04 Temmuz 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
2 Temmuz 1993 Madımak Şehitlerini Anıyoruz!
21 Haziran 2016 Salı Bu yazı 19263 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2 Temmuz 1993 de Sivas da düzenlen Pir Sultan Abdal kültür etkinliklerine katılmak için davet edilen bilim adamı,  aydın, yazar, şair, gazeteci, ozan ve Turnalar gibi semah dönen genç misafirler, canlarımız madımak otelinde topluca bulundukları bir sırada Devletin, hükümetin, halkın ve insanlığın gözü önünde bugün Ülkemizde, Irak ve Suriye’nin köy ve kentlerinde katliam yapan, Hizbullah, ışid, el Nusra, boko haram ve yüzlerce radikal İslamcı örgütlerin, Selefi/vehabi zihniyetinin ülkemizdeki uzantısı olan ırkçı,  Gerici, çağ dışı Faşist, şeriatçı, Demokrasi ve Cumhuriyet düşmanlarınca gün boyu madımak oteli yakılarak içerisinde bulunan  33 insanın yaşam hakkı ellerinden alınmıştır. İnsanlık bu ayıpla yaşamamalı. Sivas da yakılan insanlık dı. Madımak katliamı bir insanlık suçudur. Adaletin yerini bulması için zaman aşımı kaldırılsın.  Sivas davası yargılamaları yeniden açılsın, aydınlansın. Suçlular bulunsun. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmayacağı konunun uzmanı insan hakları savunucuları tarafından belirtilmektedir. Suçluların bulunmasını ve davanın yeniden görülmesi davanın takipçisi olan kurumlar, aileler ve Demokrasi güçlerince talep edilmektedir. 13 Mart 2012 Tarihinde Zaman aşımında düşürülen davanın yeniden açılmasını bu katliamda yer almış olan, kusurlu olan il yöneticileri içerisindeki karanlık odaklar ortaya çıkartılsın, katliamı planlayanlar bağımsız yargı önünde ve kamuoyu huzurunda cezalandırılsınlar. Ülkemizin hala madımak katliamıyla yüzleşmediğini, Yıllardır talep edilen, madımak oteli müze olsun, Suçlular yargılansın. Ve katliamın planlayıcıları karanlık güçler, ortaya çıkartılsın.  Kamuoyu vicdanı ancak böyle olursa biraz rahatlar.   Madımak katliamı, Demokrasiye, Laikliğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan saldırıdır. Tüm insanlığa karşı işlenmiş bir vahşettir. Tıpkı isten, kararmış bir tarih gibi insanlığı aklın ve bilimin ışığında insanca düşünmeye, sevgiye ve hoşgörüye çağırmaktadır. O tarih utanç abidesi olarak kalsın. 

      2 Temmuz katliamı nın üzerinden 23 yıl geçti zaman aşımı gerekçesiyle suçlular yargılanmadan serbest bırakıldı.  1 Mayıs 77, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Suruç, Ankara katliamları ile Anadolu nun birçok ilinde planlanan diğer saldırılar gibi üzeri kapatılmak ve karanlıkta kalması istenilmiştir. Katiller, suçlular bulunamamış açığa çıkartılmamıştır.  Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen ve davanın avukatlığını yapan bazı isimler bakanlık makamına kadar getirilerek ödüllendirilmiştir. Refah yol hükümetinin adalet bakanı bunlardan birisi olduğu ve suçluları cezaevinde ziyaret ettiği kamuoyunca bilinmektedir. Dolayısıyla arkalarındaki karanlık güçler ortaya çıkartılamamıştır. Katliam aydınlatılamamıştır. Devlet destekli katliamcı güçler yine korunmuştur.  2 Temmuz 93 de madımak da yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz, ışıklar içinde uyusunlar. İnsanlık Madımak ve diğer tüm katliamları yapanları ve planlayıcılarını lanetliyoruz. İnsanlık bir daha böyle benzer acılar yaşamasın.

      Demokrasiden, Laiklikten, İnsan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu bir ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak için.

“Madımak’ı Unutmadık, Unutmayacağız “

2 Temmuz’da Sivas -madımak da olacağız.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  22-06-2016 - 18:32
Sayın Kırıkkaleli yorumcu bu yazıyı oku oku ki kim karşıt fikirlere karşı gör.Birde bir bak karşı fikirleri kim ya da kimler engelliyor.Bizde diyoruz ki ülkenin hayrına ne ise olsun.Her türlü kayırmacılık olmasın.Herkes eşit şartlarda mücadele etsin.Iş ehline verilsin.Adama göre iş değil işe göre adam seçilsin.Türkiye her konumda ilerde olsun.Yıllardır milli şef dönemi denip durulmadi mi?Farklı fikirler olmalı olmalı ki ülkenin hür demokratik olduğu anlaşılsın.Biz hiçbir zaman farklı fikirlere karşı olmadık.Olmayız.Ama karşımızdaki kişilerinde farklı fikirlere saygılı olmasını da isteriz.Başka Türkiye yok.Sayın Mehmet Gencer adlı yazarıda en şiddetli eleştirmişimdir zamanında.Ben burada yazan yazarların fikirleri farklı farklıda olsa hepsini okur ve hemen hemen hepsine olumlu ve olumsuz yorum yazarım.Bu gazete yorumlarımın bazılarını yayımlamıyor diye de küsmem.Yine de özellikle bu gazeteyi okurum.Neden çünkü gazetede yorum uygun mu değil mi kontrol etmek zorunda ki ileride kendi başı ağrımasın.Neyse Herşeyin hayırlısı olması dileğiyle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net