerin tasarımı ve inşaat işlerini yapan Berslan Grup bu yönüyle de dikkat çeken bir firmadır.

          Şirketin en önem verdiği ve en çok çalışma yürüttüğü alan ise peyzaj. Birçok belediyenin park ve bahçe çalışmalarını yapan firma yaptığı her işle dikkat çeken ve takdir toplayan pozisyonda.

          Bu bağlamda Berslan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yılmaz'a Kırıkkale park ve bahçelerini sorduk. Kırıkkale'nin son 10 yılda yaşam alanlarına önem verildiğini ve bu bağlamda birçok park ve yürüyüş yolu yaptığını dikkat çeken Yılmaz, bu yatırımların Belediyelere hiçbir getirisi olmadığını anlatıyor ve bu anlamda onu takdir ediyoruz. Yapılan parklara hiçbir işletme konulmadığını ve bunun için parkların belli bir süre sonra sıradanlaştığını vurguluyor.

          Nasıl olması gerektiğini sorduğumuzda ise Ankara'daki parkları örnek gösteriyor ve '' Bakın bir park yapıyorsunuz kamelya, çim, çiçeklerle süslüyor ve birçok ışıklandırma direği koyuyorsunuz, çiçek ve çim sürekli bakım istiyor, ışıklandırma enerji tüketiyor, temizliği vs. Belediye üstleniyor ve sürekli para harcıyor. Belediyeye sürekli külfet doğuyor. Ankara'daki parklara baktığımızda çok daha fazla yatırım yapılmasına rağmen belediyeler bu işlerden para kazanıyor. Çünkü Ankara'daki belediyeler bir park yapıyor ve içine restoran, düğün salonu, halı saha, kafeler ve büfeler koyuyor. Bu işletmeler istihdam sağlarken aynı zamanda parkın bakımı ve güveliği ile ilgileniyor ve parkın sıradanlaşmasının önüne geçiyor. Aynı zamanda belediyeye kira ödeyerek Belediyenin para kazanmasını sağlıyor. Kırıkkale'de Samsun Yolu yanı, Bulvar Park ve Şehitler Parkı yapıldı hepsi en üst düzey hizmetler ve bütün büyükşehirlerde yapılan her şey var. Ancak bunlardan Belediyeler para kazanmalı, insanlara istihdam sağlanmalı. Hele ki son 10 yılda bu kadar yatırım yapılırken gelecek 10 yılda bunun karşılığı alınmalı. Bizden Belediyelerimiz destek isterlerse danışmanlık ve hizmet konusunda her şeyi yapabiliriz. Bu şehir bizim. Projelerimizi dijital ortama döker sunumlarımızı yaparız. Şehrimize hizmet etmekten onur duyarız '' dedi.

          Evet, Ankara ve Mersin gibi büyük şehirlerde hizmet veren ve çalışmalarını Kırıkkale ile kıyaslayan iş adamı bunları söylüyor. Bu zamanında Mustafa Pekdoğan Kültür Parkı'nda denendi ancak o zaman şehir hazır değildi. Bugün hazır olduğunu görüyoruz. Celal Bayar Parkı gibi birçok parkın tadile edilmesi ve konseptlerinin değişmesi gerekiyor. İnşallah bundan sonra daha güzel çalışmalar yapılır ve şehirde istihdam artar.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet  -  22-05-2016 - 20:51
Sayın Davutoğlu görevden alındı mı görevi bıraktı mı?Bir kere akp yi iktidar yapanda Kırıkkalede 3 milletvekili çıkarmasına sebep olanda mhp.Mhp kongresini neden yaptırmıyorlar.Sebep.Yani akp nin il başkanı o olmuş bu olmuş çok mu önemli.Sayın Binali Yıldırım 1405 delegenin oyunu alıyor bu ne demek.Hiç mi muhalif yok.Birde neden seçimde değilde belirli bir zaman sonra seçiliyor.Demek ki bu da geçici genel başkanlık ve başbakanlık yapacak.Bence seçilmiş başkandan atanmış başkana geçti akp.Sonra ne olur onu da bekleyim göreceğiz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net