15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
26 MAYIS MİLÂT MI?
26 Mayıs 2016 Perşembe Bu yazı 19911 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, 40 meslekte yeterlilik belgesi olmayanlar, 26 Mayıs - Perşembe gününden itibaren çalışamayacak!

 

          Tebliğin yayımlanmasından sonra geçen zaman zarfında, uygulamanın başlayacağı sürenin sonuna gelinmesine rağmen, ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ alması gereken yaklaşık 384 bin kişiden sadece 1 / 10 inin belge alabildiği belirtiliyor.

 

          Bu tebliğin 26 Mayıs itibariyle uygulanması durumunda da yüz binlerce belgesiz çalışanın   

 ‘’çalıştırılamaz’’ duruma düşmesi ve çalıştırana da ‘’ceza’’ verilmesi söz konusu olacak.

 

          26 Mayıs’ tan itibaren denetim elemanlarının ‘’belgesiz usta çalıştıran işverene 500 lira ceza’’ vereceği ve ‘’Belgesiz kişinin şantiyeden dışarı çıkartılacağı’’ belirtilmekte.

 

          "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" 25 Mayıs 2015’ te yani bir yıl öncesi itibariyle sağlanmak üzere yayımlanmış olup, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" işler sınıflarını kapsamış 40 meslekle ilgili oluyor.

 

          Bu meslekler içinde ağırlıklı olarak inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, betonarme demircisi ve çelik kaynakçısının da olduğu meslekler, söz konusu tarihten sonra "Mesleki Yeterlilik Belgesi" bulunmadan yapılamayacak.

          Söz konusu tarihten sonra inşaat, otomotiv, enerji ve metal sektöründe belirlenen 40 meslekte belgesiz işçi çalıştıran işyerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başı 500 lira  ceza kesilecek.

          İlgili meslek mensuplarının yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurması gerekiyor. "Mesleki Yeterlilik Belgesi", teorik ve uygulama sınavı sonucunda ulusal meslek standardında belirtilen bilgi ve beceriye sahip olduklarını kanıtlayanlara veriliyor.

 

          Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından şimdiye kadar 624 mesleğin standardı belirlenmiş olup, toplam 48 bin 278 mesleki yeterlilik belgesi verildiği ve bir kişinin bu haktan, bir meslekte ve yalnızca bir kez yararlanabildiği belirtiliyor.

 

          Mesleki Eğitim Kanunu' na göre ustalık belgesi bulunanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından, üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ile bölümlerinden mezun olup, diplomalarında ya da ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlarda "Mesleki Yeterlilik Belgesi" şartı aranmıyor.

 

          26 Mayıs' tan sonra belgesi olmayanların çalıştırılamayacağı meslekler şunlar:

 

1- Ahşap Kalıpçı, 2- Alçı Levha Uygulayıcısı, 3- Alçı Sıva Uygulayıcısı, 4- Alüminyum Kaynakçısı, 5- Bacacı (Seviye 3), 6- Bacacı (Seviye 4), 7- Betonarme Demircisi, 8- Betoncu, 9- Çelik Kaynakçısı, 10- Direnç Kaynak Ayarcısı, 11- Doğalgaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli, 12- Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı, 13- Doğalgaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli, 14- Doğalgaz İşletme Bakım Personeli, 15- Doğalgaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 3), 16- Doğalgaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 4), 17- Duvarcı, 18- Endüstriyel Boru Montajcısı, 19- Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 4), 20- Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 5), 21- Isı Yalıtımcı, 22- Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisat Yapım Personeli, 23- İnşaat Boyacısı, 24- İskele Kurulum Elemanı, 25- Kaynak Operatörü, 26- Makine Bakımcı (Seviye 3), 27- Makine Bakımcı (Seviye 4), 28- Makine Bakımcı (Seviye 5), 29- Otomotiv Elektromekanikçisi, 30- Otomotiv Mekanikçisi, 31- Otomotiv Montajcısı, 32- Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı, 33- Panel Kaynakçı, 34- Plastik Kaynakçısı, 35- Seramik Karo Kaplamacısı, 36- Ses Yalıtımcısı, 37- Sıvacı, 38- Su Yalıtımcısı, 39- Tünel Kalıpçısı, 40- Yangın Yalıtımcısı.    

 

25. Mayıs. 2016 - Çarşamba / 02. 15 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  28-05-2016 - 18:31
Mevzuattan anlamayanlar uygulayıcı olursa.İşe göre adam değil adama göre iş ayarlanırsa hiç kimse gelişmişlikten bahsedemez.Liyakat,kariyer yerlerde bunun yerine benim adamım olsun mantıği da bir yere götürmez.Bakıyorum siyasetten başka bir şey kalmamış.Herkes kendi siyaseti doğru kendi doğru.O kadar çok doğru varki siyasette yazarlarda sanki siyasetçiden çok siyasetçi mübarek.Ama sizin yazılarınız herkesin yazacağı alanda değil değişik alanlarda yazıyorsunuz.Örnek bu yazı.Kırıkkalenin trafik sorunu vb.gibi.Bakıyorum herkesin alanına giren genel sağlık,emeklilik.Kamu kurumlarındaki yükselme sınavları gibi konular yerel gazetelerimizde hiç yok.Milletvekillerimizde sağ olsunlar.Kırıkkalenin o kadar ilçesi var .Ne sgk merkez müdürlügü açtırabiliyorlar ne de başka merkez müdürlükleri ya da ilçe şube müdürlüğu kurdurabiliyor ve faaliyete geçilmesini sağlayabiliyorlar.Örnek gençlik ve spor ilçe müdürlüğu vb.gibi.Her neyse yazıyı uzatmayım.Farklı konulara ve sorunlara değinenlere ne mutlu.
OKTAY KIRLANGIÇ  -  28-05-2016 - 01:44
SAYIN ALİ DURSUN BEY: YORUMUNUZDA ŞAHSIMA OLAN TEVECCÜHÜNÜZE TEŞEKKÜR EDERİM. ESAS İTİBARİYLE GAZETECİ OLMADIĞIM HALDE, YARIM ASRI GEÇEN ÖMRÜN BİRİKİMLERİNDEN, HAS BEL KADER YAŞADIĞIM TOPLUMA NE BIRAKABİLİRİM MÜCADELESİYLE VE TABİR CAİZSE KALEMŞORLUK YAPIYORUZ! KİMSENİN BURNU KANAMASIN İSTERİZ. AMA GENEL MANADA TOPLUM SEVİYEMİZ NE YAZIK Kİ ORTADA! LAY LAY LOM HAVALARI VE HABERLERİ REYTİNG REKORLARI KIRAN BİR ORTAMDA, BİZLER KARINCANIN KABE YOLCULUĞUNU YAPIYORUZ. TÜM SAYGIDEĞER OKUYUCULARA SELAMLAR.
Ali Dursun  -  26-05-2016 - 20:22
Eminim çoğu kişinin bundan haberi yoktur.Ceza yemiye başladıktan sonra biz bunu bilmiyorduk haberimiz yoktu.Siz çok önemli konulara değiniyorsunuz yazılarınızda ama bakıyorum bu konuları okuyan az.Ama diyorum ki bu yazıları profosyeneller okuyor.Profosyenellerde çok olmaz.Ama altının değerini sarraf bilir deyimi gereği.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net