07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Macaristan Turan Kurultayı
26 Ağustos 2016 Cuma Bu yazı 28950 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Macar-Turan Vakfı Başkanı aynı zamanda bir antropolog olan Andras Biro, Macarların Hun olduğunu ispat etmiş, Hun-Türk geleneklerini yaşatmak amacı ile 2008 yılından bu yana her iki yılda bir Turan Kurultayı düzenliyor. Bu sene 6.sı düzenlenen kurultaya TİKA da destek vermeye başlamıştır.

Macaristan’ın Bugaç kasabasında gerçekleşen Kurultay’a bu yıl 340 bin kişi katıldı. Kurultayda Türkiye, Azerbaycan, Özbek, Türkmen, Kırgız, Kazak, Tatar, Uygur, Kırım, Güney Azerbaycan, Kıbrıs, Batı Trakya, Kerkük, Makedonya, Avar, Başkurt, Bulgar, Balkar, Sekel, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kımık, Moğol, Fin, Kore, Nogay, Tuva, Yakut, Madyar, Madcar ve Macar olmak üzere “Türk soylu” 35 topluluk bir araya geldi.

Büyük hayranlıkla gerek sosyal medyadan gerekse tv’lerden  izlediğimiz Kurultay’da “savaş oyunları”, “at yarışları”, “tazı-şahin yarışları” “okçuluk atışları” gibi geleneksel oyunlar da yeniden canlandırıldı. Bunun yanında “müzik grupları” konserleri “halk oyunları” “sergiler”, “yöresel ürünlerin” sunulduğu çadırlar gördük.

Kırıkkale Türk Ocağı olarak bizde bu kutlu organizasyona yüce Türk milletinin bir evladı olarak katılmak istedik. Turan Kurultay’ının Türkiye ayağını organize eden Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile Kırıkkale Türk Ocakları adına iletişme geçtim. Turan Kurultayına Kırıkkale olarak yirmi kişilik bir kafile oluşturduk. Macaristan’a gideceğimiz günü sabırsızlıkla beklerken maalesef “evdeki hesap çarşıya uymadı.” Hain 15 Temmuz darbe girişimi ve arkasından yurt dışı çıkışlarının ve yıllık izinlerin kaldırılması sebebi ile ben de dahil kafilenin büyük bir bölümü gidemedi.

Turan Kurultayına sadece Kırıkkale’den dört arkadaşımız katılabildi. Biz de Türk Ocaklılar olarak Kurultaya katılan arkadaşlarımız ile Ocak’ta toplanarak katılımcı arkadaşlarımızın izlenimlerini, duygularını paylaşmak için toplandık. Efraim hocamın resimler, görüntüler  eşliğinde anlatımları sayesinde Kurultay’a gitmiş kadar olduk. Bir kez daha arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Allah iki yıl sonra yapılacak olan Turan Kurultayını gitmeyi nasip etsin diyoruz. Bu kurultayda başta Macar-Turan Vakfı Başkanı Andras Biro’ya ve emeği geçen Turan aşıklarına selam olsun.

Bu Kurultayın gerçek Türk milliyetçilerinin önderliğinde Türkiye’de Ilgaz’da Tekir’de de yapılmasını arzu ediyoruz.

Üç yüz milyonluk Türk dünyasının liderliğini yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milliyetçilerinin maalesef böyle bir çabasını görmüyoruz. Tam tersi var olan değerlerimiz, kapatıp, kaldırıyoruz. Milliyetçilerin, ülkücülerin yılda bir defa olsun dirilip toparlandığı, kendi gibi insanlarla hem hal olduğu Tekir Yaylasında yaptığımız Zafer Kurultay’ını sudan sebeplerle kaldırdılar.

Şimdi ruhumuzu diri tutacak, camiaya, ülkücü harekete heyecan verecek Kurultaylar Toylar istiyoruz. Kurultay nasıl yapılır. Neler olmalıdır diye araştırma yapmaya da hiç gerek yok “Macaristan Hun Kurultayını “ gör başka bir şey görme.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net