26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Son Başbakan
24 Mayıs 2016 Salı Bu yazı 36119 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

64. hükümet kısa sürdü. 22 Mayıs’ta Ahmet Davutoğlu dönemi sona erecek. AKP’nin yaptığı olağanüstü kongre ile parti hem kendine yeni bir genel başkan ve aynı zamanda 65. Hükümet kurularak yeni bir başbakan seçildi.

Davutoğlu; Konyalı, iyi eğitimli, çevresinde de takdir gören bir akademisyendi. Görevini de iyi yapıyordu. Yani onu o koltuğa getirenlerinde sözünden çıktığı görülmemişti. “Tak diye söyler şak diye yaparım” ifadesi aslında “cuk” diye oturuyordu.

Peki sayın Davutoğlu neden görevinden alındı. Yolsuzluk, hırsızlık, ihanet, şaibe mi var. Bildiğimiz kadarı ile yok. Bir çok konuda başbakan eleştirilebilir ama dürüst olduğu konusunda muhalefette işin doğrusu hemfikir.

22 Mayıs’ta yapılan AKP’nin olağanüstü kongresi ile  yeni AKP’lilerin ifadesi ile “düşük profilli bir başbakan” seçildi.

Beştepe penceresinden baktığımızda evet bu doğal gibi görülebilir ama o makama seçilen kişiyi aşağılamak anlamına gelmez mi?

Resmen “adamın adamı olacak, Beştepe’nin emrinden çıkmayacak” deniliyor. İşte bu sebeple sayın Davutoğlu’na  “Son Başbakan” diyoruz. Bundan sonra gelecek olanlar “Koordinatör Başbakan” veya hükümet ile cumhurbaşkanı arasında memur, belki de Cumhurbaşkanı yardımcısı hatta Başkan yardımcısı diyebiliriz.

Bu durum aslında fiili olarak Fransa modelinin uygulanacağı anlamına gelmektedir. Yani yarı başkanlık sistemi pasif bir başbakan ile devreye girmiş olacak.

Ülke’de bir rejim değişikliği yaşanacak, kanuni olmayan sürece gireceğiz. Üstelik Başkanlık sistemine hazır değiliz henüz. Rejim değişiyor, sistem değişiyor, Kanunlar değişecek, bu sisteme ayak uydurmak için devlet dairelerinde bir çok değişiklik yapacak, Yeni siteme ayak uydurmak için bir çok masraf edilecek, Aslında bunların hiçbirisine gerek yok ve maalesef milli servet zayi olacak.

Ülkede başkanlık sisteminin uygulanmasının önündeki tek engel ise muhalefettir. Muhalefet tabir yerindeyse adam gibi görevini yerine getirirse bu hükümet, ne başkanlık sistemini getirebilir nede yıllarca yaptığı aymazlıklara devam edebilir.

İşte bu sebeple yine iş  MHP’ye ve Türk Milliyetçilerine düşüyor.

Saygıdeğer üst kurul delegeleri,

MHP’nin seçilmiş milletvekilleri,

MHP’nin MYK Üyeleri,

Belediye başkanları,

Artık ayağa kalkıp bir şeyler deme zamanı gelmedi mi? Şimdi değil de ne zaman? Her zaman demiyor muyuz? Önce ülkem diye. İşte o zaman geldi ülkem için, AKP’nin aymaz politikalarına dur demek için sadece başkanlık için birkaç ay sonra gidilecek bir seçime dur demek için MHP’nin bu olağanüstü kongreyi yapması gerekmektedir. 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet  -  25-05-2016 - 21:28
Türkiyenin başkanlığa ihtiyacı yok bunu 7 haziran seçimlerinde gösterdi.Şimdi başkanlık gelince her şey güllük gülistanlık mı olacak.Gelir seviyemiz mi artacak.Ağır sanayimiz her ilde mi kurulacak.İşsizlik mi bitecek.Uzay mekiğimiz mi olacak.Kırıkkalelilerin kendi süper kent mi olacak.Ne olacak.Söyleyin ne olacak.Koalisyonlardan kurtuldukta ülke çok mu gelişti.Sanayisi,tarımı,teknolojisi çok mu gelişti.Demokraside dünya bizi örnek mi aldı.Halk en az iki dili konuşur mu oldu.Ne oldu.Başkanlık olsa ne olacak.
emurat  -  25-05-2016 - 08:22
Hocam ne güzel ifade etmişsiniz ahbide Bahçeli görse bu gerçeği
İsa  -  24-05-2016 - 23:42
Su akar yatağını bulur.Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar ne kadar engellemeye çalışırlarsa çalışsınlar bu kongre yapılacak.Sel olmuş gelen bir şeyin karşısında durulmaz.Hele hele her gün Şehit verdiğimiz bir dönemde ben onu destekliyorum ben bunu destekliyorum denmez.Bu memleket bizim her karış toprağı Şehitlerimizin kanıyla sulanmış hala sulanıyor.Kimse kusura bakmasın bu vatan ezelde Türktü bugünde Türk gelecekte de Türk kalacak.Siz son başbakan demişsiniz ama acaba öyle miydi?Şimdiki başbakanı kim atadı ise o zaman onu da o atamadı mı?Tek fark şimdikinin sizce ayna görevi yapması mi değil mi?Mhp hep oyun dışında kaldı.Kongresini yapmasa bundan sonra meclis dışında kalabilir.Son Söz Şehitletlerimize Allahtan Rahmet Kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlıği dilerim.Allah onlardan Razı Olsun.Mekanlari Cennet Olsun.İyi ki varlar.Ama bu Şehitlerimiz Son Olsun.
Kırıkkaleli  -  24-05-2016 - 17:45
Başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçmek çok masraflı olacak diye yazmışsınız. Nasıl masraf biraz açıklarmısınız? Bildiğimiz kadarıyla yasa değişikliği ve bir kaç prosedür dışında çok fazla bir masraf olmasa gerek. Yani tahmini nekadar bir masraf zayi olacak bilelim ona göre davranalım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net