23 Mayıs 2018 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yavrularını Bırakıp Nereye Gittin?
Yavrularını Bırakıp Nereye Gittin?
Kırıkkale'ye Yatırımlar Sürecek
Kırıkkale'ye Yatırımlar Sürecek
Yanlışlıkla Çöpe Atılan 40 Bin Lirayı Polis Buldu
Yanlışlıkla Çöpe Atılan 40 Bin Lirayı Polis Buldu
Galatasaray  Futbol Okulu Açılıyor
Galatasaray Futbol Okulu Açılıyor
  YAZARLARIMIZ
Kürşad ve 40 Çerisi
29 Haziran 2016 Çarşamba Bu yazı 12032 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 “Madem ki unuttunuz Kürşad adlı çeriyi hatırlatırız yağmur kokan o geceyi”

Bir uyanış bir diriliştir Kürşad ve 40 Çerisi’nin yapmış olduğu baskınBüyük Türk ulusunun yeniden şahlanışıdır. Üstadın dediği gibi “kim var diye bakmadan ben varım diyebilmektir” Kürşad baskını.

 

Göktürk halkı Çin esaretindeki 10.yılını doldurmak üzere ve toplum olarak asimile olmaya başlamış, Çin esaretine boyun eğmiş bir durumdaydı.  5000 yıllık tarihinde esarete hiç alışık olmayan ve bozkır göçebesi olan Türkler özgürlüklerine uluslarına çok bağlıydılar. Bu esaret dolu yıllara bir son vermeli ve yeniden bağımsız Türk devletini kurma aşkı heyecanı ve davasıyla yaşıyorlardı. Her şey bir başkaldırmayla başladı.

 

Bir yiğit ülkesinin milletinin bağımsızlığı için kendini feda etmeye hazırdı yanında 40 çerisi ile birlikte. Çin ordusunda subay ve Bozkurt soyunun en büyüğü konumunda bulunan Kürşad, duruma el koymanın vaktinin geldiğini düşünmektedir. Bunun üzerine Kürşad ve 40 Türk soylusu ihtilal yapma kararı alırlar. Kürşad ve 40 Çerisi’nin planına göre;  Çin hükümdarı Tay T-sung( li-Şih-min) esir edilip Ötügen’e kaçırılacak ve karşılığında, Çin himayesinde bulunan Türk toprakları ve esirleri istenecekti. Esirler arasında bulunan Urku Tigin de yeni kurulacak olan devletin hükümdarı ilan edilecekti. Kürşad bunu bizzat kendisi istemiş, kendisini geri plana alarak yapılan eylemin milli olduğunu vurgulamıştır.

 

Çin hükümdarının geceleri kılık değiştirerek halkın arasına karıştığı ve sokaklarda dolaştığı haberi Kürşad ve 40 Çerisi tarafından biliniyordu. Yani hükümdarı esir alıp kaçırmak, ani bir sokak baskını ile gerçekleştirilebilecek kolay bir meseleydi, fakat baskını yapacakları gün hava koşullarının kötülüğü ve sağanak yağmur sebebiyle hükümdar saraydan çıkmamıştır. Bunun üzerine planın ortaya çıkmasından çekinen ve aldıkları kararın arkasında durmak isteyen 40 Türk yiğidi Çin sarayını basmıştır. Amaçları hükümdarı tutsak edip planı uygulamaktı. Cenk daha sarayın kapısına geldikleri anda başladı. Yüzlerce Çin askerini öldürmelerine rağmen verilen şehitler ve sayıca az oldukları için geri çekilmeye başladılar. Geri çekilen grup Kürşad’ın önderliğinde Vey Nehri’ne doğru ilerlemiştir. Amaçları Vey Nehri’ni geçip kutsal başkent olan Ötügen’e at koşturmaktır. Ancak sağanak yağmurdan dolayı Vey Nehri taşmış ve köprü sular altında kalmıştır. Karşıya geçemeyen Göktürk yiğitleri kanlarının son damlasına kadar çarpışmış ve orada şehit olmuşlardır.

 

Kürşad ölmüş, fakat attan düşmemişti. Ölmüş fakat yenilmemişti… !              

Bütün bir ulusun gözünün açılmasına ve davasına sahip çıkma fikrinin yeniden hayat bulmasına sebep olmuştu Kürşad ve 40 Çerisi. “Kürşad baskını” sonrasında tüm Çin esaretindeki Türk boyları bir biri ardınca esarete karşı gelmiş ve çeşitli başkaldırı hareketinde bulunmuşlardır. Bu başkaldırı yaklaşık 53 sene sonra yani 682 yılında 2. Göktürk devletinin kurulması ve Türklerin yıllar süren esaretten kurtulmalarının adıdır “Kürşad baskını”…

Kim derdi Kürşad, kemikle etti,

O bir kişi değil,  O bir Devletti,

    Bayraktı, Vatandı,

  Bir candı, Tepeden tırnağa kıpkızıl kandı.

 

Dua ile kalın dostlar…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  29-06-2016 - 20:03
Onlar bir devletin ferdiydi bu vatan için bizlerin ve sizlerin rahat yaşaması için şehit oldular hala da oluyorlar.Peki kimler bu Şehitlerimize ölen insanlarımıza duyarlı kalıyor.Bakıyorum gazete yazarlarında hiçbiri ölenlere ve şehitlere rahmetle başlamıyor..Konu farklıda olsa yazar şöyle başlayamaz mı Şehitlerimize ve patlamada ölenlere başsağlıği ve yararlanara acil şifalar dilerim.Ailelerine ve yakınlarına sabırlar dilerim.deyip onda sonra konusuna girse olmaz mı hele hele şu günlerde..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Hakan Öztürk
Adil YILDIRIM
Kırlangıçoğlu Oktay
Gökhan Demir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Mayıs 2018 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net