28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
DUYARSIZLAŞMAK
12 Temmuz 2016 Salı Bu yazı 24123 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir konu hakkında etrafına duyarsızca bakmak ve kayıtsız kalmak dünyevi anlamda insanlığı bedbahtlığa götürdüğü gibi, ruhani anlamda son derece insanlığa zararlı bir davranıştır.

            Bazı olaylar karşısında sessizliğe gömülmek maalesef alışkanlığımız oldu.

            Dünyada öyle olaylar oluyor ki siz ne kadar kayıtsız kalırsanız o kadar sizinle ilgili ve sizi etkiler durumdadır.

            Global dünyada siz kendinizi ne kadar soyutlarsanız soyutlayın bir yanı ile sizi bulur durumdadır bu gelişmeler.

            Kuraklık ve dünyanın iklim dengesinin bozulması belki çok ağır şekilde ülkemizi etkilemiyor, ama bu etkilemeyecek anlamına gelmez. Düne kadar çağlayan şekilde akan derler kuruyor. Önünde durulamayan bu suların artık bir sicim şeklinde akması tüm canlıları tehdit ediyor.

            Sokak hayvanlarının içecek su bulamaması nedeniyle çok yakında vahşileşeceği çokta senaryo değildir.

            Dünyada toplu ölümler var. Bunların nedenini araştırmamak ve kadere razı şekilde beklemek başka bir duyarsızlık örneğidir.

            Dünyanın her yerinde terör almış başını gidiyor. Bugün doğusu batısı ile nizami yollardan hak aramayanların yapmış oldukları eylemler artık sadece belli kemsileri değil tüm insanlığı etkiler duruma geldi.

            Adamlar onlarca insanı öldürüyor ve düşüncelerini bu şekilde kabul ettireceklerini sanıyor. Aslında bazı örgütler istediklerini yaptırmakta bu yolu seçmelerinin karşılığını da alıyor. Avrupa’nın ortasında iki bomba patlattıklarında kendilerine diğer devletler üzerinde rahat hareket etme imkanını sağlatmış oluyorlar.

            Bu örgütleri kurdurup, besleyip, büyüten gelişmesini sağlayanlar zaten bunu bir paravan olarak kullanıyorlar. Başarıyorlar da. Bu devletler Türkiye gibi gelişip büyüyen ülkelerin başına bela ettikleri terör örgütünün biri ile yetinmiyor, aynı anda birden fazla örgütü hazır bekletiyorlar.

            Ülkemin sıkıntıları bir örgütle değil. Tam da bu dediğim şekilde birkaç örgütün maşaları tarafından sıkıştırılmak peşinde.

            Ülkemiz içinde olduğu kadar ülke dışında olan olaylara da duyarsız kalmamız asla düşünülemez. Artık dünyanın bir ucunda olan olayların aynı anda diğer taraflarda da hissedilmesi nedeniyle her bir yerde olan olayların karşısında duyarsız kalak mümkün değildir.

            Gayri nizami harbin en önemli etkenlerinden birisi psikolojik harptir. Bu harbi terör örgütü kullanmak isteyecektir. Farklı yerlerde yapmış oldukları eylemlerle halkı bıkkınlığa, bezginliğe ve paniğe sevk eder. Farklı yerlerde patlayan bombalar ile halkı toplum içine çıkaramamak amacını güderler, kundakladıkları araçlar ile halkın malının gailesini duymasına yol açarlar.

            Her gün şehit haberi geliyor ve artık haberlere bakamaz olduk. Daha önce dediğim gibi asla bu alışkanlık olmamalı. Alışmamalıyız bu şehit haberlerine ve sesimizin çıktığı kadar bağırmalı tepki göstermeliyiz. Teröre tepki vermeliyiz, teröre destek olanlara teki vermeliyiz, bu işten nemalanan kim varsa ona tepki koymalıyız. Asla alışmamalıyız.

            Ve tabi ki asla etrafımızda olan olaylara tepkisiz, duyarsız kalmamalıyız. Duyarlı olduğumuzu gösterip, tepkimizi çapımız, çerçevemiz, cürümümüz kadar verip “bizde tarafız ve istemiyoruz dünyanın dengesinin bozulmasını, bizde istemiyoruz terörü hainliği hıyaneti” demeliyiz.

            Tepkisizlik kabullenmeyi getirir, kabullenme iste teslimiyeti.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net