27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
FARKLI TERÖR ÖRGÜTÜ
03 Haziran 2016 Cuma Bu yazı 33655 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Sen, o zalimlerin işlediklerinden, sakın Rabbinin habersiz olduğunu zannetme! O, sadece onları, dehşetinden gözlerinin donup kalacağı bir güne ertelemektedir.” (İbrahim, 14/41) mealindeki ayetin ifadesinde ne kadar çok şey saklıdır hiç düşündünüz mü?

            Aslında İslam dini asla korkulacak veya korkutarak insanı hizaya getirme dini değildir. Ancak doğruyu güzeli anlattıktan sonra da bunları yapmazsan karşılığı budur şeklinde anlatımdır.

            Bu ayet ile başladık yazıya çünkü ülkemin gündemi o kadar yoğun ve o kadar karışık ki gündemi takip etmeye güç yetmez oldu.

Elbette en tartışmasız, en önemli konu terör olmaya devam ediyor.

Her iki terör de gündemde bir numarada yer alıyor.

Birinci terör yani silahlı olarak ülkemin huzur ve güvenini bozup kendince güvenlik güçlerine ve sivil halka yapmış oldukları saldırılar ile farklı emeller taşıyan kahpe örgüt var.

İkinci terör örgütü ise ülkenin kurumları içerisinde devlet düzeninin haricinde bir yapılanma ile yine milletin ve devletin bekasına el altından müdahale ile kast eden paralel yapı diye adlandırılan terör.

Her ikisi de ülkemin tüm gündemlerinin önüne geçiyor. Oysa bizim eğitim, sağlık, ulaştırma, genel savunma, bayındırlık ve imar gibi özellikle üniversitelerden başlayarak ilim ve bilim alanında yenilik bulma ve geliştirme, huzur içinde maneviyatını yaşamaya ihtiyacımız var.

Tüm bunları yapamadan terör ve onların uzantısı konular ve kişilere endeksli yaşamımız bizim hem bu hayatımızı hem de emin olun ebedi âlemimizi etkiliyor.

Terör örgütlerinin bunca saldırılarının yanında birde pasif terör var. Bu örgütün üyeleri ise kul hakkına girenlerdir.

Bunlara terör denmez de ne denir. Başta kaçak elektrik kullanan insanların üye olduğu bu örgüt başkası üzerinde baskı kurmaya devam ediyor.

Doğuda batıda her nerede olursa olsun elektrik veya su gibi toplumun ortak malını karşılıksız kullanmak azılı bir örgütün üyeliğidir. Her elektrik düğmesine bastığında veya her musluğu açtıklarına masum bir vatandaşın cebine elini sokup, resmen terör uygulamak değimlidir bu “örgütün” yaptığı.

Devletin bir kısım vatandaşının vergisi ile yapılanlara el koyan veya şahısların mali varlıklarına hülle yoluyla sahip olmaya çalışanlar terör örgütü değil midir?

            Kul hakkı, insanın sahip olduğu haklardır. Allah’ın emir ve yasaklarının hemen hemen dörte üçü kul hakkı ile ilgilidir. Bu sebeple, Allah ’a kulluk, yalnızca belli ibadetleri yerine getirmek değil, aynı zamanda insan haklarına da büyük saygı duymaktır. Aksi takdirde insanların bir arada kardeşçe yaşamaları mümkün olmaz.  

            Toplumun kaynaşması, kötülüklerden uzak, kardeşçe yaşayışın sağlanması için kul haklarına saygılı olmak o kadar önemlidir ki, Allah her türlü günahı affettiği halde, kul hakkını affetmiyor. İhanet etmek, utandırmak, küçümseme, mala ve cana zarar vermek, alış verişte aldatmak, dargın durmak, iftira etmek, arkasından konuşmak, laf taşımak, dedikodu yapmak, anarşi çıkarmak, dini ve milli değerlere saygısız davranmak kul hakkını zedeleyen davranışlardandır. 

Bunların devamında elbette devletin malını çalan ve insanların cebinden geçinmeye çalışanlarda var.

Peygamber Efendimiz (s.a.v:): "İnsanlara merhamet etmeyen kimseye Allah 'da merhamet etmez." buyurur.

Devletin birliğine, dirliğine, malına ve özel mülkiyetin mali manevi herşeyine göz diken, faturasını ihale eden  terör örgütüne elbette merhametli olun demiyoruz. Zira merhamet duyacak insani duygulara sahip değiller. Ama âcizane birde buralardan Allah’ın huzurunda kul hakkına saygıya davet ediyoruz. Tabi ki anlayana!

Selam ve dua ile…

           


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
kırıkkaleli  -  07-06-2016 - 07:53
Dini din adamlarından başkası bilemez mi? illa isa\'ya mı yaranmalı yoksa musa\'ya mı? Neyzen Tevfik zihniyetinden başka yazı kaleme alınamıyormu? Yazar bu yazıda aslında tam da bu konuya değinmiş. güzel faydalı bir yazı olmuş. Kul hakkına saygı.
İsa  -  03-06-2016 - 23:34
Bırakında dini din adamları anlatsın.
Sevgi  -  03-06-2016 - 09:19
“Hakkı söylemeyen / haksızlık karşısında suskun kalan şeytandır.” haklı bir konu ele alınmış. Hak yiyen hem de nasıl terör örgütü üyesidir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net