15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Dolandırıcılar durmuyor!
16 Haziran 2016 Perşembe Bu yazı 18072 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gün geçmiyor ki yazılı veya görsel medyaya bir dolandırıcılık haberi düşmesin. Bunlar içerisinde kimi insanı güldürecek cinsten, kimi ağlatacak cinsten, kimi de düşündürecek türden.

       

  Çok değil daha iki ay önce başımdan geçen bir benzer olayı (29 Mart 2016 ‘’Bir Tavsiye’’) başlığıyla sizlerle paylaşmış, dolandırıcıların hızına yetişilemediğini yazmıştım.

          * ) Geçen hafta bir konu hakkında görüşme yapmak üzere gittiğim Halk Eğitim Müdürü müzün makamındayken, GSM’ den arayan operatör yetkilisinin pazarlık görüşmelerine şahit oldum.

         

Daha önceki yıllık taahhüt görüşmesinde belirlenen değerlerden, şimdi yaptıkları tavizlerin yüzde orantısını yapmak mümkün değil! Aboneliğin iptal edilmemesini sağlamak için ne biliyorlar internet paketi hediye etmeyi, ne ilave görüşme zamanı vermeyi, neler neler.

       

  Bütün bunlar veriliyormuş ta neden daha önceki abonelik görüşmesinde sağlanmadığını soran Müdür Bey’ i ikna edebilmek için olmadık fırıldağı çevirdiler velhasıl.

         

Telefonla yapılan bu tür taahhüt ve görüşmelerde, her ne kadar güvenlik açısından yapılan görüşmenin kayıt altında olduğu bilgisini itimat amacıyla görüşme başında bildiriyorlarsa dahi, görüşme esnasında verdikleri bilgilerin arasına tuzak kelimeler ve cümleler koyuyorlar. Görüşme esnasına da sen bunun farkına varamıyorsun. Zaman içerisinde anlayıp itiraz edince de, siz böyle kabul etmiştiniz deyip sıyrılıp çıkıyorlar!

       

  * * ) Telefonla yapılan bir başka dolandırıcılık, yine birkaç gün önce medyaya intikal etti. Yurdun bir köşesindeki şehrimizde gariban vatandaşımız, çocuğunun sünnet düğününde takılan altınları bozdurup, üstüne de 10 yıllık birikimini ekleyerek toplam 57 bin lirasını, bir bankada vadeli hesaba yatırıyor.

           

Kendisini banka görevlisi olarak tanıtan bir bayan arayıp, vadeli hesabına devletin destek verdiğini, devlet desteğinden yararlanabilmesi için kimlik bilgileri ile internet bankacılığı şifrelerini teyit etmesi gerektiği gerekçesiyle bu bilgileri öğreniyor.

        

 Ardından vadeli hesap bozdurulup başka bir hesaba havale ediliyor. Vatandaş telefonuna gelen banka bildirim mesajıyla, parasından havale yapıldığını görünce, doğru bankada koşuyor. Vadeli hesabında 50 bin lira çekildiğini ve 7 bin lirası kaldığını öğrenince de soluğu emniyette alıyor.

        

 Bu ve benzeri siber dolandırıcılık olaylarında mağdur olan vatandaşların, gelen mesaj ve telefonların kayıtlarını silmeden Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, dolandırıcılığa karışan kişi ve olayın içeriğine göre banka hakkında suç duyurusunda bulunmaları ve kişi / kişilerin tespitini istemeleri gerekmektedir. 

       

  Bahsettiğimiz telefonlu dolandırıcılıklardan başka sistemlerde mevcut. Özellikle 2007’ den sonra türeyen, elinde çanta ve birtakım düzmece evraklarla işyerlerine bizzat gelerek baskın tarzında dolandıranlar da var.

       

 * * * ) Kılık – kıyafeti gayet düzgün, elinde evrak çantasıyla işyerinden içeri girerek kendisini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişi olarak tanıtan dolandırıcı, çantasından çıkardığı düzmece şikayet dilekçesini eline alarak, işyeri sahibine hitaben haklarında ihbar olduğunu ve denetlemeye geldiğini, gerçek ceza tutarının ( ….. ) TL olduğunu, fakat anlaşmaya giderse, cezayı elden nakit alarak indirim uygulayabileceğini belirtiyor. 

         

Çok kısa olarak bahsettiğim ‘’Sahte İş Müfettişi’’ olayının örnekleri, birbirinden üç aşağı – beş yukarı farklı olarak, sayılamayacak kadar çok! Fakat sonuç itibariyle vurgunu yiyen, mağdur olan her zamanki gibi vatandaş!           

       

  Böyle durumlarda vatandaşların bilinçli ve uyanık davranmaları gerekiyor. Öncelikle gelen kişinin kimlik ibrazını istemeleri ve bunu da İl SGK Müdürlüğünden teyit ettirmeleri gerekiyor. Devamında gelen kişinin hangi işlem veya maksatla geldiğinin resmi belgesini isteyip, kendisinin bizzat okuması ve ne istendiğini öğrenmesi icabediyor.

       

  Bunları yaparken de gayet soğukkanlı bir şekilde davranılması icap ediyor. Zira karşısında profesyonel bir dolandırıcı olduğunu ve kendi en ufak bir hatasının aleyhine değerlendirileceğini bilmesi gerekiyor.

         

Diğer önemli bir husus ta, hiçbir surette elden nakit tahsilâtın söz konusu olmadığıdır. Yani gelen kim olursa olsun, keser makbuzunu bırakır gider, elden para alamaz! Kesilen cezanın parası makbuzu mukabili Vergi Dairesine ödenir! Bu ve benzeri olaylarda dikkatli davranılması ve kişinin mağdur olmaması açısından son derece önem arz etmektedir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  18-06-2016 - 03:56
DEĞERLİ YORUMCU ALİ DURSUN BEY: YAZILARIMA GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ DUYARLILIĞINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. SİYASİ YAZI YAZMIYORSUN DİYORSUNUZ, DOĞRUDUR. TÜRK MİLLİYETÇİSİ OLAN BİR KİŞİYİM. ATMIŞLI YILLARIN TÜRKİYE\' SİNDE LİSE TALEBELİĞİMDE İSTİKBALİME MAL OLAN BİR MAĞDURİYETİN KURBANI OLARAK, İNANMADIĞIM BİR KONUDA SIRF REYTİNG İÇİN KALEMŞORLUK YAPMAM. RAHMETLİ M. YAZICIOĞLU\' NUN (İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYAT İÇİN FIRILDAK OLMAYA DEĞMEZ!) DEDİĞİ MİSAL, ELLİ ÜÇ SENESİ BİTMEK ÜZERE OLAN ŞEHRİ İKAMETİ ORTADA OLAN BİRİSİ OLARAK, YORUMUNUZUN SON CÜMLESİ BENİ TARİF İÇİN KAFİDİR. HANİ NE DEMİŞLER BALIK BİLMEZSE HALİK BİLİR MİSALİ. YANİ BİZİMKİ KARINCANIN KABE YOLCULUĞU HESABI SAYIN ALİ BEY. SAYGILAR.
Ali Dursun  -  16-06-2016 - 19:30
Sayın yazar dikkat ediyorum.Siyasi yazı yazmıyorsunuz.Siyasi yazı yazsanız başkanlık,akp,mhp,hdp ,chp hakkında yazsanız.Okuyu sayısının müthiş arttığını görürsünüz.Bunu çoğu yazarın yaptığı gibi başkanlık mı konuşuluyor hemen başkanlık hakkında,paralel mi paralel konusunda,hangi parti ne demiş o onu dedi bu bunu dedi diye yazı yazsanız hem okur oranınız artar.Hemde yorumcular yok sen onu bilmiyorsun yok şunu açıklada öğreneli m diye diye o konuyu süttürürlerde süttürürler bu konuda bilgide veremezler ama olsun.En azından yazarın konusu okunmuş yorumcularda yorum yapmış olurlar.İki kere iki dört eder ama bu konuda hiç dört etmez sayın yazar.Kısacasi yazın siyaset bakın okuyucu sayısı nasıl artıyor.Siz halkı aydınlamaya uğraşıyorsunuzda halk buna ne diyor?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net