21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
BAYRAM TRAFİĞİ CENAZELERİ!
16 Temmuz 2016 Cumartesi Bu yazı 18103 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Her yıl iki defa dini bayramlarımızdan önce mutlaka kamuoyunu bilgilendirmek üzere, bayram trafiğiyle ilgili yazılar beyanatlar bildiriler yayımlanır.

          Bu çalışmalar yıl içerisinde de zaman zaman yapılarak, halkın bilinçlenmesine yardımcı olunur. Fakat tüm bu bilgilendirmeler ne hikmetse bir türlü nazar - ı itibara alınmaz! Okuma özürlü bir toplum olduğumuz için de bu konularla pek ilgilenilmez!

          Bayramın kendi tatili olan üç veya dört gün ile birleştirilen sair günlerle birlikte sekiz on güne çıkarılan bu süre, bayram tatili yerine cenaze törenine dönüşür!

          Konuyla ilgili olarak tüm STK (Sivil Toplum Kuruluşları) KTYG (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği) TŞOF (Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu) ile EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve basın mensupları, günlerce öncesinden başlarlar yazıp çizmeye.

          Sonuç: Her bayram sonrasında olduğu gibi yine yüzlerce ölü! Bine yakın yaralı! Heba olan milyarlarca liralık milli servet cabası! Noldu? Bayram tatili yaptı millet! Bayram tatili mi yoksa cenaze merasimi mi tartışılır!

          Medyadan bilgilenilen son değerlere göre (11 Temmuz – Pazartesi / 22. 00) açıklamaların 9 günlük tatildeki kaza bilançosu: 135 ölü, 981 yaralı! Buyurun Cenaze Namazına!

          Bir cepheden bu işin manevi sonuçları. Bir de toplamda hurdaya dönen yüzlerce araç ve milyarlarca liralık ekonomik zarar da işin başka bir boyutu! Kaybolan işgücü de senin olsun!

          İşin uzmanlarının açıklamalarına göre yurdumuzda meydana gelen kazalardan dolayı yıllık ekonomik zararın 22 milyar lira civarında olduğu belirtilmektedir.

          Keza ölümlü kaza sayısı dikkate alınarak yapılan oranlamalara göre sadece bayramlardaki trafik kazalarından dolayı yaşanan zararın 1 milyar lira civarında olduğu ortaya çıkmaktadır.

          Bu bayramda Bakanlar Kurulu kararıyla 9 güne çıkarılan bayram tatili süresince, 1 Temmuz Cuma akşamından başlayıp, 11 Temmuz Pazartesi sabahına kadar olan zaman dilimi içerisinde, yurdun muhtelif şehirlerarası yol güzergâhlarında trafiğin kilitlenmesi pahasına, yapılan tüm uyarı ve alınan önlemlere rağmen, yollar yine ‘’kan gölü’’ ne dönmüş bulunuyor!

          Doğudan batıya kuzeyden güneye yurdun dört bir yanına seyredilen bayram tatili trafiğindeki, bu adına kaza dediğimiz ama gerçekte ‘’Trafik Katliamları’’ nda, olay yeri tespit tutanağı kayıtlarındaki sayılar oluyor 135 ölü, 981 yaralı!

          O olay mahallinde ‘’112’’ ye sağ olarak teslim edilip yolda can verenler, hastanede hayatını kaybedenler, taburcu olup bilahare evinde vefat edenler dâhil değil! Genel istatistikî verilere göre ise, devam eden zaman süreci içerisinde ölü sayısı, kaza yeri tespitlerinin maalesef üç katına çıktığını göstermektedir! Bu demektir ki zayiat zaman içerisinde 400’ ü bulacak! ! !

          Keza o 981 yaralının kaç tanesi tam manasıyla kaza sonrası sağlığına kavuşabilecek kaç tanesi yatağa mahkûm bakıma muhtaç kalacak? Ve onların bir ömür boyu çekmek zorunda kalınacağı manevi ezikliği ne olacak. Aynı şekilde onlara bakmak zorunda olanların morali! Malûm ‘’Adam eti ağır olur’’ derler! 

          Otuz yılı aşkın zamandan beri bu ülkede ‘’Sürücü Kursları’’ var. Bu kadar zamandan beri bunlar bu işin sözüm ona eğitimini veriyorlar! Her yıl bunca can karayollarında telef olup gidiyor ve de devam ediyor.

          Aklı bu işe eren ilgili bilgili ve dahi yetkili bir Allahın kulu çıkıp ta demiyor ki; (Yahu ne oluyor böyle? Bu işin neresinde hata yapılıyor da bu iş çözülmüyor?)

          Yıllardan beri bu konular üzerine konferanslar sempozyumlar paneller düzenlenir. Sonra bunların değerlendirmeleri yapılır. Sonuç: Bir arpa boyu yol!

          Daha önceleri de müteaddit yazılarımda bu konuları işleyip, kamuoyu ile paylaştım. Şov şeklinde başlayan, körler sağırlar birbirini ağırlar misali sonuçlanan bu toplantılardan bahsettim. ‘’Bu yel böyle eser, bu makasta böyle keserse ne sakal koyar ne de bıyık’’ hesabı bundan böyle yazmaya da devam edeceğim.

          Bu kangrenin çözümü için icraat lâzım beyler icraat! Aileden ve Ana Okulundan başlaması gereken bu konunun eğitimini ve çözümünü sağlayacak olanlar sizlersiniz!

          Bunun için de önce alt yapısını oluşturup ona göre uygulatacaksınız. Öyle seçmeli ders şeklinde göstermelik olarak müfredata koyup, onu da haftalık ders eksiğini tamamlatmak üzere ilgisi alakası olmayanlara verdirirseniz, daha çok bayram tatilleri cenaze törenine döner bu ülkede!

          Tüm bu telef olup giden canların vebalinin de, sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililerin omuzlarında olduğunu bilesiniz! Çünkü bu yerin bir de hesap verilecek altı var beyler! . . .


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net