28 Şubat 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
Av Sezonu Sona Erdi
Av Sezonu Sona Erdi
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
  YAZARLARIMIZ
AKIL TUTULMASI
03 Ağustos 2016 Çarşamba Bu yazı 18402 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

15 Mayıs 2014 tarihinde Kırıkkale’deki bir mahalle gazetenin köşe yazısında “Aklın Kaybolması” başlığı ile kaleme aldığım yazımda ülkemizde yaşanan Soma Faciası nedeniyle yapılan işleri aklın kaybolması olarak nitelemiş ve yapılması gerekenleri Hoca Ahmet Yesevî geleneğinden gelen Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük emek ve pay sahibi Pir Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin İnsan ve Akıl modeli konusunda şu tespitlerini aktarmıştım:

Hacı Bektaş’ın insan modelinde; İnsanın dış dünyası Teni (Canı), birde iç dünyası Aklı (Gönül) bulunur. H.Bektaş’a göre: “ Rahmanın aslı İman, Şeytanın aslı ise şüphedir.” İman ise akıldır. Akıl Sultandır ve Ten içinde İmanın vekilidir. Hacı Bektâş-ı Velî Hazretleri Makalat isimli eserinde Akıl Gitmesini şu örneklerle anlatmaktadır;

İman=Koyun > Akıl=Çoban>İblis=Kurttur. (Hacı Bektaş Hazretleri İmanı bir koyuna, Aklı ise Çobana benzetiyor. Diyor ki; Akıl yani Çoban giderse Kurt Koyunu yer, İblis size sahip olur buyuruyor.)

İman=Süt> Akıl=Bekçi>İblis=İttir. ( Bu örnekte ise Hazret İmanı Süt’e, Akıl’ı ise Bekçiye benzetiyor. Akıl yani Bekçi giderse İt Sütü içer. İblis İmanınıza sahip olur buyuruyor.)

Rahman=İman> Akıl=Sultan>İblis=Şüphedir.(Son örnekte Hazret İmanı Rahman olarak tarifliyor. Akılı ise Sultan olarak betimliyor. Şüpheyi ise İblis olarak yorumluyor. Akıl yani Sultan giderse Şüphe İmanı bitirir ve İblis galip gelir diyor.)

Büyük Mutasavvıf Hacı Bektaş Aklın düşmesi durumunda neler olacağını çok güzel izah etmiş. Aklın gitmesi durumunda Şüphenin İmanı yok edeceğini örneklerle ifade ediyor. Bu ise insanın şirazeden çıkmasını, kendini kaybetmesini ve dolayısıyla şüphelerinin esiri olmasını gösteriyor. Psikologlar ise bu duruma “İnsanın Cinnet Hali” adını veriyor.

Hacı Bektaş aynı eserinde Akıl Kaybolmasının çözümünü ise şu sözlerle ifade ediyor: “ Şimdi Ey biçare miskin. İman senin içinde başıboştur. Şimdi Çalap Tanrıya inanmak, buyruğunu tutmak; sakının dediğinden sakınmak İmandır.”

H. Bektaş Hz.leri” Şeytandan uzak kalmak, Rahman’a yakın olmak” gerektiğini söylüyor. Bunu ise şu cümlesi ile tarifli ediyor: “Tevâzu sahibi olmalı, başkasının ayıbını görmemeli, insanları sevmeli ve hile ile yalandan kaçınmalı.

Ulu ve devletli insan olmanın şartlarını ise : “ Kendini bilme, huzurda olma ve kabri mekân bilme” olarak açıklıyor. Başka bir ifade ile Ulu ve devletli insan olmanın yolunun Edep, Akıl ve Güzel Ahlak olduğunu ifade ediyor…

Akıl İnsanın İmanını doğru ve kendi istemi doğrultusunda kullanmasının bir yolu olarak görülmektedir. Gelelim şimdi bu kaleme aldığım yazımda niçin geçmiş notları tekrar ettiğime; O gün itibarıyla Memleketimiz için İş Güvenliği Faciası olan “Soma” ve 301 Vatan evladının (yetkililerin hatalarından kaynaklanan) şahadeti nedeniyle Türkiye’mizde oluşan travma’yı yansıtmak ve bu travmanın sebebinin ancak aklın kaybolması ile oluşabileceğini ifade etmek istemidir.

15 Temmuz 2016’da oluşan adına “Kalkışma-Cunta” ne dersek diyelim FETÖ/PDY Terör Örgütünün Türk Milletine yapmak istedikleri; Kendi Halkına karşı kullandığı Tankın, Uçağın, Helikopterin mekanizmasından çıkan mermilerle, bombalarla verilen 237 “Demokrasi Şehidimizin” olmasının AKIL TUTULMASINDAN başka izah tarzı olamaz…

Bilim adamlarına göre Aklın Tutulmasının diğer bir deyişle “Beyin” adını verdiğimiz organımızın devre dışı kalmasının başlıca sebeplerinden birisi de İnsan Beyninin Hurafelerle meşgul edilerek beyin fonksiyonlarının çalışmamasının sağlanmasıdır. Beyin fonksiyonlarının iş görmeme nedenlerinin bir diğeri ise vücuda alınan uyuşturucu maddelerin kan dolaşımı ile beyne ulaşması, beyin faaliyetlerinin durmasına neden olmaktadır. Her iki halde de Beyin çalışmamakta İnsan Aklını kullanamamaktadır. Beyin fonksiyonlarını iptal eden ha uyuşturucu madde olmuş ha da hurafeler (boş, batıl inanç, rivayet, efsane v.b) olmuş hiçbir şey fark etmemektedir.

Fefö/Pdy, Pkk, Işid, Hasan Sabbah, Pyd v.b Terör Örgütleri hangi metodu izlerse izlesin kandırıp kullandıkları insanlarla(Beyni İptal Edilmiş) ulaşmak istedikleri emellerine ulaşmayı hedeflemektedirler.

Dinimiz İslam Müslüman’ın Müslüman’a Kanını, Irzını ve Malını yasaklamış iken ve minvalde Dinimizin öğreticisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in; ”Her müslümanın öteki müslümana kanı, ırzı ve malı haramdır” (Müslim,32;Tirmizi,18) ve “İnsanlara merhamet göstermeyen kimseye Allah da merhamet etmez” (Buhari,Edep18;Müslim, Fezail66) Hadis-i Şerifleri bu kadar net iken; Aklını kiraya vermiş FETÖ/PDY Terör Örgütü mensubu(müridi) TSK içindeki Silahlı grubunun Türk Milletine karşı yapmış olduğu ayaklanmanın Dinimizde, Hukukumuzda ve Vicdanımızda izahı yapılabilecek hiçbir karşılığı yoktur.

Sn. Başbakanımız Binali Yıldırımın son demeçleri de bu konudaki Türk Milleti olarak hassasiyetimizin bir ifadesidir: “Fetö Terör Örgütü çocukları bu okullara alıyorlar, beyinlerini formatlıyorlar. Kurumlara gönderiyorlar.”

“Bu beyinsizler, çocuk kadar-çocuğun idraki kadar olamadılar. Bunlar beyinlerini kiraya vermiş asker kılığındaki teröristlerdir.” …

Mazisi nice kahramanlıklarla dolu Necip Türk Milletimizin son olarak 15-16 Temmuz 2016 günü Başkomutanı Cumhur reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın metaneti-cesareti ile Tankların, Uçakların, Silahların önlerine göğsünü gererek durdurduğu Darbe Girişimi ile bir Destan daha yazmıştır…

Umarım dış destekli içimizdeki hainlerin son Akıl Tutulmaları olur!. Aksi halde ikibin yıllık bir hafızaya sahip olan TÜRK DEVLETİNİN ve TÜRK MİLLETİNİN tokatı onları beklemektedir. Türk Milletinin Başkomutanı, Başbakanı, Ana muhalefet lideri ve muhalefet lideri ile topyekûn bir ve beraber olduğu 15 Temmuz Demokrasi günü tarihin şerefli sayfalarında yerini almıştır.

“Söz Konusu Vatansa gerisi teferruattır.” Veciz sözü ile gönüllere taht kurmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüz ve Aziz Silah Arkadaşlarını Minnet ve Dua ile yâd ederken, 15 Temmuz 2016’nın Türk Milletinin makûs talihini yendiği bir gün olmasını yüce Allah(C.C)’tan niyaz ederim. Bu Minvalde Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile 7 Ağustos Pazar günü Yenikapı’da yapılacak büyük buluşmaya 19 gündür meydanlarda Demokrasi Nöbeti tutan Sağcısı-Solcusu, Muhafakazarı-Milliyetçisi, Sunisi-Alevisi, Türkü-Kürdü, Lazı-Çerkezi, Arabı-Boşnakı kısaca Necip TÜRK MİLLETİ olarak katılacağız…

Birlik ve Beraberlik içinde göğsümüzü Tanklara-Toplara, Silahlara-Uçaklara siper etmeye bu Vatan için can vermeye hazırız. Dâhili ve Harici Bedhahlar Yüce TÜRK MİLLETİNDEN korksun. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Sağlıcakla Kalın..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
özdemir özdemir  -  04-08-2016 - 16:57
kalemine ve yüreğine sağlık kardeşim yaşananları harika açık yüreklilikle kaleme almışsın yüreğine sağlık
mustafa ÇAĞAN  -  03-08-2016 - 16:46
Sayın Hocam yazınızın altına imzamı atıyorum .Çok güzel bir tespit.
Kırıkkale Sevdalısı  -  03-08-2016 - 11:49
Güzel memleketim ve vatansever insanları, bir kez daha uçurumdan döndü. Turgut Özakman\'ın şu çılgın Türkler kitabında tanımladığı gibi, çılgın Türkler,çanakkalede olduğu gibi, yine inanılmazı başardı ve milletine sahip çıktı..Şehitlerimiz ise şu muhteşem sözcükleri çoktan hakkettiler; ‘’Ey şehid oğlu şehid isteme benden makber, Sana Aguşunu açmış duruyor peygamber.’’ Allah bize böyle zor günler tekrar yaşatmasın..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Şubat 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net