17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BURADAYIM SELFİSİ
26 Ağustos 2016 Cuma Bu yazı 25465 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Peygamber ocağı dediğimiz ve mensubu olmaktan gurur duyduğumuz askeriyenin bugünlerde hain bir darbe girişimi ile gündeme gelmesi ve ardından sanki hain FETÖ/PDY yerine bahane bekliyor gibi askeriyeden bazı hınç alma derdinde olanları görüyoruz.

            Elbette askerler içinde herkesin hain olmadığını ve demokrasiye ve devlete hükümete bağlı askerlerin olduğunu da görüyoruz. Ama bazı kesimler bilerek askerilerin üzerine gidiyor.

            İşte tamda bu demokrasi konusu gündeme gelmişken Cumhuriyetin mimarı Atatürk’ün bu konuda ne düşündüğünü bilmek gerekiyor. Atatürk’ün Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayınlanan Yurt sevgisi eğitimi kitabında demokrasi konusuna bakışı şöyle anlatılıyor.

            Medeni bilgiler kitabına esas olan notlarında “bu prensibe göre, irade ve hakimiyet, milletin tümüne aittir ve ait olmalıdır. Demokrasi prensibi, hakimiyetin millette olduğunu, başka yerlerde olmayacağını gerektirir. Bu surette demokrasi prensibi, siyasi kuvvetin, hakimiyetin kaynağına ve meşrutiyetine temas etmelidir.”

            Atatürk, demokrasi deyimini, bugün bazı ülkelerde görüldüğü gibi asıl amacından saptırarak veya ona değişik içerikler yükleyerek değil, tam tersine, gerçek ve geleneksel anlamında, yani hürriyetçi demokrasiyi ifade etmek üzerce kullanmıştır.

            Atatürk “Demokrasi esas itibariyle siyasi mahiyettedir. Onun hedefi, milletin idare edenler üzerindeki denetlemesi sayesinde, siyasi hürriyetini temin etmektir.”

            Demokrasi, ferdi hakların oluşturduğu çeşitli hürriyetlerin tüm amacıdır. Diyen Atatürk bu haklara saygı göstermeyen siyasi cemiyet veya devletin içindeki farklı yapılar esas vazifesinde kusur etmiş olur ve devlet varlığının sebebini ve manasını kaybeder.

            Türkler esaret zincirini parçalayabilmek için iç ve dış düşmanlar karşısında hayatını ortaya attı. Çok kanlı ve tehlikeli mücadeleye girdi. Sayısız fedakârlıklara katlandı ve başarılı oldu ve ancak ondan sonra hürriyetine sahip oldu. Bu sebeple hürriyet Türk’ün hayatıdır.

            Ulu önderin zamanında söz ettiği mücadeleyi ve fedakârlığı ülkemiz 15 Temmuzda yaşadı bir kez daha.

            Atatürk’ün söylediği tam bağımsızlık ve halkın devletten yönetim esasına dayalı hesap soracağı sistem olan, çoğunluğun yönetime esas fikirlerini ortaya koyacağı sistem olan demokrasiye sahip olmak için yine Mustafa Kemal’in dediği gibi kanlı bir bedel ödedi.

            Devletin yönetimine müdahale ile iç kargaşalığın çıkarılması ve zaten yedi düvelin üzerimize geldiği bu günlerde birliğimizin zedelenmesi için paralel devlet yapılanması ile dış destekli demokrasi hainlerinin asker kılığına girmiş olması tekraren ve üzülerek söylüyorum askere bu kadar baskı yapılmasını gerektirmez.

            Bir önceki yazı dada söyledim. Asker bizim askerimiz, polis bizim polisimiz. İçinden bir takım hıyanet odaklarının çıkmış olması tüm kurumu suçlu hale getirmez. Bugün adliyeden hâkimler, savcılar, öğretmenler, sağlıkçılar, yerel yönetimden sivil hayatın her noktasına kadar bu hıyanetin yuvalandığını gördük. Yani devletin resmi veya özel her hücresine girmiş bu hıyanet darbe zihniyetindekilerin askeriye içinde de olması onları top yekûn kötülemeyi gerektirmez.

            Devletin yöneticileri siyasilere ve tüm bürokratlara gerektiğinde yanlış yapıyorsunuz demek ve hesap sormak için tankın karşısına geçip bayrak sallayan veya Cumhurbaşkanın çıkın meydanlara dediğinde Kırıkkale Cumhuriyet meydanına gelebilenlere selam olsun. (ilk gün ilk. Yoksa sonraki günlerde, bende buradayım selfisi çektirip, çekirdek çıtlatmaya gelenlere demiyorum.)

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net