26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
SİGORTA SOYGUNU
25 Haziran 2016 Cumartesi Bu yazı 18705 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Bir seneden beri piyasada sigorta fiyatlarındaki fahiş artışın tantanası yapılmaktadır. Kamuoyunu kısmen bilgilendirmek amacıyla, bunu şöyle bir irdeleyeyim dedim.

          Hepimizin de malumu olduğu veçhile, piyasada çeşitli konularda değişik sigortalar vardır. Bunlar da; TRAMER (Trafik sigortası), SAGMER (Sağlık sigortası), HAYMER (Hayat sigortası), HATMER (Hasar takip – Gözetim sigortası), TARSİM (Tarım sigortası), DASK (Doğal afet sigortası) olarak isimlendirilmektedirler.

          Piyasada bu çeşitli sigortaları yapan, bankalar başta olmak üzere onlarca da firma vardır. Daha önceleri bu kurum ve şirketlerin fiyatları üç aşağı beş yukarı birbirinin aynı veya benzeri iken, bu yeknesaklık 2004 ten sonra değişti.

          Yurdumuzdaki bu kuruluşlar içerisinde % 100 yerli firmalar olduğu gibi, kısmen yabancı ortaklı veya tamamen yabancı sermayeli kuruluşlarda mevcuttur. Bu konuda gerek bankalar ve gerekse direkt sigorta şirketleri ve acentelerin bağlı olduğu kuruluş ‘’Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği’’ olup, buranın da üstü ‘’T. C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’’ dır. Yani nihai yetki - kontrol ve denetim burasıdır.

          2004 yılında Yurtdışı Sigorta Şirketleri Birliği, Türkiye ye gelerek, dünya genelinde sigorta birlikteliğinin sağlanmasını temin amacıyla, ortamın düzeltilmesine yöneldiler. Yani daha önceleri elden tanzim edilen evraklar, internet ortamına taşınarak, kayıtların tüketici lehine garanti altına alınmasına başlandı.

          Bunun uygulamasındaki yapılanlar; (alkollü / ehliyetsiz sürücü yaralamalı / ölümlü kaza ve muhatabı resmi araç olan kazalarda), olay mahalli mıntıkanın Polis veya Jandarma oluşuna bağlı olarak ‘’kaza tutanağı’’ ile bunun dışındaki kazalarda ise kazaya sebebiyet verenlerin kendileri tarafından ve sigorta şirketlerince tanzim edilmiş olan ‘’Kaza Tespit Tutanağı’’ ile kendi aralarında raporlandırarak işlemi kısaltmaları sağlanmış oldu.

          İşte bu kısaltılan ve vatandaşımızın lehine olan işlem, bizim insanımız tarafından istismar edilerek, (kendisi duvara vurup, çarpıp kaçtılar diyerek alkollü kullanıp, sağlam diyerek ehliyetsiz olup, yerini ehliyetliyle değiştirerek eski araç sahipleri hasarlarını bulundukları yerdeki anlaşmalı özel servislere yaptırmayıp, büyükşehirlerdeki yetkili büyük servislere giderek), maliyetin yükselmesine sebep oldular.  

          Bu sürecin 10 yıllık geçmişindeyse, sigorta şirketlerinin havuzlarındaki birikim erimiş oldu. Bu arada da Hazine Müsteşarlığı sigorta fiyatlarını rekabete açıp serbest piyasa yapınca, iş tam anlamıyla patlamış oldu.  

          Yine bu arada bilhassa trafik kazalarını takip eden sansarlar (pardon simsarlar) kaza sahibi kişileri arayıp, kendilerine bilâ bedelle vekâlet verilmesini sağlayıp, tazminat davası açmak üzere, geriye dönük dosyaları işleme koydurmaya başlamaları ise işin tuzu biberi oluyor.  

          Tüm bu olumsuzlukların son 10 yılda zirve yapması dolayısıyla da (misâl; 100- TL. lik poliçe değerine dava ile 518- TL. ye varan tazminat bedeli) alanların mevcudiyeti söz konusu. Hâl böyle olunca da sigortayla ilgili fiyat revizyonuna gidilmesi gündeme gelmiş oluyor!

          Bunun ötesinde birde normal olarak vatandaşın sigortacıya gitmesinden kaynaklanan soygun söz konusu. Herhangi bir şeyi için tüm değerleri standart olmak üzere, değişik sigorta acente veya firmalarının verdiği fiyatlar, tamamen vatandaşı sigorta değil soymaya yönelik! Hele evveliyatından süregelen bir bağlantı da varsa eğer ‘’yandı gülüm keten helva!’’

          Yani bu özellikle bankalar için şu demek oluyor: Herhangi bir vesileyle yakanı kaptırdıysan eğer, kurtuluşuna Allah yardım etsin! İtiraz edersen çözüm bulabilirsen aşkolsun! Bu arada enteresan olan şu ki; çözüm bulmaya çalıştıklarının hiç birisinin de birbirini tutmaması oluyor. Bir firmanın verdiği değerin yarısının altında bile fiyat alabiliyorsun! Tabii bu mücadeleye veya bilince sahipseniz. Değilse kaderine razı olacaksın ve ne istiyorlarsa ödeyeceksin!

          Ayrıca sigortacılıktan soygunculuk yapan tipler (acenteler) var. Onların tezgâhı da başka bir şekilde çalışıyor. Önce düşük fiyat vererek vatandaşı avlıyorlar. Aldıkları paraya ‘’al gülüm –ver gülüm’’ yapıyorlar, yani evrak makbuz belge yok. Hâl böyle olunca da arkadan sigortayı iptal edip çıkıyorlar.

          Güya düşük fiyata sigorta yapmış oluyorlar ama gerçekte sigorta yok! Dolayısıyla aldığı paranın tamamı cebe iniyor. Sen zannediyorsun ki sigortam var! Bunun için poliçesiyle birlikte ücretin neye ait olduğunun açık ve net makbuzu elinde olmadığı müddetçe sigortam var diye güvenme! Anadolu deyimiyle ‘’hekim kim demişler, başından geçen!’’


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  25-06-2016 - 21:27
Bir ev kredisinde kaç sigorta var,Buyrun 1-hayat sigortası 2-deprem sigortası 3-Konut sigortası bu benim bildiklerim.Daha belki buna ilave kaç sigorta var.Peki bunlar neden mecburi.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net