23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
MOTORLU MAGANDALAR yahut ŞAHİNCİLER!
30 Haziran 2016 Perşembe Bu yazı 23566 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Trafikte son yıllarda bilhassa dikkatimizi çeken iki olağanüstülükten bahsedeceğim. Bunun birisi ‘’Motosikletli Magandalar’’, diğeri de halk arasında ‘’Şahinciler’’ olarak bilinen, Modifiye araç sürücüleri!

          Her iki guruba mensup yaratıkların hal ve hareketleri, her geçen gün vatandaşı canından bezdiriyor. Bu da yetmezmiş gibi her geçen gün de sayıları artarak devam ediyor.

          Şunu peşinen belirtmekte yarar var ki, kimsenin ne keyfine, ne zevkine, ne malına ve ne de edebi dairesinde hareketine müdahale gibi bir lüksümüz yoktur.

          Memlekette demokrasi vardır ve her fert istediği dilediği hareketi kanun sınırları içerisinde yapma hak ve hürriyetine sahiptir. Ancaaak, bu sınır yekdiğerinin hürriyetiyle sınırlıdır! Yani sen kendi zevkin ve keyfin için, bir başkasını rahatsız etme hak ve hürriyetine sahip değilsin!

          Magandalar veya Modifiye ciler bu noktada bazı boşluklardan yararlanarak, sırf keyifleri zevklerini ve egolarını tatmin yönünde vatandaşa rahatsızlık vermektedirler.  

          Hemen tamamının (istisnaları müstesnadır) psikolojik sorunları olan bu yaratıklar, kendi şuuraltı problemlerinin çözümünü bu şekilde dışa vuran hareketlerle telafiye yöneliyorlar.

          Bu şekildeki hareketlerle ve güya çevrenin dikkatini çekerek, kendilerini tatmin ediyorlar. Ama bunu yaparken çevredeki diğer insanların neler söylediklerinin, yedi sülalelerinin hatırını yâd ettirdiklerinin acaba farkındalar mı?

          Normal olarak meskûn mahalde kullanılmaması gereken o yarış motorlarıyla şehir merkezi ve çarşı ortasında ani gaz vererek (uunnn – uunnn) yaptırmalarının sonunda, o anda orada bulunan yaşlısı hastası bebeğin durumu noluyor bilmiyorlar!

          Geçiyor oradan yüz metre ilerisindeki lambalı kavşağa kadar yine ani bir deparla bir anda 200 km ye çıkan hızı yapıp, arkasından da kavşakta acı bir frenle duruş! Yahut ta gecenin bir yarısında şehrin ana caddelerinde motoru patlatırcasına bir egzoz sesiyle ortalığı ayağa kaldırma! Bırakın o mıntıkada bulunan şehir sakinlerinin rahatsızlığı ve huzursuzluğunu, o sesten müteessir olan çoluk – çocuğun o saatteki paniğini kim izah edebilir? Bu yüzden yedikleri küfür kaç yazar!

          Keza aynı şekilde ve özellikle de şahincilerin modifiyeli egzoz ile mahalle aralarında düşük viteste tam gaz seyirle mahalleyi ayağa kaldırarak gitmeleri. Bu yetmiyor gibi ikide bir ara gazı ile  (aannn – aannn) yaptırmaları, teybin sesini sonuna kadar açarak, vakitli - vakitsiz mahalleye konser vermeleri! Aynı durumda o mıntıkada veya sokakta hastası sayrısı cenazesi vs. ne sayarsan artık.

          İşte bütün bunları yapan o iyi aile çocukları, doğrusu çok hayır dua alıyorlar!

          Aldığım bir duyuma göre Konya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Birimi, bu tip maganda ve modifiyeli sürücülerden ‘’psikoteknik belgesi’’ istemeye hazırlanıyor, darısı Kırıkkale’ ye.                       

          Motorların büyük bir kısmında plaka olmayışı veya yarı ortadan bükerek okunmasının önlenmiş olması kesin trafik suçudur! Aynı şekilde Modifiye egzoz ile seyir trafik suçudur. Trafik kontrollerinde motorlar genellikle kaçmaktadır. Modifiye egzozlular ise, sanayide yaptırdıkları yere içerden gizli mandallı kumandayla çevirmelerde kurtarmaktadır.

          Bu arada ebeveynlere yani babalara analara da çok büyük iş düşüyor. Özellikle okulların tatil olduğu şu günlere yönelik, bilhassa da çocuklarını taltif amacıyla bisiklet veya motosiklet alan veliler! Çocuğunuzun veya genç delikanlı evladınızın göz göre göre intihar etmesine vesile olduğunuzun farkında mısınız acaba? 

          Bilhassa mahallelerde sokak aralarından aniden bilinçsiz ve şuursuzca ana yola çıkışlar, doğrudan kazaya davetiye çıkarıyor! Kendi aralarında yarıştıklarını zannederken, maazallah ecele koşuyorlar ama farkında değiller.

          İşte bu bilinçsiz ve tecrübesiz evlatlarımızın kazaya sebebiyet vermelerini ise bizler sağlamış oluyoruz. Bu konulardaki eğitimsizlik ve bilgisizliğin bedelini o fidan gibi yavrular canları ile ödüyorlar!

          Karadenizlinin mezar taşında yazan hikâyeyi bilirsiniz. (Hastayım dedum inanmadinuz, hastayım dedum inanmadinuz, aha sonunda ne oldi baa!) misali olmasın istiyoruz. Tabii ki akıllı uslu, adam insan gibi araç kullanana kimsenin söyleyecek sözü yok.

          Her bayram öncesi onca tavsiyelerde bulunuluyor. Bir dizi önlemler alınıyor. Çeşitli şekilde vatandaşın bilgilendirilmesine çalışılıyor. Ama hiçbir bayram da daha 100 ölümlü kazanın altına düşmüyor! Bu da gösteriyor ki ders almıyoruz vesselam.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  12-07-2016 - 12:25
(541 .... 81) no\' lu GSM\' den ARAYAN ve YAZIMA YORUM YAPAN 3 SAYIN OKUYUCUM: ŞAHİNCİLER DERKEN TABİR BANA AİT DEĞİLDİR. HALK ARASINDA TARİF EDİLEN BİR DEYİMDİR. YAZIMDA KAST EDİLEN HUSUSLAR TAMAMEN KAMUOYUNUN RAHAT ve HUZURUNU BOZANLARLA İLGİLİDİR. KİMİN ARABASININ MARKASI ve MODELİ NE OLURSA OLSUN BENİ İLGİLENDİRMEZ. ALLAH HERKESİ KENDİ MALININ SAHİBİ ETSİN. ANKARA AKKÖPRÜ DEKİ KAZA ve BENZERLERİNDEN DOLAYI, İŞTE BUGÜN ARAÇ SİGORTALARININ GELDİĞİ DURUM. BU KONUYLA İLGİLİ (25 06 CUMARTESİ - SİGORTA SOYGUNU) YAZIMDA BAHSETTİM. ÖMER AYÇİÇEK ve AKİF CELAL BEYLERİN DEĞERLENDİRMELERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. TRAFİK - EDEP - AHLAK - TERBİYE KONULARINDA TOPLUMUMUZUN GELDİĞİ NOKTA ORTADA! TOPLUMU RAHATSIZ ETMENİN ve HUZURUNU BOZMANIN YAŞAM TARZI OLARAK DEĞERLENDİRİLDİĞİ BİR DURUMA GELİNMİŞ! ADAM (MODİFİYE BİR TARZDIR) DİYOR! KELAYNAK KUŞLARI MİSALİ NESLİMİZİN SON ÖRNEKLERİ OLARAK BİZLER DE YAŞADIĞIMIZ BU TOPLUMUN FERTLERİNİN BİRİSİNİN BURNUNUN KANAMASINA MANİ OLABİLİRSEK ONUN MUTLULUĞU YETECEK. 10 GÜNDE 150 ye DAYANAN CAN KAYBI ORTADA!
akif celal  -  11-07-2016 - 08:41
rahmetli necip fazıl (laf yalama oldu iş inkılap da .) derdi ellerinize dilinize gönlünüze sağlık. daha ne söylenebilirki bu iyi aile çocuklarına .bende bizarım bunların gece 24de aşırı sesle hiç kimseyi düşünmeden, herkesin bedduasını alıp tekrar 1 saat sonra yine insanları tedirgin etmesinden.sayın yetkililer hiç mi rahatsız olmuyorlar.gerçi bu maganda lar iyi yerde ölmüyorlar ama başkalarına zarar vermeseler.bari , selamlar
ÖMER AYÇİÇEK  -  30-06-2016 - 21:51
Oktay bey yüreğine sağlık Hz. Ömer\'in buyurduğu gibi adalet mülkün temelidir tabi ki gerçek bir hürriyet başkalarının hakkına tecavüz etmemeye başlar oysa ki yazınızda kaleme aldığınız şahinciler ve motorcular ile ilgili söyledikleriniz kesinlikle gerçeğin kendisidir. İlimiz de hakikaten aşırı rahatsızlıklara sebebiyet veren bu iki olay konusunda Konya Emniyet Müdürlüğünün uygulaması gibi bir uygulamanın şehrimize getirilmesi lazım , zira m23 eski Samsun yolu üzerinde özellikle hafta sonları rallilerin yapıldığını ve bu konuda gerek halkımızın tepki göstermesi gerekse cezai uygulamada çok yetersiz kalındığını üzülerek yaşamaktayız. Biz gerçek hürriyetin başkalarının temel haklarına saygıdan geçtiğine inanan bir milletiz. Ancak saygısızlığın tavan yaptığı şu zaman da devletin ehliyet almak için müracaat edenlere Trafikte Adap dersi koyması da uygulanmadığı zaman hiç bir anlam ifade etmemektedir zira \'\'ÖNCELİKLE İLLA EDEP, İLLA EDEP\'\' olması lazım. Kendini aşırı şekilde teşhir etmeye çalışan sürücülerimizin kesinlikle ya ehliyeti yoktur ya psikolojik sorunu vardır veya adını koyamadığımız başka başka sıkıntılar vardır.
Keskinli  -  30-06-2016 - 10:59
Bundan 7-8 ay kadar önceydi Ankara Akköprü de tamda köprünün üstünde bir tane Şahinci genç Alman malı bir makam aracına arkadan çarpmış. Makam aracının tamponu düşmüş. Bizim araçtaki abiler espiri yapıyorlardı Şahinci arabanın anahtarını veriyor Makam aracanın sahibi almıyor diye. meğerse doğruymuş öndeki aracın tamponu 18 ile 20 bin TL bizim garip Anadolu çocuğunun Şahini 7-8 TL
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net