15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BLOK GENÇLİĞİN 6. TOPLANTISI
01 Haziran 2016 Çarşamba Bu yazı 17774 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Kırıkkale Makine Kimya tesislerinde hizmet vermiş ve emekli olmuş şehir sakinlerinin çocuklarından meydana gelen bir oluşumun adıdır ‘’BLOK GENÇLİK’’.

          Bu gençlik gurubuna mensup olanların da hemen tamamına yakın mevcudu, yine MKE mensubu olarak hizmet vermiş ve bunlarında büyük bir bölümü şimdilerde ya emekli olmuş, ya da uzatmaları oynamaktadır.

          İşte iki nesli bir arada buluşturan bir birlikteliktir Blok Gençlik.

          Kırıkkale kamuoyunun yakından takip ettiği ve bilhassa da MKE mensuplarının bire bir ilgilendiği bir konu olan MKE lojmanlarının son durumu ve geleceğiyle ilgili somut bir sonuç yok!

          31 Ağustos’ ta ve devamında 21 Eylül 2015 deki yazılarımda bu konulara detaylı olarak değinmiştim. Hatta ikinci yazımda aldığım bilgiyi sizlerle paylaşıp, (17 Eylül) de ‘’Proje Onay İhalesi’’ nin yapılması gerektiğini ve her ne sebeptense bayram ertesine ertelendiğini yazmıştım.

          Aradan tam sekiz ay zaman geçti. O günden bu güne deşifre olan proje bilgilerine göre, bulvara ‘’JAPON’’ tarzında yapılan ve adına önce ‘’JAPON PARKI’’ denilen, sonra ne olduysa değiştirilerek ‘’ŞEHİTLER PARKI’’ yapılarak faaliyeti gerçekleşti. Bir de birkaç hafta önce hafriyatı başlayan ‘’ADLİYE SARAYI’’ inşaatı gözlemlenmekte!

          Yazı konumuz Blok Gençlik olduğu için işin projesine girmiyor ve konumuza dönüyoruz. Ama bu proje ve ihalesiyle ilgili halk arasındaki spekülasyonların da ardı arkasının kesilmediği gerçeğini bu vesileyle zikretmeden geçemedim.

          İlki 2011 yılında organize edilmek suretiyle başlayan birliktelik, her yıl haziran ayının ilk cumartesi günü sabahtan 7 ve 8 inci Blokların önündeki meydanda toplanılmakla başladı.

          Çocukluğu gençliği devamındaki ömrü bu bölgede geçenlerin, gerek Kırıkkale’ de ikamet edenleri, gerekse çeşitli vesilelerle yurdun dört bir yanına dağılan o yılların sakinleri işte ‘’Senede Bir Gün’’ şarkısı gibi bir araya geldiler.

          Öğleye doğru tamamlanan iştirakçiler, tertip komitesince belirlenen Balık Lokantasının piknik alanına intikal ederek, öğle sonu belli bir zamana kadar açık büfeden kahvaltılarını yapıp sohbet ederek hasret giderdiler.

          Öğle sonu şehir dışından gelenler tekrar geri döndüler. Burada kalanlar da bu defa MKE’ nin Havuz – Fidanlık Restoran’ a geçerek gece geç vakte kadar eğlendiler.

          İşte altıncısı ve kuvvetle muhtemel sonuncu toplanma mahalli olan o 7 ve 8 inci Blok dâhil, şu anda sonucunun ne nasıl ve ne zamana nolacağını kimsenin bilmediği bir projenin parçası olarak, o bölge tamamen yıkılmayı bekliyor!

          Defaatle belirtmiş olduğumuz bir husus vardı! Bu şehrin kuruluşunu sağlayan oluşum olan MKE. Ve bu oluşumun meydana gelişinin temel taşları olan o kuruma ait yapılar. İşte şehrin tarihine şahitlik edecek olan bu yapılardan birkaçının bazılarının muhafaza edilerek, gelecek nesillere şehrin geçmişine ışık tutması açısından bırakılması, bunların da restore edilerek, müze konuk evi sohbet evi vs. şeklinde değerlendirilebilmesi söz konusuydu!  

          Ama geneldeki zihniyet ‘’ben yaptım oldu’’ şeklinde seyrettiğinden, işte bugün böyleyiz! Bunun en son ve bariz örneğini, Çarşı Camii İnşaatında gördük! 19 Ekim’ de ve 09 Kasım 2015’ deki yazılarımda detaylı şekilde bu konulara değinmiştim! Nitekim 1500 m2. oturumu olan alan, şehrin göbeğinde atıl hale getirilerek inşaatı devam etmekte! İşte bu da bu şehrin kaderi!

          Bu olumsuzlukların yanında tabii ki iyi şeylerin de gerçekleşmesi gerekir. Blokların meydandaki toplantısı tamamlanınca, mutad üzere gurup olarak TRT Bahşılı Muhabiri tarafından hatıra resimlerimiz çekildi.

          ‘’DRON’’ yani (İHA - Yerden Kumandalı Hava Aracı) ile kamera kaydı yapıldı. Sonra bu seneye kadar hep Balık Lokantasında yapılan kahvaltı, Tertip Komitesinin bu defa aldığı değişik kararla, Kızılırmak vadisinin muhteşem manzaralı güzel tesisi ‘’DEM OTEL’’ e gidildi.

          Yeni işletmecisiyle tanışma fırsatım olmadı. Fakat tesisin düzenlemesi, malzeme kalitesi, fiyatları, personel nezaketi, hele o vadinin doyumsuz güzel manzarasına diyecek yoktu

          Buradaki açık büfe ‘’Branç’’ yani (kahvaltıyla öğle yemeğinin birleştirilmesi), çok güzel demli çay ve Kızılırmak manzaralı sohbetler eşliğinde, öğle sonuna dek devam etti. DEM OTEL programından sonra il dışından gelenler geriye dönüş yaptılar.

          Kalanlar buradan akşam programı için yine mutad üzere MKE’ nin Havuz – Fidanlık Restoran’ a geçilerek, gecenin geç vaktine kadar eğlenceye devam edildi.

          Böylelikle bir birliktelik daha sağlanmış oldu. Artık seneye 2017 deki yedinci beraberlik nerede ve nasıl sağlanır (mevcut mekan yıkılacağından) bilinmez. Ama şu bir gerçek; aynı bölgede ikamet ederek veya dünyaya gelerek, yetişip büyüyerek, aynı kurumda bir ömür hizmet vererek çalışmış olanların bu birlik ve beraberliği öyle görünüyor ki, bugün bu toplantılara iştirak edenlerin torunlarına kadar intikal edecek görüşünü gündeme getiriyor.

          Çünkü günümüzde her geçen gün sür’ atle uzaklaşmakta olduğumuz öz hasletlerimizin devamının sağlanmasına yönelik bu birlikteliğin, toplumumuzun diğer kesimlerinde de tezahür etmesi aslında ne kadar güzel olur!

          Bu birlikteliğe iştirak eden ve halen hayatta olan, iki elin parmak sayısı civarındaki büyüklerimizin gözlerindeki mutluluğu ifadeye kelimeler kifayetsiz kalırdı. Zira içlerinden bazıları topluluktan helâllik istemeleri ise, genelde hepimizin son derece duygulanmasına vesile oldu.   

          İşte bu birlikteliğin bugüne kadar devamında hizmeti olanlara öncelikle teşekkür ederken, sırasıyla dışarıdan gelerek bu mutlu günde bir arada bulunmayı yeğleyenlere ve bu zamana kadar buradan iştirak ederek, geçmişin yâd edilmesine vesile olanların da cümlesine teşekkür ederim.

          Cenabı Allah’ tan bir zeval olmaz ise eğer, inşallah seneye yine bir arada olmak dileğiyle….. 

*

* Dostuna da düşmanına da yardım et. Çünkü o zaman dostunla daha yakın dost, düşmanınla da dost olursun.

* Başkalarının sizinle ilgilenmesini beklerseniz, iki yıl içinde bir dost kazanamazsınız.

* Önümden gitme seni izleyemeyebilirim. Arkamdan de gelme yol gösteremeyebilirim. Yanımda yürü ve yalnızca dostum kal!

* Arkadaş uğrunda ölmek kolay, fakat uğrunda ölünecek arkadaşı bulmak zordur.

*   *   *

31 Mayıs 2016 – Salı / 15. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  02-06-2016 - 00:01
Biz tarihimize sahip çıkmadığınımızı MKE lojmanlarıni yıkarak,Nur camini yıkıp yerine yeni cami yaparak gösterdik.Çarşı cami,çeşmeli vb.gibiler dahil.Şimdi diyecekler ki onlar çok eski idi.Yıkılması gerekliydi.Daha önceden çarşi cami kızılkanatla birlikte yapılsın dendiğinde camiyi yıkıyorlar diyenler neden seslenmedi.Bu camiler yıkılacağını Kırıkkalenin tarihi mirası olarak kalsa lojmanlar dahil.Kırıkkalenin başka yerlerine daha büyük camiler yapılsa örneğin yuvaya,çullu yoluna,yahşihana,Bahşılıya devasa camilet yapılsaydı.Hem yıkım hem yapım masrafı olmaz.Sadece yapım masrafı olur.Hemde tarihi mirasımız korunmuş olmaz mıydı?
Mehmet Yusuf KIRATLI  -  01-06-2016 - 13:03
Sevgili ve bir o kadar da Kıymetli Oktay Abim, Yüreğine, kalemine, kelamına sağlık. Son noktayı koymuşsun, sözün bittiği yerdeyiz. Her zaman ki gibi yüreğini koymuşsun bu konuya, daim olsun İnşallah. Saygılar,
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net